Míg a bruttó villamosenergia-termelés 2,5%-kal, addig a felhasználás 5,3%-kal emelkedett tavaly és a termelésen belül egyre látványosabban tör előre a napenergia mellett a földgázalapú is – rajzolódik ki a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal csütörtökön kiadott előzetes éves adataiból. Az anyag egyúttal azt is hangsúlyozza, hogy a megtermelt villamos energia 63,8%-a karbonsemleges forrásból származott, és mindezzel párhuzamosan a teljes bruttó termelésben a napenergia aránya 10,6% volt.
Főbb termelési folyamatok
A MEKH előzetes adatai szerint 2021-ben a bruttó villamosenergia-termelés 35805 GWh volt, ami 2,5%-kal több a 2020-as mennyiséghez képest. A megtermelt villamos energia 63,8%-a karbonsemleges forrásból – 44,7%-a nukleáris, 19,2%-a megújuló energiahordozó – származott.
A megújuló forrásból termelt villamos energia mennyisége az előző évhez képest 24,2%-kal növekedett. A termelésben a megújuló energiaforrások 55,2%-át a napenergia, 25,9%-át a biomassza, 9,5%-át pedig a szélenergia biztosította. Az elmúlt napokban külön elemzésekben foglalkoztunk a nap– és szélerőművek terjedési és termelési adataival.
A naperőművek által termelt villamos energia mennyisége 2021-ben 3793 GWh volt, ami 54,3%-os növekedés az előző évhez képest. Ez a lendületes növekedés az alábbi ábrán is látszik amellett, hogy a földgáz felhasználás is fokozatosan növekedett az elmúlt években, miközben a szénfelhasználás szorult vissza, összhangban a zöld átállás célkitűzésével. A magyarországi növekvő földgázfelhasználásról és arról, hogy az 1 milliárd köbméteres plusz magyar vásárlási kérés teljesítésével a teljes éves igényünk mintegy négyötöde ki lenne pipálva, ebben az elemzésünkben írtunk részletesebben.
A teljes bruttó termelésben a napenergia aránya immár 10,6% volt, ami két százalékponttal meghaladta a szén és széntermékek arányát. A fosszilis energiatermékek a bruttó villamosenergia-termelés 35,1%-át, míg az egyéb források 1%-ot biztosítottak. A megnövekvő éves energiatermelésen belül egyébként a fix és stabil kapacitást jelentő paksi atomerőmű blokkjainak termelési aránya láthatóan szorul vissza, tavaly már „csak” 44%-os volt.
Főbb felhasználási folyamatok
A 2021-ben a belföldi villamosenergia-felhasználás (az erőművi önfogyasztást és a hálózati veszteséget nem számolva) az előző évhez képest 5,3%-kal emelkedett.
A főbb felhasználási komponenseket nézve látszik, hogy a bruttó termelés fokozatosan nő, az import stabilan magas (a nettó importarány tavaly az összes felhasználáson belül 26,3%-ot tett ki), míg a kivitel ingadozó, de összességében relatív alacsony.
A MEKH a közleményében arra is emlékeztet, hogy 2022-től gyorsabb és bővebb adatközlést vezet be a havi villamosenergia-adatok közzétételében. A felhasználói igényekhez igazodva a havi villamosenergia-termelés (nettó import, bruttó termelés és annak összetétele energiahordozók szerint), valamint újdonságként a villamosenergia-mérleg (bruttó termelés, önfogyasztás, hálózati veszteség, külkereskedelem, belföldi felhasználás) már a tárgyhónapot követő 40. napon hozzáférhetőek lesznek itt a hivatal honlapján.
Címlapkép: Unsplash