A világ legnagyobb tengeri szélerőműparkja először termelt áramot

Anglia északi partjainál építik a világ legnagyobb tengeri szélerőmű parkját. A projekt Dogger Bank névre hallgat, jelenleg 3 szakaszban fejlesztik és az átadást követően 3,6 gigawatt összkapacitással fog rendelkezni. A park tulajdonosai két norvég és egy ír vállalat, melyek közösen végzik a tervezési és kivitelezési feladatokat.  Október 7-e viszont mind a három cégnek jelentős nap volt, ugyanis az első szakasz ekkor termelt előszőr energiát.

A világ legnagyobb tengeri szélerőműparkjaként jellemzett projekt október 7-én jelentős lépést tett előre, miután először termelt áramot.

 

Északkelet-Anglia partjainál, az Északi-tengeren található Dogger Bank szélerőműparkot három szakaszban – A, B és C – fejlesztik, és teljes üzembe helyezését követően 3,6 gigawatt összkapacitással fog rendelkezni – írja a CNBC. Egy negyedik, Dogger Bank D elnevezésű fázist is javasoltak.

„A projekt első turbinája a Dogger Bank A-nál október 7-én, szombaton, közép-európai idő szerint 20 óra 37 perckor kezdett el forogni és áramot termelni” – áll a Dogger Bank Wind Farm Project hétfői közleményében.

„Az első tengeri szélturbina energiáját most a Dogger Bank nagyfeszültségű egyenáramú átviteli rendszeren (HVDC) keresztül továbbítják az Egyesült Királyság nemzeti hálózatába, ami a HVDC technológia első alkalommal történő alkalmazását jelenti egy brit szélerőműparkban” – tették hozzá.

A projekt léptéke jelentős: a projekt mögött állók szerint évente akár 6 millió háztartás áramellátására is képes lesz. A Dogger Bank a GE Vernova hatalmas Haliade-X turbináit használja, amelyek 107 méteres, azaz körülbelül 351 láb hosszú lapátokkal büszkélkedhetnek. A Dogger Bank egy közös vállalkozás, amelyben az SSE Renewables, az Equinor és a Vårgrønn 40%-os, 40%-os és 20%-os részesedéssel rendelkezik.

Alistair Phillips-Davies vezérigazgató szerint a Dogger Bank jelentős lökést ad az Egyesült Királyság energiabiztonságának, megfizethetőségének és az éghajlatváltozás elleni küzdelemben betöltött vezető szerepének. „Pontosan így kellene reagálnunk az energiaválságra” – írják a közleményben.

A világ legnagyobb tengeri szélerőműparkjaként jellemzett projekt október 7-én jelentős lépést tett előre, miután először termelt áramot. (Fotó: Dogger Bank)

 

Irány a nettó nulla

Az Equinor egy norvég vállalat, amely inkább olaj- és gázkitermeléséről ismert, de olyan szélenergiaprojektekben is részt vesz, mint a Dogger Bank és a Hywind Tampen.

„Egy olyan megújuló megaprojekt, mint a Dogger Bank, ipari szélenergia-központot képez az Északi-tenger szívében, amely jelentős szerepet játszik az Egyesült Királyság tengeri szélenergia-fejlesztési törekvéseiben, és támogatja a nettó nulla célkitűzéseit” – mondta Anders Opedal, az Equinor vezérigazgatója.

Rishi Sunak brit miniszterelnök üdvözölte a hírt. Sunak – akit egyesek éles kritikával illettek az éghajlat-politikában bekövetkezett változást követően – úgy jellemezte a tengeri szélenergiát, hogy az „kulcsfontosságú a megújuló, hatékony energia előállítása szempontjából, amely a brit otthonokat a brit tengerekből tudja ellátni”.

 

Kedvező adottságok

Az Egyesült Királyságban kiforrott tengeri szélenergia-ágazat működik, és az Egyesült Államok kormányának Nemzetközi Kereskedelmi Hivatala többek között a jó szélsebességet, a hosszú partvonalat és a „viszonylag sekély tengerfeneket” emelte ki. Az Egyesült Királyság körüli vizeken található nagyobb tengeri szélerőművek közé tartozik a Hornsea 2, egy 165 turbinával rendelkező, teljesen üzemképes létesítmény, amely több mint 1,3 GW kapacitással büszkélkedhet. Az Orsted dán energetikai vállalat korábban „a világ legnagyobb telepített szélerőműparkjának” nevezte.

Míg a Dogger Bankban érintettek többször is a világ legnagyobb tengeri szélerőműparkjának nevezték, a hétfői nyilatkozatban a világ legnagyobb építés alatt álló tengeri szélerőműparkjának is nevezték, ami nyilvánvalóan arra utal, hogy még jelentős munkálatokra van szükség a befejezésig.

Az Atlanti-óceán túlpartján az Egyesült Államoknak még fel kell zárkóznia az olyan országokhoz, mint Nagy-Britannia, mivel számos tényező kihívást jelentő környezetet teremt az ágazat fejlődése számára. Amerika első tengeri szélerőműparkja, a 30 megawattos Block Island Wind Farm csak 2016 végén kezdte meg kereskedelmi működését, bár az Egyesült Államok az elkövetkező években tervezi a tengeri szélerőmű-kapacitás növelését. 2021 novemberében megtörtént a Vineyard Wind 1 alapkőletétele, amelyet az Egyesült Államok „első kereskedelmi méretű tengeri szélerőművének” neveztek.

 

 

Címlapkép: Dogger Bank

Cikk forrása

iratkozzon fel hírlevelünkre!

Csatlakozzon hírlevelünkhöz, és maradjon naprakész a zöld energiaforrások és fenntartható energia beszerzés legfrissebb híreivel! Fedezze fel velünk a jövő energia megoldásait, és legyen részese a zöld átmenet izgalmas fejleményeinek. Iratkozzon fel most, hogy elsőként értesüljön a legújabb innovációkról és lehetőségekről!