Szlovénia Algériából fogja importálni a földgázt, egy meglévő olaszországi vezeték segítségével. A megállapodás évi 300 millió köbméter földgázról szól, amely akár lehetővé teszi (bővítés után), hogy Ausztria és Magyarország is kapjon az algér gázból és hidrogénből.
Szlovénia egy olyan vezeték építését tervezi, amely algériai gázt szállítana Magyarországra, segítve ezzel az orosz energiahordozókról, különösen a földgázról történő leválást – jelentette ki Robert Golob, szlovén-miniszterelnök.
Szlovénia még a múlt hónapban írt alá megállapodást Algériával arról, hogy a meglévő vezetékeken keresztül Olaszországon át importálhatna gázt. Az évi 300 millió köbméterről szóló megállapodás lehetővé teszi a 2,1 millió lakosú ország számára, hogy az orosz gázimportot harmadával csökkentse, míg a felújított kapcsolat segít a tervezett új összeköttetésen keresztül Magyarországra szállítani az áramlásokat.
„Magyarországhoz hasonlóan Ausztria is nagyban függ az orosz gáztól, ezért segítenünk kell szomszédainknak megoldani az orosz gáztól való függetlenedést, hiszen egyedül nem lennének képesek rá.”
– mondta Golob.
Ami a magyar kapcsolatokat illeti, Magyarország Szlovénia kivételével minden szomszédjától importálhat gázt, de az import 85 százaléka még mindig Oroszországból származik. Fő forrása a Török Áramlat vezeték, amely Törökországon és a Balkánon keresztül szállítja a gázt a Gazpromtól.
Orbán Viktorral folytatott megbeszélése után Golob elmondta, hogy céljuk egy olyan gázösszeköttetés kiépítése, amely akár már két-három évben belül működőképest lehet.
„Rugalmasak vagyunk. Először is, hozzunk létre egy szolidaritási paktumot, ami az alapja lenne a megállapodásnak. Aztán forduljunk az Európai Bizottsághoz, hogy támogassa a vezetéket, majd végezzük el a piaci teszteket, amelyek meghatározzák a méretet, és a mennyiségeket.”
– tette hozzá Golob.
Orbán Viktor elmondta, hogy érdekelt Magyarország gázforrásainak diverzifikálásában, és három lehetséges útvonalat jelölt meg: az algériai gáz potenciális szlovéniai vezetékét; a román vizekben felfedezett mezőkről származó fekete-tengeri gáz szállítására szolgáló útvonalat; valamint a horvátországi kapcsolatok bővítését a hajón szállított cseppfolyósított földgáz behozatalára.
„Mindháromban érdekeltek vagyunk”
– mondta Orbán Viktor a Golobbal folytatott megbeszélés után, majd hozzátette, hogy a cél a függőség megszűntetése, és ugyan Magyarország más irányban is épített már ki kapcsolatokat, de ezek a kapacitások nem elegendőek a teljes diverzifikációhoz.
A gázimporttal kapcsolatban Golob hangsúlyozta, hogy az országoknak, köztük Magyarországnak is diverzifikálnia kell a beszerzéseit.
Golob elmondta, hogy az algériai útvonal hidrogén szállítására is alkalmas lesz, és hozzátette, hogy az észak-afrikai hidrogén a zöld átmenet későbbi szakaszaiban is jól jöhet majd.
Címlapkép: Getty Images