Amit a közintézmények energiabeszerzéséről tudni érdemes

A közintézmények energia közbeszerzése nagy mennyiségű adminisztrációt és utánjárást vonhat maga után. Ennek megkönnyítésében szaktanácsadók lehetnek segítségül, Miski György, a Greenergy Market szakértője betekintést nyújtott a közintézmények energiabeszerzésének fontos tudnivalóiról.

A közbeszerzési eljárások szigorú szabályokhoz igazodnak, nincs ez másképp a földgáz vagy a villamosenergia beszerzésénél sem. Cikkünkben Miski György, a Greenergy Market Kft. szakértője gyűjtötte össze a közintézmények energiabeszerzésének legfontosabb tudnivalóit.

Bizonyos intézmények csak közbeszerzési eljárás keretében intézhetik a beszerzéseiket, és vannak köztük olyanok is, ahol ezt csak állami közbeszerzési szaktanácsadó (ÁKSZ) bonyolíthatja le. Ám nem minden közintézmény esetében kitétel, hogy a folyamatot ÁKSZ végezze.

„Mind a közbeszerzési eljárás, mind az energiaszektor rejteget olyan buktatókat, amik miatt érdemes szakértőt alkalmazni. Egy sebtében összerakott szerződés később komoly fejtörést okozhat” – hívta fel a figyelmet a beszerzés buktatóira dr. Miski György jogász, felelős akkreditált közbeszerzési szaktanácsadó.

Így segít a közbeszerzési szaktanácsadó

Jelenleg elsősorban az önkormányzati és az egyetemi szféra előtt áll nyitva az út, hogy külsős szakértőt bízzanak meg a beszerzéssel. Vegyük sorra, hogy ez milyen előnyökkel jár számukra.

  • Megfelelő előkészítés

A Felelős Akkreditált Közbeszerzési Szaktanácsadóknak (FAKSZ) minisztériumi engedélyük van arra, hogy bizonyos közbeszerzéseket lefolytassanak, az ajánlatkérőt képviseljék és szükséges dokumentumokat ellenjegyezzék. A FAKSZ engedély garantálja a tanácsadók szakmai felkészültségét a mellett, hogy a FAKSZ-ok kötelező felelősségbiztosítással is rendelkeznek.

A folyamat nulladik lépése az intézmény sajátosságainak felmérése, ami olyan fontos kérdésekre is rávilágíthat, amelyek egy laikus számára nem feltétlenül kézenfekvőek.

„ Az előkészítést nem szabad félvállról venni, fel kell mérni minden igényt és elképzelést. Sokszor előfordul, hogy egy intézménycsoport közös beszerzésben gondolkozik, de ez számos későbbi problémát felvethet. Például, ha egy telephely elköltözik, vagy más fenntartóhoz kerül akkor hosszadalmas és nehézkes lehet a szerződés módosítása. Tisztázni kell, hogy ki legyen a szerződő, a felhasználó vagy a számlafizető” – világított rá a tervezés fontosságára Miski György.

  • Zökkenőmentes lebonyolítás és garantált ellátásbiztonság

A jogszabályi változások nyomon követésével, és azok tűpontos betartásával sok buktató kerülhető el. Ez nem csak kevesebb problémával jár, de az ügyintézési időt is lerövidítheti. Ha nagyon elcsúszik az egész folyamat az is előfordulhat, hogy elsőre nem születik szerződés, ez pedig akár az ellátás biztonságát is veszélyeztetheti.

  • Energetikai szakértelem

Az energetikai piac és a piaci szereplők ismerete megalapozottabb döntést tesz lehetővé. Egy közintézmény számára fontos szempont lehet, hogy az energetikai és a közbeszerzési szakértelem egy kézben összpontosuljon egy ilyen típusú beszerzésnél.

„ Az időtényező az egyik legfontosabb. Az piaci árak és a várható trendek tükrében úgy időzíthetőek a beszerzések, amivel akár alacsonyabb ár is elérhető. Jelenleg például nagyon kedvezőek az árak, de az sem mindegy, hogy mennyi ideig tart a közbeszerzés” – avatott be minket Miski György.

  • Egyedi, zöldebb lehetőségek

A beszerzés mellett az energiafelhasználás optimalizálására is érdemes kellő figyelmet fordítani. Ez korlátozott anyagi források mellett sem feltétlenül kivitelezhetetlen.

Az ESCO beruházások lehetőséget nyújtanak különböző típusú energiakorszerűsítésekre (pl. hőszigetelés, nyílászáró csere, hőszivattyúk vagy naperőművek telepítése) abban az esetben is, ha az adott intézmény nem rendelkezik kellő mértékű önerővel a beruházás megvalósításához.

Ez úgy működik, hogy a szolgáltató meghitelezi az intézmény részére a korszerűsítést, cserébe pedig az meghatározott ideig a korszerűsítésnek köszönhetően megspórolt összegből utólag fizeti vissza a projekt költségeit.

  • Olajozott folyamat az előkészítéstől az utánkövetésig 

A tanácsadás mindenre kiterjed: beletartozik az előkészítés, egy előzetes becslés, a megfelelő eljárástípus kiválasztása, a projekt útjának tényleges egyengetése, a szerződéskötés, sőt akár a projekt utánkövetése is.

A Greenergy Market Kft. nyomonkövetési szolgáltatása egész a szerződés lezárásáig tart, közbeszerzési üzletága pedig valamennyi energetikai tárgyú beszerzés lefolytatására is kiterjed.

A fentiekből jól látható, hogy egy szakértővel lefolytatott beszerzés jelentős adminisztratív terhektől szabadítja meg az intézményt, meggyorsíthatja magát a beszerzési folyamatot, emellett pedig biztosítja a zavartalan működést.

Cikk forrása

iratkozzon fel hírlevelünkre!

Csatlakozzon hírlevelünkhöz, és maradjon naprakész a zöld energiaforrások és fenntartható energia beszerzés legfrissebb híreivel! Fedezze fel velünk a jövő energia megoldásait, és legyen részese a zöld átmenet izgalmas fejleményeinek. Iratkozzon fel most, hogy elsőként értesüljön a legújabb innovációkról és lehetőségekről!