Mind a hét atomreaktorát leállítja Belgium 2025-ig, de nem zárkózik el az új generációs nukleáris technológiától – ez derül ki a kormánykoalíció által még karácsony előtt kötött megállapodásból.
Egy kormányzati forrás az AFP-nek elmondta, hogy az egész éjszakán át tartó tárgyalások során ugyanakkor megállapodás született a kisméretű, moduláris reaktorokba történő mintegy 100 millió eurós beruházásról.
Atomenergiából származik Belgium energiatermelésének közel 40 százaléka. A Doelben és Tihange-ban található két erőműben lévő reaktorok régóta vitatottak, többször leállították őket biztonsági ellenőrzések miatt, és aggodalmat keltettek a szomszédos országokban.
Régóta vita tárgya
Bár az atomenergia fokozatos kivezetése 2003 óta szerepel a belga törvényekben, a nukleáris energia kérdése ősszel majdnem szétfeszítette a hétpárti, balközép belga kormánykoalíciót, különösen az energiatárcát birtokló zöldek és a liberális MR párt között volt éles vita.
Az MR ugyanis ellenezte, hogy az atomenergiát, ahogy a zöldek javasolták, gáztüzelésű erőművek váltsák ki, ez szerintük az oroszoktól való energiafüggőséget erősítette volna. Erre a tervre a belga kormány márciusban tér majd vissza.
Az atomenergia kérdése a többi EU-tagállamokat is megosztja. A vita arról szól, hogy az atomenergiát és a földgázt felvegyék-e a fenntartható energiaforrások listájára, amely a beruházásokra alkalmas energiaforrásokat tartalmazza. Az új német, zöldpárti külügyminiszter például kategórikusan ellenzi, hogy zöld energiának tartsák a nukleáris energiát, az Európai Bizottság alelnöke viszont teljes támogatásáról biztosította Franciaország atomenergetikai terveit.
Klímabarát lobbizás
Tíz uniós tagállam, Franciaország vezetésével azért lobbizik, hogy az Európai Bizottság ismerje el az atomenergiát olyan alacsony szén-dioxid-kibocsátású energiaforrásként, amelynek részét kell képeznie az EU klímasemlegességre való áttérésének. Vagyis azt szeretnék, hogy sorolják a környezetbarát technológiák közé az atomerőműveket.
Az atomenergia megkerülhetetlen az éghajlatváltozás elleni harcban – jelentette ki a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség főigazgatója a novemberi glasgow-i klímacsúcson. Rafael Mariano Grossi szerint atomenergia nélkül „soha nem tudnánk megvalósítani” azt az energetikai átállást, amelyre a világnak szüksége van.
Címlapkép: AP Photo/Virginia Mayo