Németországban a napelemek termelése május első hetében rekordot ért el. A német napelem termelés május 4-én napközben rövidebb ideig képes volt 40 MW villamos energia hálózatra való leadására, mely abban az időszakban az ország szárazföldi (onshore) és vízi (offshore) szélerőművei a termelésének a tízszerese, a gázmotorok termelésének pedig az húszszorosa volt. A németek az elmúlt hetekben nem csak a termeléssel állítottak új napelemes rekordot, hanem beépített kapacitással is. Április végén az ország solar-kapacitása átlépte a 70 GW-ot mely egész Európában kirívóan magas értéknek számít.
Az Energy Charts nem éppen az a túl izgalmasnak ígérkező adatközlő oldal – a német megújuló energiával foglalkozó Fraunhofer ISE kutatói által adatbázisba gyűjtött, semleges forrásból származó energiapiaci és energiarendszer információkat lehet benne kutatni. A keresővel 2011-ig visszakereshető és gyakorlatilag naprakészen követhető az európai uniós tagországok (illetve a tágabb értelemben vett EU és Európa – benne például Törökország, de Azerbajdzsán és Moldova, illetve az Egyesült Királyság, a balkáni térség országai, valamint Oroszoroszág) legtöbb energiamix adata.
Különböző, személyre szabható paraméter beállításával, egy-egy adott időszakra, energiatípusra, termelésre, stb. lehet fókuszálni – és görbeként vagy diagrammként ezek néhány kattintással elő is hívhatók. Az Energy Chartsnak köszönhetően most arra sem kell várni, hogy megszülessen valamiféle hivatalos bejelentés és sajtóközlemény arról, amit a német napelemes rendszer produkált. Ott van, látható:
Oké, belenagyítottam a képbe, és az adatboxot is előhívtam hozzá, hogy meglegyen az a segítség is: mit kell nézni – látni. Ezt:
Németországban május 4-én délben a villamos energia rendszerben volt egy olyan idősáv, amikor a fotovoltaikus erőművek 40 GW teljesítményt adtak a hálózatra. A 40.000 megawatt éppen akkor durván tízszerese volt annak, amennyit a tengeri (offshore) és a szárazföldi (onshore) szélerőművek összesen termeltek. Annak pedig majdnem a húszszorosa, amennyi gázt égettek (áramtermelési céllal); illetve: több mint ötszöröse annak, amennyit a kőszén és a barnaszén erőművek produkáltak.
A mintegy 64,5 GW-nyi össztermelésben már semennyi nukleáris energia se volt, nem is lehetett, mert az utolsó atomerőmű blokkokat április közepén lekapcsolták a hálózatról.
Termel: 70+ GW
A 40.000 MW az még Németországban is nagyon-nagyon nagy teljesítményérték ám! [megjegyzés: ezeket az értékeket a rendszerirányítók negyedórás bontásban publikálják – így tesz a magyar Mavir is – így az adat nem úgy generálódik, mint a Forma-1-ben mért csúcssebességek, hanem a közölt teljesítményérték az adott negyedórás időszak termelési méretének átlagértékére is vonatkozik.] Április végén a beépített napelemes termelőkapacitás az országban átlépte a 70 GW-ot , miután az év első három hónapjában 2,65 GW-nyi új napelemes termelőkapacitást csatlakoztattak a hálózatba, s csak márciusban majdnem 1 GW (944 MW) új napelemrét kapcsolódott a rendszerhez.
Ezzel együtt is bődületes rekord a 40 GW. Az utóbbi időben jellemzően 25-30 GW közötti napi csúcsértékek között teljesített a rendszer; az elmúlt két hétben csak három olyan nap volt, amikor 35 GW feletti értéket mértek. Igaz, az Energy Charts adatai szerint a 40.013,9 MW-os aktuális rekord beállítása előtt egy nappal már volt csúcstámadás, de az végül csak 38.571 MW-ig jutott. Május 4-én viszont az előző napi csúcsértéket több mint két órán keresztül – 11.45 és 14 óra között – a rendszer folyamatosan felülmúlta.
A viszonyítási alapok kijelölése érdekében érdemes azt tudni, hogy az aktuális magyarországi áramigény-csúcs 7250 MW-nál tart, a hazai napelemes termelésünk pedig (a mintegy 4500 MW termelőkapacitás beépítettségi szintje mellett) jelenleg 2200 MW körüli csúcsérték elérésével képes napközben villamos energiát adni a magyar hálózatra.
Címlapkép: Getty Images
Cikk forrása