Egyre több tiszta energiát állítunk elő

A nagy-britanniai Ember thinktank új felmérése szerint a fosszilis energiahordozók lassan elérik az életgörbéjük csúcsát, ami azt jelentené, hogy a felhasználásuk egyre inkább csökkeni fog. A 78 országban tartott kutatás alapján már idén globálisan 0,3%-kal csökkent a magas karbonkibocsátású anyagok felhasználása, azonban a tendencia folytatásához kormányok és vállalatok hajlandósága is szükséges.

Lassan bealkonyul a hagyományos energiahordozóknak, miközben dinamikusan nő a megújuló források szerepe az energiaellátásban, állítja az Ember, egy nagy-britanniai székhelyű energetikai kutatóközpont egy friss tanulmányában. A tanulmány egyik szerzője, Malgorzata Wiatros Motyka azt is elmondta, hogy miért idén fog először csökkenni a szén, a kőolaj és a földgáz felhasználása az energia-előállításában a globális gazdaságban.

Erre már korábban is volt példa, de akkor ehhez a pandémia kellett, most a világgazdaság normális működése mellett derülhet ki, hogy lassacskán bealkonyul a hagyományos energiahordozóknak. Az Ember kutatóközpont 78 ország adatait vizsgálta, ezek a világ villamos energiájának a 93%-át állítják elő.

Idén először csökkent a fosszilis fűtőanyag felhasználása, idén globálisan 0,3%-kal kevesebb nem fenntartható forrásból származó energiát termeltünk

– mondta el a tanulmány egyik szerzője.

Tavaly a globális energia csaknem 40%-a származott a megújuló energiaforrásokból, illetve az atomerőművekből. A nap- és a szélenergia részesedése a világ energia mérlegében 10-ről 12%-ra nőtt egyetlen év alatt. A napenergia már 18 éve a legdinamikusabb energiaágazat, tavaly 24%-os emelkedést regisztráltak. A szélenergia 17%-kal nőtt globálisan. Az előrejelzések szerint idén már minden növekedés a megújuló energiaforrásokból jön majd.

Emellett azt is meg kell jegyezni, hogy még mindig a szén a legfontosabb energiahordozó. A globális energia 36%-a szén elégetéséből jött létre 2022-ben annak ellenére, hogy ez a környezetet leginkább szennyező energiaforrás. Az energiaválság ebben nagy szerepet játszott. Németországban újraindult néhány szénbánya, mert az energiabiztonság érdekében elhalasztották a bezárásukat. Hasonlóképp Kínában is új bányákat nyitottak meg, holott korábban a szén szerepének csökkentését tervezték.

Egyes várakozások szerint azonban a nap- és a szélenergia villámgyorsan a csúcsra érhet, amivel új korszak kezdődhet. Ezzel a szén és a földgáz szerepe mérséklődhet, de a változás attól függ, hogy a kormányok, a vállalatok mit tesznek azért, hogy 2040-ben elérjük a tiszta energia korát.

 

 

Címlapkép: Freepik

Cikk forrása

iratkozzon fel hírlevelünkre!

Csatlakozzon hírlevelünkhöz, és maradjon naprakész a zöld energiaforrások és fenntartható energia beszerzés legfrissebb híreivel! Fedezze fel velünk a jövő energia megoldásait, és legyen részese a zöld átmenet izgalmas fejleményeinek. Iratkozzon fel most, hogy elsőként értesüljön a legújabb innovációkról és lehetőségekről!