A benchmarknak számító TTF-en hónapok óta esik földgáz jegyzése. A nemrég kiszivárgott Európai Bizottság háttéranyaga és a német recesszióról szóló jelentés után kétéves mélypontra szakadt a fronthavi termék ára. A 25 EUR/MWh-ás szintet utoljára 2021 májusában tapasztalhattuk, mely a 2010-es évek árszintjéhez képest még mindig magas, azonban a tavalyi árakhoz képest egyáltalán nem. A 25 eurós szint kb. 100 forint/köbméteres árnak felel meg, mely a háztartások átlagfogyasztás feletti résznél fizetendő tarifa mennyiségének az ötöde.
Egy kiszivárgott brüsszeli háttéranyag és a német recessziós hír nyomán új kétéves mélypontra zuhant pénteken az Európában irányadó TTF gázár, ami azt jelenti, hogy már csak 100 forintba kerül egy köbméter ára a tőzsdén. Ez kevesebb, mint az ötöde annak, mint amennyit (580 forintot) az átlagfogyasztás felett kell fizetnie a magyar háztartásoknak a rezsicsökkentés új rendszerében, és könnyen lehet, hogy még tovább szakad a tőzsdei gázár. Mindez látszólag egyre inkább lehetőséget ad arra, hogy a kormány ősszel levágja az átlagfogyasztás feletti részre a gázárat, ha arra a költségvetési helyzet lehetőséget, az inflációs pálya pedig szükséget ad, ám vannak további nehezítő tényezők.
Szakad tovább a gázár
A holland TTF gáztőzsde legközelebbi havi határidős ára, amihez a magyar-orosz gázszerződés is igazodik, hónapok óta lejtmenetben van, mivel az enyhe télen a fogyasztásvisszafogás miatt kevesebb gáz fogyott, így máris rendkívül magasan, 67%-on jár az uniós gáztárolók töltöttségi szintje. Ezt a gázár csökkenési folyamatot gyorsította fel az utóbbi napokban két meghatározó jelentőségű hír:
- A gázkereslet drasztikus esése várható. A Financial Times után a Reuters is megszellőztette azt a május 23-i dátumú európai bizottsági háttéranyagot, amely azt vázolta, hogy a következő 12 hónapban mintegy 60 milliárd köbméterrel (!) csökkenhet az Európai Unió gázfogyasztása a megelőző 5 évi átlaghoz képest (kb. 387 milliárd köbméter), a most tavasszal elfogadott újabb 1 éves kötelező gázspórolási rendelet nyomán. Ez a 60 milliárd köbméteres spórolás több lenne, mint az idei évre összesen Oroszország felől várt uniós vezetékes és cseppfolyós (LNG) gázimport, illetve 8 milliárd köbméterrel meghaladná a tavalyi energiaválság tetőfokán elért fogyasztáscsökkentést is. A háttéranyag úgy fogalmaz, hogy „a REPowerEU keretében hozott intézkedések a történelem legmeredekebb gázkereslet-csökkenését tették lehetővé”, az FT cikke pedig az írásos jegyzetek alapján azt is beidézi, hogy Kadri Simson energiaügyi biztos a most szerdai uniós biztosi ülésen azt mondta: nem a szerencsének (meglepően enyhe tél), hanem a tudatos uniós erőfeszítések, a vészhelyzeti lépések, együttesének volt az eredménye a beszakadó gázfogyasztás. Egy energiapolitikával foglalkozó uniós tisztviselő azt is mondta a lapnak, hogy a gázfogyasztás „csökkentésre vonatkozó számadatok eléggé szembe ötlőek”, ami azt is jelenti, hogy „Oroszország elvesztette a gázzal kapcsolatos befolyását Európára”.Arról, hogy mindezt felismerve az oroszok stratégiát válthattak, és most már próbálják elárasztani Európát gázzal, hogy a bajban lévő költségvetésükön javítsanak, egy múlt heti elemzésünkben már írtunk. Vlagyimir Putyin orosz elnök pedig a minap olyan nyilatkozatot tett, ami arra utalt, hogy Moszkva most az olajfegyver kijátszásával próbálkozhat, azaz az olajtermelés tudatos visszafogásával próbálja felfelé kiütni a 60 dolláros nyugati ársapkát, amiben reményei szerint a többi OPEC+ tag is segít majd.
- A német recesszió is a kevesebb gázigényre világít rá. Tegnap érkezett a hír, hogy váratlanul recesszióba csúszott az idei első negyedévben a német gazdaság, mivel két egymást követő negyedévben süllyedt a GDP, és ez gázkereskedők szerint fontos tényező volt a tegnapi és mai áresésben is. Közben meg kell jegyezni, hogy szaporodnak az amerikai recesszióra utaló makrogazdasági jelek is, amik világszinten fékezhetik a gazdasági növekedést, vele együtta gázfogyasztást, illetve a francia üzleti hangulatindex is kétéves mélypontra szakadt, ami szintén elgondolkodtató a várható gázkereslet kapcsán.
Mindezek nyomán a legközelebbi havi határidős TTF ára mára 25 euró/MWh alá zuhant, amire 2021 májusában volt utoljára példa.
ÍGY TEHÁT A NAGY GÁZÁR FELFUTÁS IDŐSZAKA ELŐTT LÁTTUNK UTOLJÁRA ILYEN NYOMOTT ÁRAKAT,
igaz a mai árszint kicsit még mindig magasabb annál (15-20 euró körül), mint amit a 2010-2020 közötti nyugalmi periódusban megszokhattunk
Mit jelent ez a magyar rezsicsökkentési rendszerre nézve?
A 25 eurós tőzsdei gázár azt jelenti, hogy most 100 forintba kerül egy köbméter gáz piaci ára, amire szintén két éve volt utoljára példa, és az ötöde annak az árnak, amit a rezsicsökkentés új rendszerében az átlagfogyasztás feletti részre kell kifizetni. Ez molekulaáron mintegy 580 forint, amire rárakódik még a rendszerhasználati díj (szállítás díja) és az áfa, így lesz belőle a számlán 767 forint a „versenypiaci költségeket tükröző ár” kifejezés mellett.
Amint tegnapi elemzésünkben rámutattunk: a 100 forint körül maradó gázár mellett már nagyjából nullszaldós lehet az állami MVM lakossági gázszolgáltatási tevékenysége, hiszen a fogyasztás durván 80%-át 66 forintos molekuladíj (+rendszerhasználati díj+áfa) mellett kell kifizetnie a háztartásoknak, a fennmaradó részre pedig a már említett 580 forintos árat. Azt is megjegyeztük azonban, hogy könnyen tudnak több százmilliárd forinttal is ugrani a rezsivédelmi terhek, ha kicsit visszaemelkedik a gázár, vagy esik a forint.
Mindenesetre az alábbi ábra alapján is eléggé beszédes, hogy 100 forint körüli piaci ár mellett az 580 forintos „versenypiaci költségeket tükröző” rezsiár kiugróan magas. Így ha arra a most még kifeszített, aknákkal teli, költségvetési helyzet ősz körül lehetőséget ad, és/vagy a 10% alá szorítandó infláció miatt szükség lesz rá, akkor
EGYRE NÖVEKVŐ ESÉLYÉT LÁTJUK ANNAK, HOGY A KORMÁNY LEVÁGJA MAJD AZ 580 FORINTOS REZSIÁRAT AZ ENERGIAHIVATAL SEGÍTSÉGÉVEL,
hiszen nincs már időhatározó ahhoz, hogy meddig lesz biztosan érvényben ez az ár. Közben persze azokra megmaradó a rezsiterhekre is kell figyelni, hogy a mostanában elhasznált gázt tavaly még jóval drágábban vette meg az állam, illetve a távhőszektornak szükséges gázt – amint tegnap szintén megírtuk – a mostaninál jóval magasabb áron fixálta be a kormány.
Így tehát az említett 580 forintos gázár levágása döntő részben azon múlik, hogy lesz-e rá költségvetési mozgástér ősz körül, illetve lesz-e rá szükség az év végi egyszámjegyű inflációhoz. Emellett részben attól is függ, hogy bekövetkezik-e ez a lépés, hogy hogyan alakulnak őszig a tőzsdei gázárak, amely mellett az MVM beszerzi a gázt a következő fűtési szezonra. Az ugyanis az alábbi ábra szaggatott vonalán is látszik, hogy a következő hónapokban 150-200 forint körülig visszaemelkedhet a gázár, legalábbis most ezt árazzák a tőzsdén a kereskedők.
Címlapkép: Getty Images