Az izrael-palesztin konfliktus megrázta az európai gázpiacot. A gázjegyzése a benchmarknak számító TTF-en jelentősen megugrott a hírek utáni első kereskedési napon, mely továbbra sem látszik mérséklődni. A konfliktus ugyan nincs közvetlen hatással az európai gázellátásra, de a Gázai-övezet térségben kiemelt szereppel bíró energiakereskedelmi útvonal helyezkedik el.
Kilőtt az európai gáz ára hétfő reggel, miután szombat hajnalban átfogó támadás érte Izraelt a palesztin Hamász részéről. Ugyan az uniós országok rekord töltöttségi szint közelében lévő készletei miatt alapvetően nem került veszélybe a kontinens gázellátása, a történtek azonban nagyobb hullámokat vetettek a téli időszak közeledtével alapvetően volatilis energiapiacon is. Emellett a bizonytalanságokat tovább erősítette, hogy hétvégén szivárgás miatt leállították a finn-észt tenger alatti gázvezetéket.
Nincs megállás
A zárás előtt már 15,5 százalékos pluszban van a gázár.
2023. október 09. 14:15
Tovább szárnyal a gázár
A délutáni órákban már 12 százalékos pluszban van a gáz ára, a mostan 43 eurós megawattóránkénti szint pedig szeptember vége óta a legmagasabb érték.
Az izraeli konfliktus mellett a bizonytalanságokat tovább erősíti, hogy a legfrissebb információk szerint a vasárnap leállt Balticconector gázvezeték javításai több hónapba is telhetnek majd, emellett pedig a Chevron ausztrál LNG-létesítményében akár tovább is folytatódhatnak a sztrájkok.
2023. október 09. 08:35
Fegyveres konfliktus Izraelben – Kilőtt az európai gázár
A reggeli nyitást követően mintegy 7 százalékos pluszban van az európai benchmarknak számító következő havi gáz ára a holland TTF gáztőzsdén.
A nyitást követően a csúcsot a 41,7 eurós megawattóránkénti szint jelentette, ami közel 9 százalékkal van magasabban a pénteki 38 eurós záróértékhez viszonyítva.
Ugyan a konfliktus nincs közvetlen hatással az európai gázellátására, de a térségben elhelyezkedő Hormuzi-szoros létfontosságú az Öböl-menti országok számára, amelyek gazdasága az olaj-, és gázkitermelésre épül. A kínálati szempontból igencsak szűkös energiapiacon pedig a befektetők most érzékenyen reagálnak minden lehetséges kínálatcsökkentésre.
Emellett szintén hétvégén a Finnországot és Észtországot összekötő tenger alatti gázvezeték váratlan nyomáscsökkenés miatt hirtelen leállt, ami tovább erősítette a bizonytalanságokat.
A mostani emelkedés ellenére az idei évben továbbra is számottevő, 75 százalékos mínuszban van az európai gáz ára.
Címlapkép: Getty Images