Ugrik a gázár!
Az elmúlt hetekben megugrott az európai földgáz ára. Az árfolyam növekedés legfőképp a kontinens ellátási aggodalma miatt volt, ami a Hormuzi-szorosban lévő konfliktus és a norvég gázimport csökkenéséből fakadt.
Portugália márciusban 91 százalékban megújuló energiáról működött
Portugália az előző hónapban 91%-ban megújulókból biztosította villamosenergia-felhasználását. Március volt zsinórban a harmadik olyan hónap, amikor az ország áramigényét több, mint 80%-ban károsanyag-kibocsátás mentes termelőkkel tudták kielégíteni. Portugália energiamixe jelentős változásokon ment át az elmúlt évtizedekben, vegyük például a szénerőműveket, amelyek a 90-es években még 30% körül voltak, mára pedig 0%-ot tesznek ki.
Az ötödik kutat fúrják a békési gázmezőn
Nyékpuszta gázmezőn 2023 februárjában indult meg a kitermelés, azóta a négy kútból összesen 67 millió köbméternyi földgázt hoztak felszínre. A mező gazdag lelőhelynek számít Magyaroroszágon, a termelés növelése érdekében április végén újabb fúrást indítottak. A tervek szerint az új fejlesztéssel már nyárra végeznek.
Hogyan növelheti az energetikai audit a vállalatok versenyképességét?
2022 óta az energiaárak volatilitása a kiadások megemelkedését hozta a cégek életben. Ennek mérséklését, ezáltal a vállalatok költségoptimalizálást több tényező is elősegítheti. Kuti Levente, a Greenergy Market energetikai szakértője áttekintést adott az energetikai audit lehetőségeiről, és annak költségekre tett hatásáról.
Az USA hatodik éve vezeti a globális olajtermelést
Egymás után hatodik éve az USA a világ legnagyobb kőolajtermelője. Az Egyesült Államok Energiainformációs Hivatala (EIA) közlése alapján a tavalyi napi átlagos kitermelés 12,9 millió hordó volt. Ezt megfejelve decemberben újabb havi termelési rekordot ért el az ország, napi 13,3 millió hordó előállításával.
Ömlik az orosz gáz Európába, Magyarország is érzi
2024 első 10 hetében jelentősen megugrott az orosz gázexport Európa felé. Az előző év azonos időszakához képest 40%-kal, 29,6 millióról 41,5 millió köbméterre ugrott a szállított földgáz mennyisége a Török Áramlaton. Oroszország jelenleg két vezeték segítségével exportál földgázt a kontinensre, az egyik a Török-Áramlat a másik az ukrajnai tranzit. A két útvonal csak a töredéke a 2022 előtti mennyiségnek, így az oroszok része az európai földgázbeszállításban még mindig alacsony.
Beszakadt a gáz ára
A földgáz ára az elmúlt hetekben 30 EUR/MWh körül hullámzik. A tartósan alacsony árat a rekord magas európai gáztározói szintek és a szokásosnál melegebb időjárás biztosítja. A március végi kiugrások Európa ellátási zavarának és az alacsony kontinentális megújulótermelésnek tudható.
Olyan történt a gáz árával, amire az orosz-ukrán háború kitörése óta nem volt példa
Február végére az európai benchmarknak számító TTF jegyzése az orosz-ukrán konfliktus előtti szintre esett vissza. A termék a mélypontját többek között a magas gáztározói szinteknek, az alacsony gázfelhasználásnak, a szokásosnál enyhébb időjárásnak és a megújulók magas termelésének köszönhetően érte el.
Itt a nagy bejelentés: még egy évig gáztakarékosságot kér a tagállamoktól Brüsszel
2022-ben az EU sürgősségi gázfogyasztási jogszabályt léptett életbe, amely a tagállamok elmúlt 5 éves átlag gázfelhasználásának 15%-os megtakarítását írta elő. 2022 augusztusa és 2023 decembere között a kontinens együttesen 101 milliárd köbmétert spórolt meg, 18%-kal csökkentve a 2017-2022 közötti átlagos fogyasztást. Ez az intézkedés azonban idén a fűtési szezon végével megszűnik, az Európai Bizottság pedig most ennek egy évvel történő meghosszabbítását javasolja, hogy a gázpiacokon a jövőben is stabilitás maradjon. (tovább…)
Vállalati energiabeszerzés: megfelelő időzítéssel optimalizálhatók a költségek
A cégek általában tavasszal köthetik a legkedvezőbb energia beszerzési szerződéseket. Az árak jellemzően ekkor a legalacsonyabbak, mivel a téli és nyári időszak között visszaesik a fogyasztás, és nincs akkora kereslet. 2024-ben azonban Virág Gábor, a Greenergy Market Kft. tanácsadója szerint, érdemes lehet korábban elindítani a beszerzést. Érdemes figyelni a megfelelő időzítésre, hiszen ez jelentős megtakarítást jelenthet a cégeknek.
Az elmúlt 2 év adatait kielemezve megállapítható, hogy jelenleg az árak nagyon kedvezőek. Járjuk körbe, hogy érdemes-e már most szerződést kötni, vagy jobb kivárni, hogyan alakul az árszint.
Energiapiac 2024: nyugodtabb vizekre evezünk?
Az elmúlt évek hullámvasútszerű energiaár-ingadozása a 2023-as mérséklődést követően 2024-ben tartósan csillapodni látszódik. Vajon kell-e még tartani elszabaduló áraktól, és érdemes-e energiahatékonysági beruházásba kezdeni a mostani helyzetben?
Gigantikus veszteséget kerül el a kormány, ezért inkább megtartja a különleges gázkészletet
2022 nyarán a magyar állam 740 millió köbméternyi földgázt szerzett be, átlagosan 255 EUR/MWh-ás áron. Ez az ország különleges földgázkészletét képezi, amit a mostani kormányrendelettel még 2025 tavaszáig a tárolókban tartanak, hogy az ország biztos tartalékokkal rendelkezzen a betárolási időszakban. Továbbá feltehetően azért is, hogy ne realizálják a mostani sokkal alacsonyabb árakból adódó veszteséget.
A szaúdiak szerint nem éri meg már költeni az olajiparra
Szaúd-Arábia vezetése arra utasította az Aramco-t, hogy függessze fel új kitermelést ösztönző beruházásait. Az ország a tervek szerint a mostani napi 12 millió hordós kitermelést 13 millióra növelte volna, azonban az állam szerint a mostani piaci helyzet miatt, ez nem lenne kifizetődő. A nemzetközi olajárak jelenleg alacsony szinten vannak, ami az olajtermelő országoknak nem kifizetődő és emiatt, -ahogy az OPEC lépésekből is látni- a termelők inkább a termelés visszavágását priorizálják, ezzel is segítve a jegyzések újbóli szárnyalását.
A világ első reaktora, amely a Napéval megegyező nukleáris reakció segítségével látja el energiával a Földet
Dél-Franciaországban épül a világ első magfúziós reaktora. Az erőmű a napéhoz hasonló módon fogja előállítani az energiát, amely sokkal hatásosabb, mint az eddig ismert atomerőművek. Az ITER projekten 30 ország kutatószervezete dolgozik, hogy az rekator 2035-re teljesen üzembe álljon.
Bedőlés közelében a napelemes ágazat, vészjelzést küldtek Brüsszelbe
Az Európai Unió már tavaly elindította a kínai elektromosautók dömpingellenes eljárását, amely az európai gyártókat védi meg. Azonban ez a protekcionista nézet a napelem piacon még jelent meg. Az Európai Napelemgyártó Tanács (ESMC) ezért az Európai Bizottságot arra kéri, hogy a belső piac megőrzése érdekében a kínai gyártókat valami módon szabályozza, illetve a kontinens gyártóit jobban támogassa. Több gyár is arról számolt be, hogy készleteik felhalmozódtak az olcsó kínai termékek miatt, és versenyhelyzetük egyre romlik az ázsiai gyártókkal szemben.
Felpörgetik a csehek a nukleáris beruházást
A mostani cseh kormány bejelentés értelmében az állam nem csak egy, de még további három atomerőmű blokk megépítésére kér be kötelező érvényű ajánlatot. Az ország a jövőben nagyobb arányban szeretne nukleáris energiára támaszkodni, emiatt az eddig versenyző dél-koreai és francia vállalatoktól ajánlat módosítást kért.
Két év alatt hússzorosára nőhet hazánk energiatárolási kapacitása
Magyarországon a megújulók üzembe helyezése pár éve jelentősen megugrott, amely továbbra is kitart, sőt tavaly még inkább felgyorsult. A nagy létszámú új termelők megjelenése azonban nagy kihívásokat állít a hálózatüzemeltető és rendszerirányító MAVIR elé a hálózati integrálás és egyensúly fenntartása során. A mostani időjárásfüggő erőművek kiszámíthatatlan termelését, most az állam akkumulátor programok segítségével próbálja kiküszöbölni. Így pár éven belül az országos energiatárolókapacitásokban is ugrásszerű növekedést lehet majd tapasztalni.
Az OPEC erőteljes olajkereslet-növekedést vár 2025-re
A Nemzetközi Energiaügynökségnek (IEA) és a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének (OPEC) merőben eltérő várakozásaik vannak a globális kőolajfelhasználást illetően. Az OPEC szerint a világ kőolajkereslet még két évtizeden át fog nőni, míg az IEA a 2030-ra várja a tetőzését. A nemrégibben megjelent OPEC jelentés már egy korai jövő évi prognózist is tartalmaz, mely a napi kereslet 1,85 millió hordós növekedését vázolja. A meredek ugrással pedig a napi 106,21 millió hordós szintet érné el a világ fogyasztása. Az IEA még nem tett közzé friss 2025-ös várakozásokat azonban érdekes lesz majd látni két szervezet közti jelentések különbségét.
Tovább zuhan a gáz ára, nincs megállás
Európa gázjegyzései nagy esésében voltak január utolsó teljes hetén. A csökkenés az enyhe, de szeles időjárásnak és a magas gáztározói szinteknek tudható be. Ebben az időszakban állt be a brit csúcs széltermelés is, amely egy ponton az országos áramtermelés 71%-át adta, a megszokott 30%-os szinttel szemben.
Működnek a szélturbinák fagypont alatti hőmérsékleten is?
A széltermelés kontinensünk energiafogyasztásának nagyjából egyötödét fedezi éves szinten, amely főleg az északi és nyugati országok magas telepítési kedvéből eredeztethető. Számos erőmű helyezkedik el Európa hidegebb térségeiben, ahol a fagyos időjárás miatt télen sokszor a jegesedés ellen kell küzdeni. Ez a probléma nem csak a hó vagy eső miatt alakulhat ki, de a hideg szél miatt is. Több vállalat is azon dolgozik, hogy ezt elkerülje, a lapátok felületének megváltoztatásával vagy különböző jegesedés gátló berendezéssel.
Történelmi csúcsra ugrott a magyar áramfogyasztás tegnap este a hideg időben
Megdőlt a magyar negyedórás országos áramfogyasztási rekord január negyedik hetén. A mostani bruttó fogyasztás elérte a 7441 MW-ot, mely 45 MW-tal haladta meg az előző csúcsértéket. A kiugró felhasználás az időszakot jellemző tartósan hideg időjárásnak tudható be.
64 éves mélypontra zuhant a német szénerőművek termelése
Tavaly Németország rekord évet könyvelhetett el a megújulók terén, ugyanis most előszőr haladta meg a zöldtermelők részaránya az 50%-ot az ország energiamixében. A magasfokú zöldenergia arány nemcsak a széndioxid-kibocsátást csökkentette, de a tőzsdei árakat is. Ezért az előző évben az EPEX day-ahead piacán nem volt szokatlan a több órán át tartó negatív ár sem. De nemcsak a megújulók terén volt érdekes a 2023-as év, Németország egyik alap energiaforrásának, a szénerőműveknek a termelése több évtizedes mélypontra esett vissza, az üzemek bezárása miatt. (tovább…)
Nagyot ugrott az árampiaci forgalom a vezető európai energiatőzsdén
Európa vezető áramtőzsdéjén, az EEX-en 55%-kal nőtt az európai határidős termékek volumenének kereskedelme 2023-ban, a globális jegyzéseké pedig 36%-kal. Az éves kereskedelemnek a mértéke elérte a 8660 TWh, amely az energiaválság előtti 2021-es szinthez képest is nagy ugrást jelent. (tovább…)
Kritikus erőforrások híján Európa: Kína és az USA között kényelmetlenkedik az öreg földrész
A ritka földfémek piacán Európa kiszolgáltatott helyzetben van, mely a lelőhelyek hiánya és a nyersanyagfeldolgozóipar gyengesége miatt van. Több évtizeden át az USA volt a szektor vezetője, azonban az elmúlt tíz évben Kína kezdi átvenni ezt a szerepet, párhuzamosan ezen nyersanyagok szerepével a mindennapjainkban. A ritka földfémek nemcsak a megújuló termelőkhöz, de a telefonokhoz, elektromosautókhoz is szükségesek. A technológia és az elektrifikáció fejlődésével az előbb említett anyagoknak egyre nagyobb szerepük lesz, mely a két ország közti egyre élesebb konfliktust és Európa még nagyobb kiszolgáltatottságát szülheti. (tovább…)
56 GW-tal bővült Európa napelemes kapacitása – Magyarország előrébb lépett a listán
Tavaly közel 56 GW-tal nőtt Európa napelemes-kapacitása. A növekedés mértéke a bázis időszakhoz képest elérte 40%-ot. Legnagyobb kapacitás bővítés Németországban (14GW), Spanyolországban (8,2 GW) és Olaszországban (8,2 GW) mértek. Magyarország Görögországgal holtversenyben 1,6 GW-os növekedést ért el, mely a 9. helyhez volt elég.
Sorra hozzák a drasztikus döntéseket a Vörös-tengeri helyzet miatt
A Vörös-tengeri konfliktus tovább fajult a nyugati ellentámadások után. A légicsapásokkal tűzdelt régió, így nagy kockázatot rejt magában, mely a szállítmányozó és energiaipari cégek áruforgalmában változásokat idéz elő. Ennek egyik jele, hogy a Shell felfüggeszti olajszállítmányait a régióban. A globális olajkereskedelem 12%-a a Vörös-tengeren történik, így a szektor egyik legnagyobb szereplőjének mostani lépése felboríthatja a kereskedelmi berendezkedést. (tovább…)
Nagyon valószínű, hogy néhány éven belül megkezdődik az átállás a perovszkit napelemekre
Manapság több gyártó is vékonyfilmes, perovszkit cellás napelemek gyártását tervezi. A perovszkit technológia előnyei: a szílicium celláknál hatásosabb, termelése kisebb energiát igényel és könnyű előállítás. Az előbb említett okok miatt a Rethink Energy, brit tanácsadó cég által készített kutatás szerint ez a technológia gigawattos nagyságrendekben megjelenhet a világpiacon a következő években és akár le is válthatja a ma használt technológiát.
Óriásit nőtt 2023-ban a magyar naperőművek kapacitása, ami súlyos kihívásokat is okoz
2023-ban 1632 megawattal nőtt a hazai fotovoltaikus-rendszerek beépített kapacitása, mely több, mint másfélszeres volt a megelőző évihez képest. A kapacitásnövekedés az ipari és HMKE termelők között nagyjából egyenlően eloszlott. A riportból továbbá az is látszik, hogy ez az arány a beépített kapacitásoknál sem változott nagyban, melyből kiegyensúlyozott telepítési kedvet lehet levonni.
Melyik uniós ország használja a legtöbb és legkevesebb megújuló energiát?
Az Eurostat adatai szerint 2022-ben Svédország (66%), Finnország (47,9%) és Lettország (43,3%) volt a három legnagyobb megújuló részaránnyal rendelkező európai ország. Legkisebb zöldenergia részesedése Írországnak volt, az országos bruttó energiafelhasználásban, a maga 13,1%-val. A jelentésből jól látszik, hogy 17 tagállamnak volt az uniós, 23% alatti tisztaenergia részesedése, mely a 2030-ra kitűzött célokat megingathatja.
Indul az energiamegtakarítások tőzsdei kereskedelme Magyarországon
2024 első felében indítja el energiamegtakarítások tőzsdei kereskedelmét a magyar gáztőzsde (CEEGEX). Ezzel a gazdasági szereplők hitelesített energiamegtakarításaikat értékesíthetik másoknak, és ezáltal támogatást szerezni energiahatékonyságot segítő kivitelezésükre. A tőzsdéhez való csatlakozás már elkezdődött és felhasználói tesztekre is lehet már jelentkezni.
Rákapcsoltak a spórolásra a magyarok, nagyot esett az energiafogyasztás 2023-ban
Magyarországon 2023-ban jelentősen csökkent az energiafelhasználás. Földgázból 1 milliárd köbméterrel, míg villamos energiából 2 terawattórával kevesebb fogyott a megelőző évhez képest. A csökkenés mértéke a háztartások és a piaci szereplők viszonyában nagyjából megegyező volt. A KSH adatai szerint azonban már tavaly, az utolsó két hónapban elkezdődött az országos felhasználás növekedés, mely akár idén is megmaradhat.
A brit kormány milliárdokkal támogatja a kétirányú töltés fejlesztését
A V2X technológia lehetővé teszi, hogy az autók a környezetükkel, tehát az infrastruktúrával, a hálózattal és egymással is kommunikáljanak, ezzel csökkentve a dugók nagyságát, az energiatárolók, illetve energiahálózat aszimmetrikus terheltségét. Ezek miatt a V2X a jövő városainak az egyik jövője, a brit kormány pedig már most finanszírozási programot hirdetett, hogy ezt a fajta technológiát tovább fejlesszék és kivitelezzék. A programcsomag nemzetállam szinten nem nagy, mindössze 4,8 millió fontos, azonban az újfajta közlekedéstechnológiák fejlesztését nagyban segítheti.
(tovább…)
Az Nemzetközi Energia Ügynökség arra számít, hogy az olajkereslet lassulása 2024-ben is folytatódik
Az olajtermelő országokat tömörítő OPEC és a Nemzetközi Energiaügynökség (EIA) legutóbbi, decemberi, 2024-re vonatkozó olajkeresleti előrejelzései jelentősen eltérnek. Annak ellenére, hogy mind a két szervezet növekedést prognosztizál az EIA a makrogazdasági folyamatok miatt jelentős lassulást vár. Így a két napi fogyasztási várakozás között több, mint 1 millió hordós különbség van.
(tovább…)
Egyharmaddal szakadt a német gázimport tavaly
Az előzetes adatok alapján 2023-ban Németország gázimportja több, mint 30%-kal beesett az előző évhez képest, mely az ipari gázfelhasználás visszaesésének, az enyhe időjárásnak, magas gáztározói szinteknek és a takarékossági intézkedéseknek köszönhető. Európa legnagyobb gazdaságának a gázexportja is bezuhant a kétharmadával, az orosz vezetékes szállításokból adódó extra mennyiség hiánya miatt.
(tovább…)
Nemzetközi Energia Ügynökség: A globális szénfelhasználás 2023-ban minden eddiginél magasabb
A Nemzetközi Energiaügynökség (EIA) legújabb éves riportjában arról számol be, hogy a szénfelhasználás szempontjából rekord évnek számító 2022-es mennyiséget meghaladja a 2023-as fogyasztás és előszőr éri el a világ a 8,5 milliárd tonnát. A három legnagyobb szénvásárló Kína, India és Délkelet-Ázsia, utóbbi kettőnek várhatóan éhsége jelentősen növekedni fog az elkövetkező években, míg a kínai csökkeni fog.
(tovább…)
Több mint 30 éve nem történt ilyen – Esik az olaj ára
Zuhanásnak indultak a nemzetközi olajárak, miután a világ legnagyobb olajfelhasználójának, Amerikának a heti üzemanyagkészlet növekedésében 30 éves rekordot mértek, továbbá alacsony fogyasztói aktivitás jellemezte a hetet. Ennek ellenére ugyanebben az időszakban az USA nyersolajkészletei nagyot, 5,5 millió hordóval estek, mely feltehetően a Vörös-tengeri zavargásoknak tudható be.
(tovább…)
Brutális költségei vannak a szénerőművek leállításának Németországban
Európa legnagyobb gazdasága, Németország elhatározása szerint 2038-ig fokozatosan kivezeti a szénalapú villamosenergia-termelést. Ez azonban a rengeteg erőmű miatt nehéz, továbbá gazdaságilag az ország számára fájdalmas. A mostani bejelentés értelmében ugyanis a német állam 2,6 milliárd eurós támogatást nyújt az RWE-nek, hogy nyereséges szénüzemeit bezárja.
(tovább…)
Fontos előrejelzés jött, emelkedik az olaj
A nemzetközi olajárak hat hónapos mélypontról csütörtökön ismét megemelkedtek, miután a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) napi 130 ezer hordóval megnövelte jövő éves globális keresleti várakozásait. Továbbá a dollár gyenge teljesítménye is az árak növekedését erősítette.
(tovább…)
A kínai energiaszektor olyan ugrásra készül, amilyet még nem látott a világ
A Wood Mackenzie legfrissebb jelentése szerint Kína dupla annyi szél- és naperőművet fog telepíteni idén, mint Európa és Amerika együttesen. Az ázsiai ország energiaipari fejlesztések nem csak idén, de az elkövetkező években is nagymértékben tovább növelik a kínai áramhálózat kapacitását, infrastruktúráját. A cég szerint 2021 és 2025 között közel 1000 kilométernyi távvezeték kiépítése várható, mely 100 GW megújulóenergia-fejlesztést tesz lehetővé az ország középső részein.
(tovább…)
Bréking! – Feladják a bolgárok az orosz gázadót, három legyet üthetnek egy csapásra
Az 50. hét elejétől Bulgária megszünteti az orosz gázszállítást célzó energia hozzájárulási díjat. A Gazprom-ot 20 levás különdíj megfizetésére kényszerítő törvényt még október végén vezette be a bolgár kormány, hogy az orosz félt ezzel is gazdaságilag sújtsa. Ez a lépés azonban nem csak a gázszállítót, de a közép-európai régiót, így a vevőket is hosszú távon nagyban befolyásolta volna. Bulgária így a kezdeményezését felfüggesztette, de közös EU-s különdíj bevezetésére nyitott.
(tovább…)
Jelentősen csökkennek a nem lakossági fogyasztók villamos energia rendszerhasználati díjai
A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) újonnan megjelent határozatában arról ad tájékoztatást, hogy jövőre a nem lakossági áramfogyasztók rendszerhasználati díjai csökkennek. A MEKH közlemény szerint az átviteli díj átlagosan 30-, míg az átlagos elosztási díjak, feszültségtől függően 7-68%-kal mérséklődhetnek. Továbbá az energiatárolók átmeneti átviteli-díj kedvezményt kapnak, szintén 2024 január elsejétől.
(tovább…)
Magas költségek, alacsony jövedelmezőség és tárolási kihívások: Reális megoldás-e a szén-dioxid-leválasztás az éghajlatvédelemre?
A szén-dioxid-leválasztás sok ország fenntarthatósági tervei között szerepel. Eddig azonban az iparág támogatása hiányt szenved, ami a piaci szereplők gyengüléséhez és az ágazat elsorvadásához vezethet. A most ismert technológiák még nagyon drágák és méretgazdaságosági okokból nem is jövedelmezőek, emiatt a klímavédelmi hatása is alacsony.
(tovább…)
Túltermelés alakult ki az akkumulátorpiacon, 14 százalékkal estek az árak
A BloombergNEF minden évben közzé teszi az akkumulátorpiacról szóló elemzését. A rekordévnek számító, tavalyi évben megjelentetett számban idénre árstagnálást prognosztizáltak. Azonban ez a növekvő gyártósori kapacitások miatt nem így lett, idén ugyanis túlkínálat alakult ki, mely az átlagárakat 14%-kal erodálta, derül ki a BNEF idei elemzéséből. Az intézet számításai szerint 2023-ban 139 USD/kWh volt a lítiumionos-akkumulátorok ára.
(tovább…)
Új részleteket árult el a regionális áramtőzsde terveiről az Energiaügyi Minisztérium
Szerbia, Szlovénia és Magyarország 2024-től összeköti villamosenergia-tőzsdéjét. Az összeolvadás egy közös holding cégen keresztül fog történni, melynek a tulajdonosai a három ország hálózatirányitója, illetve az elszámolási rendszerérét felelős EPEX SPOT lesz. Ezentúl a regionálisan integrált áramtőzsde székhelye várhatóan Budapesten lesz.
(tovább…)
1,6 gigawattórás akkutelep épül Ausztráliában
Az ausztrál Victoria állam energiaszolgáltató vállalata, a SEC most egy 600 MW teljesítményű, 1,6 GWh-ás kapacitású akkumulátoros energiatárolót épít, mely a tervek szerint 2025-től kezdi meg kereskedelmi forgalmú működését. Az 1 milliárd ausztrál dolláros beruházás a vállalat szerint az esti csúcsidőben 200 ezer háztartás áramigényét tudja majd fedezni, mindezt zöldtermelőktől származó energiából. A telep annak a 4,5 GW-os projektnek a része, mely az államban fennmaradó három szénerőművet próbálja kiváltani.
(tovább…)
Magyarország cseppfolyósított földgázt venne Lengyelország felől
Gdansk második úszó földgáztároló és újragázosítási egység (FSRU) várhatóan 2028-tól állhat üzembe. Az FSRU éves kapacitása 4,5 milliárd köbméter, mely 58 LNG hajó fogadásának felel meg. Az első üzem a hazai igényt elégíti ki, míg a második várhatóan a közép-európai exportot fogja ellátni. Kapacitás lekötések egyelőre még hivatalosan nincsenek az új egységre, de a lengyelek már tárgyalnak a cseh, szlovák és magyar partnerekkel.
(tovább…)
A Greenpeace azzal vádolja a kínai olaj- és gázipari vállalatokat, hogy „zöldre mossák” az LNG-vásárlásokat
A Greenpeace legfrissebb kiadványában említést tesz a kínai olaj- és gázipari vállalatok „gázimport zöldebbre mosásának” technikájáról. A szervezet szerint a vállalatok alacsony szén-dioxid-kompenzációkat használnak a károsanyagkibocsátásuk mérséklésre, ahelyett, hogy ténylegesen a kibocsátásukat szorítanák vissza. Amely a növekvő ázsiai gázvásárlások mellett, a bolygó számára nem fenntartható.
(tovább…)
Baj lesz a napokban a magyar gazdaság ütőerével? – Rendkívüli jel érkezett
A Török Áramlat hazánk földgázellátása szempontjából idén kulcsfontosságú. A vezeték Strandzsa2-Malkoclar belépési pontján azonban a nominált gázmennyiség egyik napról a másikra a felére esett vissza. A csökkenés okát egyelőre még nem lehet tudni, de a Gazprom ezen az úton szállít földgázt Bulgária és régiónk felé.
(tovább…)
Vészriadót fújt a kínai napelemes ipar – közel a bedőlés?
A kínai napelemgyártók előtt rögös út fog állni jövőre, Gao Jifan, a Trina Solar elnöke szerint. Az egyre csökkenő fogyasztói árak mellett a gyártók bevételei és profitrátája is visszaesik, és ezt a folyamatot a vezető kínai gyáróriások folyamatosan bővülő termelőkapacitása csak még inkább erősíti. Az elnök szerint ezek a tényezők az ország kisebb termelőit jövőre megtépázhatják.
(tovább…)
Naperőmű épült a szénbánya helyére – gyors ütemben zöldül a lengyel áramtermelés
Lengyelország villamosenergia-termelésének jelentős részét a szénerőművek biztosítják. Az elmúlt években azonban ezen erőművek energiamixben mért részesedése kezd visszaesni, részben köszönhetően a megújulóknak. Az ország napenergia igényének növekedése 2023-ban és a következő években is számottevő lesz. Ezt mi sem bizonyítja jobban a portugál EDP leányvállalata által nemrégiben épített 200 MW névleges kapacitással rendelkező napelempark, mely egy régi szénbányán helyezkedik el.
(tovább…)
Az atomenergia szerepe a fosszilis tüzelőanyagokról való leválásban erősen vitatott
Az ENSZ 2023. évi klímakonferenciája (COP28) november 30-án kezdődik Dubajban. A konferencián a világvezetői a globális energiacélokat és fenntarthatóság felé mozdulást veszik terítékre. A több napos találkozón nagy valószínűséggel a nukleáris energiáról is tárgyalnak majd, ahol kiderülhet, hogy ebben a vitatott témában mi lesz az idei globális gondolkodás vagy épp az, hogy a vezetőországok egyetértenek- e a Nemzetközi Energia Ügynökség (NAÜ) atomenergiát ösztönző tervével.
(tovább…)
IEA: több olaj lesz jövőre a piacon, mint amekkora a kereslet
A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) olajpiaci és ipari részlegének vezetője szerint 2024-ben minimális olajkínálati többlet jön majd létre. A szakember annak ellenére is úgy gondolja ezt, ha az OPEC tovább folytatja az idei évben gyakorolt napi több millió hordós csökkentését.
(tovább…)
Ennél északabbra már semmi sincs: naperőmű épült a Spitzbergákon
Norvégiában idén ősszel beüzemelték a világ legészakibb naperőművét. A telep olyan szélességi körön helyezkedik el, ahol októbertől februárig örök tél honol. Ennek ellenére az egység évi 161 000 kWh áram megtermelésére képes, melynek tárolásáról egy 405 kWh-ás akkumulátor és 12 000 liter melegvíz gondoskodik. A kivitelezők szerint a projekt nagyban segítheti a sarkvidéki közösségek fosszilisenergia függetlenedését.
(tovább…)
Az OPEC+ vizsgálja, hogy szükség van-e további olajcsökkentésre – állítják források
Az olaj ára szeptember óta mintegy több tíz százalékot esett, mely a termelőországokat nagyban érintette. Az elmúlt hetekben a piaci szereplőket a kereslet visszaszorulásáról szóló aggodalmak befolyásolták, mely csak rá erősített a csökkenő trendre. Az OPEC+ tagjai november 26-án tartanak ülésezést, amelyen a kitermeléskorlátozásokat is megvitatják majd. Az elmúlt héten azonban az olaj nemzetközi jegyzései minimálisan megugrottak, miután több forrás is arról számolt be, hogy egy esetleges termeléskorlátozás mélyítés is eldőlhet majd az ülésen.
(tovább…)
Ez a szén-dioxid-leválasztási technológia szilárd szénné alakítja a CO2-t
Manapság a szén-dioxid gázt folyadék formában kötik meg, melyet a föld alá sajtolnak, ezzel elkerülve a légköri szennyezést. Ez a módszer azonban természeti hatását tekintve igen veszélyes, továbbá költséges is. Az ausztrál Royal Melbourne Institute of Technology (RMIT) kutatói most újfajta eljárással kötnék meg az üvegházhatásúgázt. Az RMIT olyan technológiát fejlesztett ki mely a CO2-gázmolekulákat szilárd szénné alakítja. Ennek a fajta újításnak nemcsak az az előnye, hogy környezeti szempontból jobb, de még olcsóbb is az eddig használt eljárásnál, így szélesebb körbe teszi lehetővé a károsanyagkibocsátás elkerülését.
(tovább…)
Feloldotta Oroszország a benzin exportjára vonatkozó korlátozásokat
Oroszországban üzemanyagellátási problémák és magas fogyasztói árak uralkodtak szeptemberben, ezért az állam bevezetett benzin- és gázolajexport korlátozást, hogy az árakat mérsékelni, a kínálatot pedig biztosítani tudja. Az intézkedés hatását viszonylag hamar lehetett érezni, ugyanis a gázolaj vezetéken történő exporttilalmát már október első hetében feloldotta a kormány. Október 17-én további engedményeket kaptak az exportőrök, így azóta a benzin- és gázolaj mindennemű külföldi értékesítése engedélyezett.
(tovább…)
Felavatták a világ egyik legnagyobb naperőművét
Átadták a világ legnagyobb napelemparkját az Egyesült Arab Emírségekben. A telep a sivatagban helyezkedik el, 30 kilométerre a fővárostól, mintegy 21 négyzetkilométeren. Számítások szerint a park segítségével az ország évente nagyjából 2 millió tonna szén-dioxid-kibocsátást spórol meg.
(tovább…)
Lassan standard megoldássá válnak a homlokzati napelemek
Az épületek homlokzatán eddig ritkán lehetett látni napelemet. Ez részben annak is köszönhető, hogy az ilyenfajta napelem telepítését egyéni módon kell megoldani, az épület anyagához és szerkezetéhez igazítva. Az osztrák Mo Energy Systems ezt a problémát oldja meg, új modulárisan skálázható, szabványosított napelemrendszerével. A cég tervei szerint az év végéig 200 darab fotovoltaikus homlokzatot fog kiépíteni régi és új épületekre egyaránt.
(tovább…)
Berobbant az árháború: egy év alatt felére zuhant a napelemek ára
A napelemek telepítése a covid időszak elején igen erősen felpörgött, amelyet a gyártók és alapanyag beszállítok kapacitás korlátok miatt egy idő után nem tudtak követni. A panelek fogyasztóiára ezért jelentősen megugrottak 2021-től kezdve. A termelési kapacitás és technológia fejlődésével idén volt az első alkalom az elmúlt két évben, mikor a kereslet és kínálat egy szintben volt. 2023 év vége felé azonban az látszik, hogy a telepítési kedv csökken, mely a magas árak idején felhalmozott készletek árait nagy mértékben diszkontálja.
(tovább…)
10 méter magas, szélturbinákkal felszerelt fák oldhatják meg a városi zöldenergia kihívásait
A francia New World Wind cég újfajta városokban használható megújuló technológiát fejlesztett ki. A termék az Aeroleaf névre hallgat, mely egy fára emlékeztető, mikroszélturbinákkal tűzdelt fémszerkezet. A cég szerint a „szélfa” akár 36 darab mikrotermelőt is elbír, melyek egyenként évente akár 1000 kWh villamosenergia ellőállítására képesek. A fa által megtermelt energia nem az országos hálózatba megy, hanem a telepítését finanszírozó épület áramrendszerébe.
(tovább…)
Durván beszakadt az olajár – Mi áll a háttérben?
Az olaj ára jelentőset esett, miután a keresleti oldalon tapasztalt mérsékelt aktivitásokról jelentek meg hírek. Pár héttel ezelőtt a kínálati oldal szűkülése árazta a piacot, azonban a mostani keresleti előrejelzések, továbbá a termelés növekedésről szóló jelentések a piaci szereplőket és az árakat jobban befolyásolják.
(tovább…)
Mi az a „fehér hidrogén”, és lehet-e a jövő üzemanyaga?
A hidrogén égetése károsanyag-kibocsátás mentes, emiatt jó alternatívája lehet a közlekedésben is ismert fosszilis üzemanyagoknak. A technológia kiforratlansága miatt azonban még nem látnak benn elég potenciát, továbbá egyes előállítási módja ugyanúgy lehet környezetszennyező. A fehér hidrogén a földmélyén található természetes energiahordozó, az elmúlt tíz évben több országban is találtak már ilyenfajta forrást. A kitermelési és felhasználási lehetőségeiről még nincs globális egyetértés, ezért ennek az energiának a használata sem kezdődött el nagy mértékben.
(tovább…)
Tovább szakad az olajár − Mi áll a háttérben?
Október első felében a kőolajpiacokat inkább az ellátással kapcsolatos félelmek árazták be, mostanra azonban ez trend már megfordulni látszik. Az Amerikai Energiaügynökség (EIA) az ország olajkeresletét érintő előrejelzését napi 100 ezer hordós növekedésről, napi 300 ezer hordós csökkenésre módosította, mely jelentős visszaesést hozhat a piacokon. Emellett a világ másik vezető gazdaságában, Kínában is borús gazdasági kilátások uralkodnak, mely további kőolajkeresleti aggodalmakat szül.
(tovább…)
Rengeteg szén, kevesebb földgáz, valamivel több megújuló a tavalyi globális energiamixben
Az Energy Institute a KPMG-vel közösen elkészítette Statistical Review of World Energy tanulmányát, mely a 2022-es év globális energiafelhasználást, illetve energiatermelésének eloszlását mutatja be. A kiadvány szerint tavaly az LNG-kínálat 5%-kal, 542 milliárd köbméterre nőtt, ami Észak-Amerikának és az Ázsiai-, illetve Csendes-óceáni térségnek köszönhető. A megújulók részaránya a globális energiamixben 7,5%-os részarányra emelkedett, amely 2021-hez képest közel 1%-os növekedést jelent. A cseppfolyósított földgáz mellett a kőolajkínálat is gyarapodott, éves szinten napi 3,8 millió hordóra.
(tovább…)
A napelemek után a szélturbinák piacán is vesztésre áll Európa
Európa helye globálisan gyengül a zöldtermelők gyártásában. Az EU-s szélenergiaipar szereplői már jelezték, hogy versenyképességük a kínai vagy amerikai versenytársakkal szemben egyre gyengébb. Miután az utóbbi két országban a gyártókat sokkal inkább támogatják, mely a költségek csökkenését és így a piaci pozíciójuk erősödését is eredményezi. Az Európai Bizottság a hetekben adta ki az új európai Szélenergia cselekvési tervet, mely a kontinens gyártóinak versenyképességét erősítené. Ez azonban egyesek szerint magában még nem elég.
(tovább…)
Hatalmas lépésre készül Oroszország: komoly árcsökkenés jöhet a benzinkutakon
Oroszország még szeptember második felében vezette be a dízel- és benzinexport tilalmát, hogy a hazai üzemanyagárakat mérsékelni, az ellátást pedig biztosítani tudja. Ezt október első hetében a kormány részben enyhítette, kőolajvezetéken történő gázolajexportjának újbóli engedélyezésével. Egyes iparági források szerint most akár maradék vízi- és másfajta üzemanyagexport korlátozások feloldása is megtörténhet.
(tovább…)
Durvul a bolgár gázhelyzet, amire Magyarországnak is figyelnie kell
A gázkereskedőktől október végi határidővel kérte be a bolgár hatóság a tizedik havi kereskedett orosz gáz mennyiségét, hogy megtudják állapítani az oroszországi gázra vonatkozó adó mértékét. Az október közepén behozott törvény minden megawattóra után 10 eurónak megfelelő leva befizetését írja elő, mely jelentős adótehernek bizonyul. Bulgária szigorúan tervezi betartani a fizetési kötelezettséget, melynek elmulasztása a gázszállítások leállását is eredményezheti.
(tovább…)
Friss adat: így áll a magyar gáztárolók töltöttsége
Európában és hazánkban is magasan telítettek a gáztározók. A november elsejére megszabott EU-s cél 90%-os töltöttséget írt elő a kontinens tagországainak. Magyarország -és sok más tagállam is- még nyáron elérte ezt a szintet, mely akkor és most is kedvezően hatott a piacokra. A készletek növelése azóta is tart, hazánk töltöttsége elérte a 98%-ot, mely több, mint 6,4 milliárd köbméter földgáz rendelkezésre állását jelenti.
(tovább…)
Óriási gázkitermelésbe kezd a Mol!
A Mol jelentős kőolajforrással rendelkezik Kazahsztánban, eddigi közép-ázsiai érdekeltségeit pedig most földgáz kitermeléssel bővíti. A magyar vállalat a Rozskovszkij gázmezőn kazah és kínai partnerekkel együtt fogja végezni a termelést, amely már várhatóan idén elindul. Becslések szerint a termelés felfutása után 100 millió köbméternyi földgáz jut majd a Mol részére.
(tovább…)
Az európai szélenergia-célkitűzés újabb akadályba ütközik: a biztonságba
Az Északi Áramlatban és Balticconnectorban bekövetkezett károk után, több kérdés is felmerült az Északi-, illetve Balti-tengeri energiaellátás védelmével kapcsolatban. Az észak-európai országok széltermelésének jelentős része az előbb említett régiókban történik, így az országok számára is kulcsfontosságú a téma. Ennek ellenére a szélturbinák és a hozzájuk tartozó infrastruktúra védelmének felelőssége a piaci szereplők és az államok között pattog.
Új akkumulátoros energiatárolót dobott piacra a Rimac
A horvát elektromos szupersportkocsikat gyártó Rimac új területet hódítana meg. A cég új üzletága nagy kereskedelmi-, ipari- és hálózati energiatárolók gyártását fogja ellátni Zágráb melletti újonnan épülő gyárából. Az akkumulátor gyártás várhatóan 2025-től kezdődik 300 MWh-ás éves termelés kapacitással.
(tovább…)
A QatarEnergy 27 éves gázszerződést kötött az Enivel
Katar és Olaszország 27 éves gázszállítási szerződést írt alá. A megegyezés értelmében a katari cseppfolyósított földgáz 2026-tól érkezik Dél-Európába, éves szinten legfeljebb 1,5 milliárd köbméteres mennyiségben.
(tovább…)
Napenergia, orosz gáz és a jövő: Az éves uniós jelentés legfontosabb megállapításai
Megjelent az Európai Bizottság (EB) energiaszektort érintő éves jelentése. A Bizottság szerint az elmúlt 12 hónap kimagasló volt megújulók terén, az előző időszakhoz képest 60%-kal sikerült növelni a beépített kapacitások mennyiségét. Az EB továbbá az orosz gázimportról való részleges leszakadást is sikerként könyvelte el. Az viszont a Bizottság és részben az IEA jelentéséből is jól látszik, hogy a klímacélok és az energiafüggetlenedéshez a megújulók telepítésének felgyorsítása szükséges.
(tovább…)
A szélenergia kinyerésének legújabb módja legalább annyira egyszerű, mint amennyire innovatív
A zöldenergia iparágban sűrűn állnak elő újító megoldásokkal, a SeaTwirl az egyike közülük. A vállalat nemrégiben olyan úszó függőleges szélturbinát fejlesztett ki, amely vízmélységtől és széliránytól függetlenül tud energiát termelni. Az újfajta technológiára már érkezett is megrendelés, így pár éven belül ki is derülhet, hogy ez a fajta technológia képes lesz-e az offshore szélenergia termelést megreformálni vagy sem.
(tovább…)
Eszelős tempóban bővülnek a megújulók, de még ez sem elég
A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) legújabb riportjában arról ír, hogy a világ a károsanyag-kibocsátása 2025-ben érheti el a csúcsát, majd a következő években várhatóan csökken. Ennek egy része abból, is következhet, hogy az energiaipari beruházások, fejlesztések inkább a zöldenergiát részesítették előnyben a fosszilis energiával szemben. Az Ügynökség számításai szerint azonban a mai zöldkapacitás bővítések mértéke és tempója egyáltalán nem elég a klímacélokhoz.
(tovább…)
Megszűnik jövő év végétől az orosz gázszállítás Ukrajnán át, ami Magyarországot is érinti
Az ukrán Naftogaz várhatóan nem fogja meghosszabbítani a jövő év végén lejáró orosz gázra érvényes tranzit szerződését. Ez azt jelenti, hogy Oroszország az Európába irányuló gázszállítások egyrészét más útvonalakra kényszerül átcsoportosítani. Magyarország Ukrajnán keresztül évente nagyjából 1 milliárd köbméter fölgázt importál, 2025-től feltehetően ennek a mennyiségnek nagyrésze a nemrég bolgár külön adóval sújtott Török Áramlaton fog érkezni.
(tovább…)
Súlyos hatással járhat a gázszállításokra az új bolgár lépés, halasztást kér az energiakereskedők szövetsége
Bulgária új energia-hozzájárulási intézkedést vezetett be az Oroszországból érkező gáz importjára és tranzitjára. Az új „adó” így nem csak a bolgárokat érinti, hanem azokat a balkáni- és kelet-európai országokat is, akik Bulgárián keresztül importáljak az orosz gázt. Az új törvény szigorúan veszi a fizetési kötelezettség betartását, a hozzájárulás elmulasztása a gázszállítások felfüggesztését is maga után vonhatja.
(tovább…)
Elárasztott szénbányák, amelyeket otthonok százainak fűtésére használnak
Angliában új fajta alternatív energiát használnak. Gateshead városa hat hónapja a vízzel elárasztott szénbányából fedezi hőellátását. Az alagutakban lévő vizet a föld melegíti fel, majd ebből nyeri ki a város a hőt. Az ország rengeteg elhagyatott szénbányával van tűzdelve, melyek most jelentős geotermikus energia lelőhelyekké avanzsálhatnak át.
(tovább…)
Vad csapkodások az energiapiacon, most éppen szakad a gázár
Elindult az európai gázjegyzés lefelé. Az árfolyamcsökkenés az időjárásnak, a magas gáztározói szinteknek, illetve az ausztráliai LNG üzemekben létre jött megegyezésnek köszönhető. A hírek hatására a benchmarknak számító TTF front-havi jegyzése 50 EUR/MWh alá esett.
(tovább…)
A szivárvány minden színében „pompázhat” a hidrogén
A hidrogént sokan a jövő egyik lehetséges üzemanyagának tartják számon. Már az elmúlt egy-két évben is sok hírt lehetett olvasni a zöldhidrogén termelést elősegítő berendezések bemutatásáról, illetve telepítéséről. A hidrogént azonban nem csak zöld színnel illetik, előállításától függően több fajtát is megkülönböztetünk. Ma összesen kilenc féle hidrogén előállítási módot használunk, ezek elég széles skálán mozognak környezetre tett hatásuk alapján.
(tovább…)
Túltermelés idején kedvezményes áron vásárolhatnak napenergiát a japán fogyasztók
Kjúsú Japán legdélebbi és harmadik legnagyobb szigete, mely remek napenergiatermelési adottságokkal rendelkezik. A helyi energiaszolgáltató most a megújulók túltermelését szeretné kompenzálni olcsóbb villamosenergia árakkal. A program lényege, hogy nem a termelés korlátozásával érik el a villamosenergia-rendszer egyensúlyát, hanem a fogyasztás növelésével. A szolgáltató a háztartásoknak mobiltelefonos applikáció segítségével hirdeti meg az „akciós időszakokat”, így a családok ezekre az órákra tervezhetik nagyobb energia fogyasztásukat.
(tovább…)
Új szuperenergia Ausztriából: A neutrinovoltaikus energia
Manapság Európa az energia diverzifikációt hajszolja, a különböző technológiájú megújulóval, az akkumulátorokkal, az egyre szélesebb energia beszállítói palettával. Az osztrák Neutrino Energy Group (NEG) neutrinovoltaikus energiában lát lehetőség, mely részben segítheti a kontinens függetlenedését. Az új fajta technológiáról még sok pro és kontra tényt nem lehet tudni, azt azonban igen, hogy a levegőben lévő energiát alakítja számunkra hasznos formára és már 100 osztrák háztartás teszteli az károsanyagkibocsátás mentes termelőt.
(tovább…)
Fegyveres konfliktus Izraelben – Tovább szárnyal az európai gázár
Az izrael-palesztin konfliktus megrázta az európai gázpiacot. A gázjegyzése a benchmarknak számító TTF-en jelentősen megugrott a hírek utáni első kereskedési napon, mely továbbra sem látszik mérséklődni. A konfliktus ugyan nincs közvetlen hatással az európai gázellátásra, de a Gázai-övezet térségben kiemelt szereppel bíró energiakereskedelmi útvonal helyezkedik el.
(tovább…)
A világ legnagyobb tengeri szélerőműparkja először termelt áramot
Anglia északi partjainál építik a világ legnagyobb tengeri szélerőmű parkját. A projekt Dogger Bank névre hallgat, jelenleg 3 szakaszban fejlesztik és az átadást követően 3,6 gigawatt összkapacitással fog rendelkezni. A park tulajdonosai két norvég és egy ír vállalat, melyek közösen végzik a tervezési és kivitelezési feladatokat. Október 7-e viszont mind a három cégnek jelentős nap volt, ugyanis az első szakasz ekkor termelt előszőr energiát.
(tovább…)
Súlyos szabotázsakció történt: két NATO-ország érintett
Finnországot és Észtországot összekötő gázvezeték jelentősen megrongálódott október első hetében. A finn hatóságok az idegenkezűség lehetőségét sem zárják ki. A Balticconnector az üzemzavar óta nem üzemel.
(tovább…)
Távvezetékekkel kötnék össze a görög naperőműveket és a lengyel szélerőműveket
Görögország és Lengyelország egy zöldáram-folyosó megépítését tervezi. A kezdeményezéssel Délkelet-Európa a napenergia túltermelését Közép- és Nyugat-Európába tudná értékesíteni, illetve a kontinens hozzánk közelebb eső részéről a szélenergia túltermelés Görögország felé tudna menni. A megújulók integrációjában segítő kezdeményezést október közepén fogják az Uniós hatóságok felé felterjeszteni.
(tovább…)
Engedélyt kapott Európa első lítiumfinomítója
Európa több Kínán kívüli lítiumot bányászó országgal is jó kapcsolatot ápol, sőt az elmúlt évben a kontinensen belüli lelőhelyek feltérképezését is elkezdte. Nyersanyagforrás szempontjából tehát kezd egyre diverzifikáltabb lenni, ezzel együtt a lítium feldolgozóipar erősítését is elkezdte. Utóbbi területen egyelőre Kína továbbra is erősen jelen van, de Európa akár 2026-tól elkezdheti saját ritkaföldfém feldolgozását, mely segítséget nyújt az ázsiai országtól való függetlenedésben.
(tovább…)
Szivárgás a szlovéniai atomerőműben
Ideiglenesen leállítják a szlovén krskói atomerőművet. A létesítményt felügyelő szervezet fokozott szivárgást észlelt az erőmű elsődleges rendszerében, melynek kijavításához a reaktor termelésének felfüggesztése szükséges. Az atomerőmű üzemeltetője szerint a szivárgás mértéke a környezetre, illetve a dolgozókra nem káros.
(tovább…)
Az uniós országok az energiareformok egy részének eltörlését fontolgatják
Az Európai Bizottság energiareformjával kapcsolatban továbbra sincs megállapodás a tagországok között. A Bizottság márciusi javaslata szerint az energiatermelők a tagállamokkal hosszú távú, rögzített áras szerződéseket kötnének, hogy a fogyasztók a jövőben jobban védve legyenek az esetlegesen megugró energiaárak ellen. A vezető gazdaságok között a témában azonban továbbra sem lehet látni az egyetértés és kompromisszumkészség jelét.
(tovább…)
Itt a megállapodás, Magyarország és Szlovénia összeköti a földgázvezetékeit
Szlovénia és Magyarország megállapodást írt alá a két ország földgázrendszerének összekötéséről. Az egyezmény értelmében a két fél, két éven belül megépíti az összekötő interkonnektort, mely lehetővé teszi hazánk számára a szlovén és olasz földgázpiac elérését is.
(tovább…)
Mennyire váltak be az IEA 23 évvel ezelőtti jóslatai?
A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) a World Energy Outlook riportjában különböző globális energiaigényt, illetve energiatermelést érintő szcenáriókat felállítását készíti el. Ezek általában a következő évre vagy akár évtizedekre vonatkoznak. A 2000-ben megjelent kiadásban az IEA két évtizedes tekintetben a fosszilis energiahordozók piaci növekedést igen pontosan behatárolta. A megújulók tekintetében azonban nem mondható ez el. A szakemberek az évezredforduló idején ebben az energiaágazatban még nem láttak akkora potenciált, mint az később tapasztalható volt.
(tovább…)
Nukleáris együttműködési megállapodást kötött Magyarország és Szlovákia
Nukleáris megállapodás jött létre Szlovákia és Magyarország között. Az együttműködés célja a részvétel a nukleáris fejlesztésekben, hogy mind a két fél minél előbb tudja használni a legújabb technológiákat.
(tovább…)
Idén még nem volt annyira drága az olaj, mint ma
Az amerikai kereskedésű WTI olaj és az európai benchmarknak számító Brent nyersolaj jegyzése is 2023-as csúcsra emelkedett szeptember 27-én. A kőolaj piacokon a kínálat oldali szűkülés miatt már nyár eleje óta egy emelkedő trendet lehet tapasztalni, amelyet az oklahomai kőolaj tárolóközpont készletének drasztikus csökkenése csak tovább erősített.
(tovább…)
Az orosz uránra mindenki igent mond – Elemzés
Manapság újra az atomenergia felfutását lehet látni. Több ország is új erőművek építését tervezi, továbbá a régebb óta használt reaktorok élethosszának meghosszabbítását hatja végre. A Nukleáris Világszövetség ezért a globális uránkereslet 28%-os növekedését prognosztizálja a következő évtized elejére, 2040-re pedig a jelen éves felhasználás kétszeresét. Az atomipar bővülése Oroszország számára lesz kedvező, mivel a nukleáris üzemanyagellátás egyik vezető szereplője. Azonban Európa kapcsolata az oroszokkal az energiakereskedelmet tekintetében egyre kiélezettebb, így, ha a kontinens továbbra sem szeretne Oroszországgal üzletelni más nukleáris beszállítói alternatívákat kell keresnie.
(tovább…)
Radikális változásokat igényel az energiaipar
A Magyar Elektrotechnikai Egyesület (MEE) több javaslatot is tett a magyar energiarendszer átrendezéséről, amelyekkel az ország a fenntarthatóság, illetve a stabil energiaellátás felé tarthat. A javaslatok közt voltak az automatizált, digitális megoldások, melyek az energiatermelés elosztásának hatékonyságát fejlesztenék, de a MEE szerint egy szivattyús-tározós erőmű is az ország energiarendszerének kiegyensúlyozását segítheti. Az Egyesület szerint az infrastrukturális fejlesztések mellett a fogyasztói szokások megváltoztatása is szükséges.
(tovább…)
Mérföldkő: Lengyelországban zöld utat kapott az első atomerőmű
Lengyelország kiadta a környezetvédelmi engedélyt az ország első atomerőműére. A kelet-európai állam a nukleáris erőművel az ország magasfokú szénfüggését szeretné lecsökkenteni. A tervek szerint az atomerőmű 2040-re állhat üzembe a Balti-tenger partján.
(tovább…)
Feszült helyzetben indult el a közös uniós gázvásárlás harmadik köre
Elindult a közös európai gázbeszerzés harmadik köre. A gázvásárlási igényüket a cégek szeptember 21. és 27. között tudják leadni a 2023 december és 2025 márciusa közötti időszakra vonatkozóan. A gázszállítók pedig október 3-án és 4-én tehetik meg ajánlataikat.
(tovább…)
Meglépte Oroszország: korlátozások jönnek a benzin-és dízelexportra
Oroszország benzin- és gázolajexport korlátozásokat vezetett be, hogy a belföldi piacot stabilizálják. Egyes értesülések szerint az orosz piacon néhol üzemanyaghiány lépett fel, illetve az árak is kilőttek. Az ország vezetése ezzel a lépéssel szeretné megakadályozni a hazai piac deformáltságát, illetve az árak további növekedését. Az intézkedés négy ex-szovjet országot nem érint.
(tovább…)
Villanyoszlopra szerelt akkumulátorokkal segítik a napelemes visszatáplálást Ausztráliában
Az ausztrál Maitland-ben az Ausgrid kísérleti projektként „mini” akkumulátorokat szerelt fel a város néhány villanypóznájára. Az energiatároló rendszer 65 kWh teljesítményű, amely a napelemekkel tűzdelt trafókörzet stabilitását hívatott javítani. Ez a fajta energiatárolás nemcsak kisebb helyet foglal, de még fajlagosan olcsóbb is, mint a háztartásokban telepített akkumulátorók.
(tovább…)
Az EU ugyanolyan függővé válhat a kínai akkumulátoroktól, mint amilyen függője volt az orosz energiának
A zöld átállás folytán hatalmas mennyiségű energiát kell eltárolnunk, nagyrészben az elektromos autók és a megújulótermelés miatt. Európa azonban nem rendelkezik elég nyersanyaggal és gyárral, amelyekkel ki tudná szolgálni a kontinens akkumulátorigényét, így az exportra van rászorulva. Kína jelentős szereplő az akkumulátor gyártásban emiatt Európa számára is nagy beszállító. Az Unió vezetése szerint a beszállítói diverzifikáció felé kéne mozdulni, amelyről vélhetően az európai vezetők októberi ülésén fognak tárgyalni.
(tovább…)
Pár év alatt újra megfeleződhet a napenergia ára
A megújulókapacitás telepítések tavaly, illetve idén is jelentős iramban növekedtek. Ez köszönhető részben a klímacélok elérésének, nagy részben pedig az árak megemelkedésének és az energiaellátás biztosításának. Ma a világ áramtermelésének 12%-át megújulók teszik ki, ez még a 2030-as klímacélokhoz kevés, így a következő években jelentős gyorsulást kellene tapasztalni ebben az ágazatban. A várható intenzív beruházások a technológia fejlődését segítik majd, ami a termelési árak vélhető csökkenését vonzza maga után.
(tovább…)
Teljes parkolókat fed le napelemekkel az IKEA
Az IKEA 2030-ra 100%-ban megújulókból szeretné biztosítani amerikai üzletei energiaellátását, ezért már most számos beruházást elindítottak. A cél elérésében nemcsak az üzlet épületek tetejét fedik le fotovoltaikus rendszerekkel, de az épületekhez tartozó egész parkolókat is. Továbbá energiatárolók telepítésével segítik majd a biztos működést és hűtő, fűtőrendszerek fejlesztést is eszközölnek majd.
(tovább…)
Már szinte teljesen megteltek a magyar gáztárolók, nem lesz gond a télen
A magyar gáztárolók a 37. héten elérték a 93%-os szintet, ami fogyasztásarányosan közel 60%-os töltöttségnek felel meg. Ha az utóbbi adatot vesszük figyelembe akkor országunk a 3. helyen szerepel az európai ranglistán, míg a tárolók telítettségét tekintve az átlagba tartozunk. A 93%-os szint meredeken közelít az elmúlt 10 év max töltöttségéhez is.
(tovább…)
Világelsőként vezet be az EU szén-dioxid-határadót
Az EU októberben vezeti be a szén-dioxid-határadóját, a világon elsőként. A lépésre azért volt szükség, hogy a blokkon belül működő feldolgozóipari vállalatok továbbra is versenyben legyen az EU-n kívüli termelő vállalatokkal, akikre nem vonatkoznak CO2 kvóták. Jövő hónaptól tehát, minden importőrnek meg kell adnia az Unió területén értékesített termékek károsanyag-kibocsátását, amelyből majd az európai hatoságok adót vetnek ki.
(tovább…)
Emelkedhetnek az energiaárak, miután Oroszország megvágta az olaj- és földgáztermelését
Oroszország jelentős szereplő a világ energiatermelésében, nemcsak Európa legnagyobb földgáz beszállítója volt sok éven keresztül, hanem az OPEC egyik legnagyobb termelője is. Ezért a világ energiaárait jelentősen befolyásolja az oroszok lépései. A mostani orosz energiaügyi miniszter bejelentése szerint várhatóan az ország kőolaj- és földgáztermelése tavalyhoz képest csökkeni fog. Az előrejelzések szerint a kőolajtermelés 8 millió tonnával esik majd, míg a földgáz 30 millióval.
(tovább…)
Sikertörténet: Mely európai országok járnak élen a szélenergia területén?
Számos nyugat-európai országban rendkívül nagy arányban van jelen a szélenergia-termelés. Fogyasztásarányosan tavaly Dániában volt a legnagyobb termelés (55%), aztán Írország (34%), majd Egyesült-Királyság (28%) és Németország (26%) követte. Azonban sok kelet- és dél-európai országban elmarad a nagy mennyiségű szélenergia termelés, amely így akár az Unió klímacéljainak elérését is befolyásolhatja. Ursula von der Leyen a szeptember 13-án tartott beszédében üdvözölte a megújulóenergia-termelők intenzív beüzemelését, továbbá belengetett egy szélenergia-csomag előterjesztését is, amely elősegítheti majd az iparág könnyebb működését.
(tovább…)
Ugrik az olajár a friss bejelentésre!
Szaúd-Arábia még júliusban vezette be a napi 1 millió hordós kitermelés csökkentést, mely az adott hónapra vonatkozott. Majd ezt augusztusban továbbra is alkalmazta. A mostani bejelentés értelmében pedig az év végéig gyakorolja majd a termeléskorlátozás.
(tovább…)
Az EU arra készül, hogy a COP28 konferencián a fosszilis tüzelőanyagok globális kivonását szorgalmazza
Tavaly a COP27 klímacsúcson 80 ország támogatta a fosszilis energiahordozók fokozatos elhagyását, pár gázban és olajban gazdag ország azonban nem ment bele a megállapodásba. Az idei konferenciára tervezett EU-s tárgyalási vázlat szerint az Unió továbbra is a tavalyi álláspontot viszi tovább és a széndioxid-kibocsátás megszüntetéséért küzd majd.
(tovább…)
Különleges helyről jöhet földgáz Magyarországra
Az elmúlt évben több hír is érkezett, hogy Magyarország új földgáz beszállítási szerződést kötött vagy lehetősége nyílt új beszállítási módra. Ezek azonban mindig keleti partnerekkel kötött megállapodások voltak, most azonban esélyünk van arra, hogy akár északról is beszerezzünk gázt. A Gdansk-ban épülő LNG terminál ugyanis lehetővé teszi Lengyelországnak, hogy ne csak a hazai fogyasztást tudja biztosítani, hanem az exportot is. Az új terminál ugyan még nem készült el, de Magyarország már bejelentkezett cseppfolyósított földgáz vételére, amiről az egyeztetések elkezdődtek.
(tovább…)
Hamarosan megugorhat a gázár
Már két energiapiaci körképünkben is beszámoltunk az ausztráliai LNG platformokon uralkodó sztrájkhangulatról. Ahogy már megírtuk a Woodside platformjain sikerült megegyezni a munkavállalókkal. Azonban a Chevron két telepén még akkor sem lehetett és továbbra sem lehet látni a konszenzust. Olyannyira nagy a feszültség, hogy a munkások már kitűzték a sztrájk kezdetét és hosszát, arra az esetre, ha továbbra sem lenne előrelépés. Ez nem csak a céget, illetve Ausztráliát érinti, ugyanis a szóban forgó Gorgon és Wheatstone platform a világ LNG termelésének 5%-ért felel, így a gázárakat is jelentősen befolyásolják az események.
(tovább…)
Az EU állandó rendszert javasol a közös gázbeszerzésre
Az Európai Bizottság (EB) javaslatot tett a közös EU-s gázbeszerzési platform élethosszának meghosszabbításáról. A közös platform azért jött létre, hogy az európai vállalatok és nagyfogyasztók elkerüljék az egymás elleni licitálást és közösen, olcsóbban nem Oroszországból származó földgázt tudjanak beszerezni. Eddig 27 milliárd köbméternyi gáz beszerzéséről érkezett igény, mely a duplája az EB előzetes várakozásainak, ezért is lehet az, hogy állandósítaná a Bizottság a programot.
(tovább…)
Riasztó számok: A német cégek félnek az energetikai átállástól
A német DIHK kereskedelmi és iparkamara friss felméréséből azt tudhattuk meg, hogy a német ipari vállalatokat aggasztja az energiaátállás és az ellátás. Továbbá ez a fajta átrendeződés sok energiaigényes ipari szereplő versenyképességét érheti negatívan más nem európai termelőhöz képest. Egyes vállalkozások a termelés kiszervezését is fontolgatja emiatt.
(tovább…)
Megállás nélkül zuhan az áramfogyasztás – 18 éve nem volt ilyen
Júliusban tovább csökkent a magyarországi villamosenergia-felhasználás az előző év azonos időszakához képest. Az ország energiaigénye 3500 MW volt, mely az elmúlt 18 éves mélypontot is jelenti. A hetedik havi csökkenéssel ezzel az ország elérte a zsinórban 14 hónapos energiaigény csökkenést, mely legutóbb a 2008-2009-es válság időszakban volt. Az eddigi leghosszabb negatív trend 1991 és 1993 között volt, ekkor a havi fogyasztások az előző év azonos időszakaihoz képest 24 hónapon keresztül csökkentek.
(tovább…)
Nem túl felvillanyozó az Exxon 2050-re vonatkozó előrejelzése
Negatív képet prognosztizál az Exxon Mobil 2050-re. A vállalat várakozásai szerint a fosszilis energia továbbra is jelentős tétel lesz a világ energiamixében. Továbbá globálisan nem fog annyival csökkenni a károsanyag-kibocsátás, mint ahogy azt az ENSZ a globális felmelegedés elleni forgatókönyve szerint kellene. Ezek mellett az új, környezet barát technológiák fejlődése, illetve térnyerése is a várakozások alatt marad az energiaipari vállalat szerint.
(tovább…)
A háború mellett történelmi csúcsra ugrott Európa orosz cseppfolyósított földgázimportja
A Kpler riportja szerint 2023 első hét hónapjában jelentősen nőtt az orosz LNG import Európában. A jelentés arról számol be, hogy az Oroszországból származó cseppfolyósított-földgáz az Uniós LNG import 16%-át tette ki, amely eddigi rekord szintnek számít. A 2021-es azonos időszakhoz képest az idei növekedés 40%-os volt.
(tovább…)
Sosem használtak még ilyen kevés fosszilis tüzelőanyagot az EU-ban az energiatermeléshez
A brit Ember elemzőház szerint az EU 27 tagállama közel a hatódóval csökkentett a fosszilis energiahordozókon alapúló energiatermelését az év első felében az előző év azonos időszakához képest. Több ország energiatermelésében az évszázad legalacsonyabb arányát érte el a fosszilis energia. Emellett a megújulók termelése jelentősen felfutott idén, számos tagállam rekord termelésről számolt be.
(tovább…)
Elemzés: Törökország lehet az Európai Unió egyik fő gázszállítója
Törökország földrajzi elhelyezkedése miatt jelentős energiapolitikai szereplő, számos szállítási útvonalnak van itt csomópontja, illetve rengeteg lelőhely közel esik az Európát Ázsiától elválasztó országhoz. Napjainkban Törökország igencsak felpörgette az energiaipari beruházásait, kezdve a földgáz kitermeléstől a megújulók kiépítéséig, de LNG terminálok létesítésben sem maradnak alul. Ezek a fajta fejlesztések elsődlegesen az ország energiaszuveneritását segítik elő, azonban vélhetően exportkereskedelemben is részt vesznek majd, mely Európa és Ázsia számára is tartogat lehetőséget.
(tovább…)
Hogyan alakíthatja át a homokakkumulátor a tiszta energiák piacát?
A finn vatajankoski erőműben található a világ első kereskedelemi méretű homokakkumulátora. Az egység 100 tonna gyenge minőségű ipari homokból épült, melyet napelemek és szélturbinák látnak el energiával. A technológia olcsóbb és környezetre kevésbé káros, mint a lítium-ionos társa azonban kevésbé hatékony. Az ilyenfajta homokon alapúló energiatárolók az olyan északi országokban lehet hasznos, mint Finnország, ahol az év nagy részében alacsony a hőmérséklet uralkodik.
(tovább…)
Eldőlt: megvalósulhat Európa legnagyobb szén-dioxid megkötési projektje
A holland legfelsőbb bíróság jóváhagyta a „Porthos” projektet, mely a rotterdami kikötőben fog létesülni és Európa legnagyobb szén-dioxid-leválasztó és -eltározó létesítménye lesz. A telep a finomítókból és vegyiüzemekből származó CO2-kibocsátást az Északi-tenger alatti üres gázmezőkbe szállítja és sajtolja majd bele. Az üzem a tervek szerint 2026-tól kezdi el a munkát, segítségével az ország szén-dioxid kibocsátását 2%-kal csökkenti.
(tovább…)
A 2023/2024-es gázévre szóló rendszerhasználati díjak és díjhatározatok
Megjelent a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) által kiadott 2023/2024-es gázévre érvényes földgázelosztási díjakat ismertető anyag. Az árszabás nem érinti az egyetemes szolgáltatás keretében földgázt vételezőket.
(tovább…)
Még tovább emelkedhetnek az olajárak
A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) szerint, ha az OPEC+, főként Szaúd-Arábia és Oroszország továbbra is kitart az eddigi kitermelést érintő korlátozásai mellett, akkor az olajkészletek a harmadik negyedévben napi 2,2 millió, míg a negyedik negyedévben 1,2 millióval csökkenhetnek, ami további árfelhajtó hatással járhat. Továbbá az IEA várakozásai szerint idén akár napi 2,2 millió hordóval is nőhet a globális olajkereslet, amely így rekord szintnek számító napi 102,2 millió hordónak felel meg.
(tovább…)
Nátrium-akkus energiatároló épül Kínában
Az első generációs nátrium-ion akkumulátorok a tesztek alapján alacsony energiasűrűségük miatt nem megfelelőnek bizonyultak az autóipar számára, azonban a helyhez kötött energiatárólás esetében ez nem elsődleges szempont. Egy észak-kínai adatközpont szerint használható lehet az új típusú technológia, így rendeltek egy 10 MWh-ás akkumulátort a nátrium energiatárólás tesztelésében aktív Great Power energiaipari cégtől. A vállalat kétfajta cella típust fejleszt, egy stabilabbat több, mint 6000 ciklus élettartammal és egy 3000 ciklusút, amelynek viszont az energiasűrűsége nagyobb.
(tovább…)
Ma is emelkedik a gáz ára
Augusztus hónapban jelentősen megemelkedett az európai földgáz tőzsdei jegyzése, köszönhetően az ausztráliai LNG üzemek sztrájk miatti leállásának, illetve a kontinens piaci szereplőinek félelmének, mely a magasabb, disztribútoroknak kedvező ázsiai árakból ered. Hosszútávon azonban igen kedvező képet kapunk a földgáz árfolyamát tekintve, ugyanis tavaly decemberi záróértékhez képest 83%-os mínuszban van a termék jegyzése.
(tovább…)
A csatornákra telepített napelemek jó ötletnek tűnnek – miért nem terjedtek el?
Kaliforniában nyaranta több kihívással is szembe kell néznie a kormánynak, ilyen a magas energiafelhasználás és a vízhiány. A Solar AquaGrid nevű vállalat most készül az USA első napelemmel fedett csatornaprojektének alapkőletételére, ugyanis azt remélik, hogy ezzel a vízpárolgást lecsökkentik és emellett nem mellesleg áramot is termelnek. A projekt akár sikeres is lehet, ugyanis a Kaliforniai Egyetem tanulmánya szerint akár 63 milliárd gallonnyi vizet is megspórolhat Kalifornia, ha a 6 437 kilométernyi csatornáját napelemekkel fedik le, amelyek akár 13 megawattnyi energiát is termelhetnek.
(tovább…)
A napelemes mérföldkövek nyara az idei
Jelentős eredményeket ért el idén nyáron Magyarország beépített napelemes kapacitások terén. A háztartás méretű rendszerek augusztus elejére átlépte az 2000 megawattos értéket, míg a 3000 megawattos határt az ipari naperőművek júniusban hagyta el. A tavalyi is kimagasló év volt, hazánkban 1100 megawattnyi fotovoltaikus teljesítmény bővülést mértek, ezt a mennyiséget azonban már 2023 első hét hónapjában meghaladtuk.
(tovább…)
Nincs megállás, tovább emelkedik a gázár
Augusztus 9-én jelentősen megugrott a földgáz jegyzése a holland TTF gáztőzsdén. Az ugrás hátterében az LNG behozatallal kapcsolatos hírek állnak. A cseppfolyósított földgáz beáramlása az egyik jelentős amerikai terminálban 2 éves mélypontra esett, továbbá piaci szereplők azt jósolják, hogy ősszel az LNG szállítások átcsoportosulhatnak Ázsia felé, mivel ott magasabb áron lehet értékesíteni az energiahordozót.
(tovább…)
A napenergia segít megelőzni a hőhullámok okozta áramkimaradásokat Európában
Júliusban tapasztalt hőhullám idején számos dél-európai országnak kifizetődő volt a nagymértékű beépített napelemes kapacitás. A rekord hőmérséklet idején jelentősen megugrott a légkondicionálók használata, így az áramfogyasztás is. Görögország és Spanyolország az előző hónap végén nagymértékben fotovoltaikus termelők segítségével biztosította a fogyasztók villamosenergia-igényét. Elemzők szerint azért sem volt nagyobb energiakimaradás ezekben az országokban, mert a kontinensen tapasztalt alacsony energiafelhasználás a kritikusabb időkben is érezhető volt.
(tovább…)
Szivárog az olaj a Barátság-vezeték egyik ágánál – Léptek a lengyelek, nyugtalanok a németek
A lengyel PERN vezetéküzemeltető olajszivárgást észlelt a Barátság kőolajvezeték északi ágának egyik vezetékén. A vállalat közlése szerint a kár nem volt nagy, így pár napos javítást igényelt csak. A Barátság vezeték északi ágát most csak a németországi kőolaj szállításokra használják, így leginkább a nyugati országot érintette kellemetlenül az incidens, főleg annak tudatában, hogy nemrégibben jelentették be a vezetékrendszeren történő kazah olajimport augusztusi kezdetét.
(tovább…)
Az ABB a világ egyik legnagyobb akkumulátoros energiatároló rendszerét helyezte üzembe
Az ABB 50 MW kapacitású energiatároló telepet adott át a Fülöp-szigeteken. A szigetország szélsőséges időjárással néz szemben az év egyes időszakaiban, így áramkimaradások is sűrűn tapasztalhatók, a telep az ország iparának folytonos energiaellátásban és a megújulók hálózathoz való csatlakozásában segít majd.
(tovább…)
Somfalván 300 MWh-s folyadékáramos akkumulátor épül
Az osztrák Schattendorf-ban épül meg a német CMBlu startup első éles körülmények között működő folyadékáramos energiatárolója. Az akkumulátor 300 MWh kapacitású lesz, amely egy fotovoltaikus-szélenergiás hibrid erőmű hálózati csatlakozását segít majd elő. A német cég által kifejlesztett tároló szerves molekulákban raktározza el az energiát szemben más ritkaföldfémet használó folyadékáramos tárolóval.
(tovább…)
Az olajkészletek csökkenése magasabb árakhoz vezet
Az IEA és az OPEC előrejelzése szerint is idén az olajkereslet bőven meghaladja a kínálatot. Ez ahhoz vezethet, hogy az év első felében felhalmozott hatalmas olajkészletek egyre inkább megcsappanhatnak. Számítások szerint a csökkenés akár napi 400-500 ezer hordó is lehet az év második felében. A JP Morgen elemzői szerint emiatt a készletek alakulása nagyobb hatással lesz az olajárára, mint a dollár erősödésé vagy gyengülése.
(tovább…)
LNG-re szerződött le a bp és az OMV
Hosszútávú LNG szerződést írt alá a BP és az OMW. A megállapodás értelmében az osztrák vállalat 2026-től kezdődően évi 1 millió tonna cseppfolyósított földgázt vesz a brit vállalattól 10 éven át. A szállítás tankerhajók segítségével fog történni, többek között a rotterdami kikötőn keresztül.
(tovább…)
Megduplázódott a hőszivattyúk eladása Magyarországon, de még így is hátul kullogunk Európában
Európa energiafelhasználásnak egyharmadát a fűtés teszi ki, ez világviszonylatban magas aránynak számít, így nem csoda, hogy kontinensünk egyre inkább a költséghatékony és egyre modernebb fűtési megoldások felé fordul. Európában 2022-ben jelentősen megnőtt a hőszivattyúk értékesítése, köszönhetően a magas fosszilis energiahordozó áraknak. Számos tagországban köztük Magyarországban is 100% felet volt a telepített berendezések éves növekedése.
(tovább…)
Ugrik az olaj ára!
Három hónapos csúcsra ugrott a Brent nyersolaj árfolyama július 24-én. A rali oka az olajtermelő országok nyár elején bejelentett termelés csökkentésének életbe lépése, tehát a piaci kínálat szűkülése, illetve mostanában a tőzsdéken tapasztalható kockázatosabb befektetési kedv.
(tovább…)
Szénfüggő lett a világ, az áram több mint harmadát ebből állítják elő
A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) friss jelentése szerint idén a globális szénfelhasználás a tavalyi rekordszint közelében maradhat. 2022-ben a magas földgáz árak miatt sok szereplő a feketekőszén felé fordult, így a világ villamosenergia-termelésének 36%-át ebből az energiahordozóból fedezte. Idén több nyugati ország is csökkentette szénfogyasztását azonban az ázsiai országokban tapasztalható növekedés ezt ellensúlyozza.
(tovább…)
Nincs elég munkaerő, ezért robotokkal telepítik a napelemeket Amerikában
Amerikában az évtized végére 800 ezer új munkavállalóra lenne szükség, ahhoz, hogy a kitűzött klímavédelmi célokhoz szükséges projekteket kivitelezni tudják. Az iparági vállalatok azonban arról számoltak be, hogy nincs elegendő jelentkező a megújulók telepítésre. A munkaerőhiány kiküszöbölésére néhány vállalat a robotizálást adná válaszul. A Built Robotics például cölöpleverő géppel gyorsítaná fel a telepítési folyamatot, míg a Sarcos Robotics mobil robotrendszerrel segítené a vállalatokat.
(tovább…)
Rekordfélév a kínai-orosz energetikai kapcsolatokban – Elemzés
Tavalyi évben Kína és Oroszország kereskedelmi kapcsolata az előző évekhez képest nagyobb mértékben mélyült. Ez a trend folytatódni látszik idén is, ugyanis az év első felében több, mint 40%-kal nőtt a két ország kereskedelmi forgalma az előző év azonos időszakához képest. Ennek a növekedésnek nagyrészét az energiahordozók kereskedelme tette ki, ugyanis 2023 első hat hónapjában az orosz kőolaj import 27%-kal, napi 2,12 millió hordóra nőtt az előző év bázis időszakához képest. Nincs ez másképp a cseppfolyósított földgáz esetében sem, itt 66%-os növekedést mértek.
(tovább…)
Így segíthetik az akkumulátorok a gázfüggőség enyhítését
A megújulók nagyobb térnyerésével a világnak egyre több energiatároló kapacitásra van szüksége. Az ilyen fajta akkumulátorok a villamos energia tárolásán kívül a hálózat szabályozásában is részt vehetnek. Európa élen jár a tárolókapacitások telepítésében és azoknak a villamosenergia-rendszer szabályozásba való integrálásában. Nincs ez másképp hazánkban sem egyre több pályázat jelenik meg ipari akkumulátorok telepítésének támogatására, illetve fogyasztó oldali szabályozás is a jövő technológiájának megfelelően változik.
(tovább…)
Egyre több orosz gáz érkezik Európába!
Július első felében a júniusi átlaghoz képest 28%-kal növelte a Gazprom az Európába irányuló földgáz exportját, ezzel idei évi rekordot ért el a vállalat. A szállítások Ukrajnán és a Török-Áramlaton keresztül történtek.
(tovább…)
Összeomlott a villamosenergia-felhasználás: a 2009-es válság óta nem volt ilyen
Júniusban 9,9%-kal esett a hazai bruttó villamosenergia-felhasználás a tavalyi azonos időszakhoz képest. Ez azt jelenti, hogy zsinórban már 13 hónapja esik az áramfogyasztás az előző évi bázis időszakokhoz képest, azonban a júniusi visszaesés volt a negatív sorozat legnagyobb csökkenése.
(tovább…)
Napelemes túltermelés idején ingyen kapják majd az energiát a rászorulók Ausztráliában
Nyugat-Ausztráliában működik a világ legnagyobb elszigetelt villamosenergia-hálózata, itt az energiatermelés egyharmada háztartásméretű napelemek segítségével jön létre. A nagyfokú megújuló részarány miatt a rendszerirányítónak olykor nagy kihívást jelent a hálózati egyensúly fenntartása. Ezért a nyugat-ausztrál kormány és állami tulajdonú Synergy olyan programot dolgozott ki, amely a hálózat oldali szabályozást kombinálja a szociális támogatással. A program célja, hogy 10 kWh-nyi ingyen áramot biztosítsanak 9100 háztartásnak reggel 9 és délután 15 óra között, amikor a napenergia termelés az áramkeresletet felül múlhatja. Így a tervek szerint a programban résztvevők nem a csúcsidőszakban fogják áramigényük nagyrészét kielégíteni.
(tovább…)
Hatalmas ásványianyag-készletet fedeztek fel Norvégiában – Akár a következő 50 év akkumulátorainak és napelemeinek ellátását is biztosíthatja
Hatalmas foszfátlelőhelyet fedeztek fel Norvégia délnyugati részén. A foszfát gazdag foszforban, mely az akkumulátor-, napelem és műtrágya gyártás egyik elengedhetetlen alapanyaga. A lelőhely 70 milliárd tonna ércet rejthet, számítások szerint ekkora mennyiségből az előbb említett ágazatok 50 évig működhetnének. Európa számára ez a felfedezés jó időben jött, ugyanis a foszfor piac kínálata szűkös.
(tovább…)
Egyszerű, de nagyszerű: CCS technológia a klímavédelemért
A világ a zéró kibocsátási célok felé halad, ennek elérése érdekében azonban még rengeteg kiaknázatlan lehetőség áll az országok előtt. Ilyen lehetőség a CCS (Carbon Capture and Storage) technológia is, amely szén-dioxidot sajtolja a föld alá kiapadt régi gázmezőkbe. Hosszútávon ez a fajta szén-dioxid megkötés kifizetődő lehet, ennek ellenére globálisan még nem kapott nagy szerepet. Szabó Zoltán, a Pannonia Bio Zrt. fenntarthatósági tanácsadója a CCS piacáról és annak lehetőségeiről adott körképet.
(tovább…)
Az űrben megvalósuló napenergia-projektet támogat az Egyesült Királyság
A brit kormány összesen 4,3 millió fontos támogatást ad olyan nyertes vállalatoknak és egyetemeknek, amelyek az űrben történő napenergia termelésének kivitelezésében és vagy fejlesztésében segítenek. A kiválasztott projektek között olyanok szerepelnek, akik ultra könnyű napelemek segítségével képzelik el a jövő solar kapacitásait, de olyan is van, aki rugalmas panelekkel állítana elő áramot.
(tovább…)
Mega-aksikat kapott a gigagyár
A Tesla texasi gyárában 68 darab (Tesla) Megapack XL energiatárolót tervez elhelyezni, hogy a gyár tetején lévő napaelemek energiáját eltárolják. Az akkupark kapacitása várhatóan 131 MW /262 MWh-ot ér majd el, így a gyár a nem nap sütötte órákban is zöld energiával tud majd működni.
(tovább…)
Megemelte keresleti előrejelzését az olajkartell
Az OPEC havi rendszereséggel megjelenő olajpiaci riportjának legújabb, júliusi kiadásában a Szervezet az előző jelentéshez képest napi 0,1 millió hordóval növelte az idei várható globális olajkereslet növekedést, amely így napi 2,4 millió hordó lesz. A növekedés hátterében Kína második negyedévben tapasztalt megnövekedett kereslete áll. Ezen felül az OPEC a 2024-es növekedést további napi 2,2 millió hordóval prognosztizálta, így a globális fogyasztás elérheti a napi 104,25 millió hordót.
(tovább…)
Energiává alakul a levegő páratartalma ebben a készülékben
A Massachusetts Amherst Egyetem kutatói megalkottak egy olyan készüléket, amely a levegőben található vízmolekulákból képes energiát előállítani. Az Air-Gen rendszere a viharfelhők működését másolja le, így az elektromostöltöttséggel rendelkező vízmolekulák egy „mesterséges viharfelhőben” kölcsönhatásba lépnek, mely elektromosságot eredményez. A kutatók szerint a levegőgenerátoruk szinte bármilyen anyagból elkészíthető, emiatt költséghatékony és a világ minden részén stabilan működtethető.
(tovább…)
Már annyi orosz gázt vesz Ausztria, mint a háború előtt
Ausztriában az orosz gázimport újra elérte a háború előtti szintet. Az Euronews értesülései szerint már januárban az országos fogyasztás 80%-nak megfelelő földgáz érkezett Ausztriába Oroszország felől. Az osztrák villamosenergia- és gázipari szabályozó hatóság ezt azzal indokolta, hogy novemberben és decemberben csökkent a német- és olasz gázimport, míg az orosz továbbra is folyamatos volt.
(tovább…)
Háztartások számára építenek lendkerekes energiatárolókat Ausztráliában
A Key Energy ausztrál startup lendkerekes energiatárolókat kínál háztartásoknak és középületeknek. A háromfázisú tároló kapacitása viszonylag kicsi 8 kW/32kWh, azonban nem tűzveszélyes, élettartama pedig eléri a 20-30 évet, 11 000 ciklust. A lendkerekes tároló az energiát egy vákuumkamrában forgó, mágneses csapágyakra rögzített henger alakú rotor forgási energiájának a segítségével tárolja.
(tovább…)
Brutálisan felpörgött a napelemek telepítése Magyarországon, ez még a kormány terveit is átírhatja
Július elsején átlépte az 5 GW-ot a hazai ipari- és háztartás méretű napelemek összes beépített kapacitása- áll a MAVIR friss jelentésében. A tavalyi évben rekord mennyiségű, 1100 MW-os napelemes kapacitás került beüzemelésre hazánkban, idén ez a szám megdőlhet ugyanis 2023 első hat hónapjában 1023 MW-nyi kapacitást csatlakoztattak a hálózathoz. A Nemzeti Energia- és Klímaterv 2030-ra 6 GW-os beépített összkapacitással tervezett, ezt azonban felülvizsgálják várhatóan az előző számítások kétszeresét érheti el Magyarország a következő évtized elejére.
(tovább…)
A jövőben utat törnek az energiaközösségek
Az energiaközösségek kialakítása az energiaátállás, illetve a központihálózattól való függések minimalizálásának egyik eredménye. Az energiaközösségek lényege, hogy a települések a felhasználni kívánt energiát megtermeljék geotermikus-, vagy megújuló energia segítségével. Magyarországon az ilyenfajta közösségek kialakítása még csak az elmúlt egy évben kezdődött el, de a jövőben várhatóan a számuk jelentősen megnő ugyanis az európai energiapolitika is ezek támogatását szorgalmazza.
(tovább…)
Kemény lépés Oroszországtól: visszavágják az olajtermelést
Alekszandr Novak energiaügyekért felelős miniszterelnök-helyettes irodája a 27. hét elején bejelentést tett, arról, hogy Oroszország augusztustól kezdődően napi 500 ezer hordóval visszavágja kőolajtermelését. Ez a csökkentés a márciusban meghozott év végéig hatályos szintén 500 ezer hordós csökkentésen felül értendő. A hírt követően a nyersolaj világpiaci jegyzései a délutáni órákban közel 1%-ot emelkedtek.
(tovább…)
Így változott a világ energiafelhasználása 2022-ben: a számok, amelyekről jobb, ha tudsz
A brit Energy Institute és a KPMG közös frissen megjelent éves energiaipari kiadványa alapján tavaly a világ elsődleges energiafelhasználásnak 82%-át fosszilis erőforrások segítségével fedeztük, míg 14%-át megújulókból, 4%-át pedig atomenergiából. Az elemzésből továbbá az látszik, hogy 2022-ben 3,1%-kal csökkent a gázfelhasználás globálisan 2021-hez képest, amely megemelkedett áraknak tudható be. A covid lezárások feloldása után kőolaj kereslet tavaly nőtt a bázis évhez (2021) képest 3,2%-ot, azonban még így is elmarad a rekord évnek számító 2019-es évhez képest. A szén felhasználás viszont rekord közeli értéket ért el 2022-ben, mivel a fosszilis primer energiahordozókhoz képest ennek a terméknek az ára jelentősen kisebb volt.
(tovább…)
Kiszivárgott: bezárják Európa legnagyobb gázmezőjét – Rögtön vészjelek jöttek a gázpiacról
Holland kormányzati forrásból szivárgott ki a hír, mely szerint Hollandia bezárja Európa legnagyobb gázmezőjét október elsején. Az ország már az év során eldöntötte, hogy legkésőbb 2024 őszéig leállítják a gázkutakat és a kitermelést, ugyanis jelentős földmozgások vannak a régióban. A holland kormánytól a hír után csak annyit lehetett megtudni, hogy még júniusban döntést hoznak a bezárással kapcsolatban. A hír kiszivárgással egy időben több más európai gázmezőről is érkeztek negatív hírek, amelyek a gázárakat masszívan megdobták.
(tovább…)
Rövidesen túljutunk az olajcsúcson
A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) friss jelentése szerint a világ kőolajkereslete már 2028-ra elérheti a csúcspontját, amely napi 105,7 millió hordót jelenthet. Az ügynökség szerint a közlekedésre használt olaj 2026-ra tetőzhet, így a vegyipar keresletnövekedése miatt lehet növekvő globális olajigény. Továbbá a jelentés szerint idén, mintegy 528 milliárdra emelkedik az olajipar beruházások értéke, mely 2015 óta a legmagasabb szint.
(tovább…)
1,5 milliárdos beruházással segíti az E.ON az észak-dunántúli naperőműveket
Az E.ON átadta új automata transzformátor-állomását Kisbéren. A beruházás a határokon átívelő Danube InGrid projekt keretében, EU-s források segítségével jött létre. Az állomás önállóan segíti majd a jövőben a település és régió villamos energia ingadózásinak a kiküszöbölését, illetve a hálózat kapacitásának a bővülését az ipari és háztartási (HMKE) méretű napelemek számára.
(tovább…)
Bejelentette a kormány az áramszerződésekbe belenyúlás részleteit
Új gazdaságvédelmi akciótervet fogadott el a magyar kormány. A terv értelmében az olyan vállalkozások, amelyek a legnagyobb hatással vannak az inflációra és a gazdaságteljesítményére 200/MWh-ás áram árplafonban részesülnek július 1-től 2023. december 31-ig. A támogatott vállalkozások három szektorban lehetnek: feldolgozóipar; szálláshely-szolgáltatás; raktározás, szállítás. A Gazdaságfejlesztési Minisztérium adati szerint az új intézkedéssel több, mint 5000 vállalkozásnak fognak segíteni, a programra szánt 40 milliárd forintos keretösszegből.
15 magyarországnyi pénzt fektetünk a zöld átállásba idén
A Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) nemrégibben megjelent éves összeállításból jól látható, hogy idén is folytatódik a 2016 óta tartó trend, amely inkább a tiszta energiatermelőkbe való beruházást növeli a fosszilis termelőkkel szemben. Az idei évben a világ várhatóan 1700 milliárd dollárt fog tiszta beruházásokba fektetni, nagyrészben megújulókba, de jelentős összegek fognak energiahatékonyságba és energiatárolókba (akkumulátorok) áramlani. A jelentés továbbá azt mutatja, hogy a beruházások növekedési értékén számolva Kína lesz a világ első, aztán Európa, majd az USA.
(tovább…)
Szenzációs felfedezés: hatalmas olajmezőre bukkantak Magyarország szomszédjánál!
Az OMV romániai leányvállalat, az OMV Petrom hatalmas kőolaj- és földgázmezők felfedezéséről tett bejelentést. A lelőhelyek három helyszínre bonthatóak és összesen, mintegy 30 millió hordó kőolaj-egyenértéknek megfelelő kitermelhető erőforrást tartalmazhatnak. Ez a mennyiség a vállalat tavalyi éves termelésének a háromnegyedét jelenti, tehát az ország déli részén fekvő új lelőhelyek jelentős kitermelési lehetőséget hordoznak magukban.
(tovább…)
Megszületett az első ipari vállalás a napelemek teljeskörű újrahasznosítására
Az Orsted dán energia ipari cég vállalást tett arról, hogy újrahasznosítja vagy újrafelhasználja a kidobásra ítélt összes napelemét, illetve a világszerte is begyűjti és feldolgozza majd a használatra nem alkalmas paneleket. A vállalat továbbá az amerikai Solarcycle napelem-újrahasznosító céggel szövetkezett, hogy újrahasznosítsa az Egyesült Államokban, a fejlesztő egyik fő napenergia-piacán végrehajtott projektjeiből származó élettartamuk végén lévő paneleket.
(tovább…)
Szárnyal tovább a gázár, pedig két jó hír is érkezett – Az újabb orosz fenyegetés áll a háttérben?
Az év első öt-hat hónapjában megszokott volt, hogy a negatív hírek nincsenek olyan nagy hatással a gáz-, legfőképp a TTF jegyzéseire, mint a pozitívak. Ez a trend talán megfordulni látszik, ugyanis a front-havi, júliusi termék ára a holland gáztőzsdén 14.-én délután 10-11%-ot emelkedett. Annak ellenére, hogy a nap elején az Equinor LNG mező és a Török Áramlat felől érkező hírek miatt esett a termék árfolyama. A nap végi esés hátterében a Shell gázfeldolgozó üzemének karbantartási csúszása és egy újabb orosz-nyugat vita kibontakozása áll.
(tovább…)
Az EU idén „hatalmas összeomlás előtt áll” a fosszilis energia terén
Európában a fosszilis alapú villamosenergia-termelés májusban rekord alacsony szintre esett. Az Ember brit agytröszt jelentése szerint az Unió havi termelésének 10%-át adta a szénerőművek által termelt energia, míg a földgáz alapú 15%-os részesedést ért el. Összeségében 27 százalékos részt szeltek ki a Közösség energiamixéből a fosszilis termelők, ami a megújulók térnyerésének tudható be.
(tovább…)
Ijesztő következményei lehetnek a gátrobbanásnak Európa legnagyobb atomerőművében
Az ukrán kahovkai víztározó gátjának kiszakadása egyelőre nincs negatív hatással Európa legnagyobb atomerőművére, derül ki a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség elnökének nyilatkozatából. A gátszakadás következtében ugyan esni kezdett a zaporizzsjai erőművet vízzel ellátó kahovkai víztározó szintje, de az erőmű saját tárolóinak köszönhetően rendelkezésre áll elegendő vízmennyiség. Paul Dorfman, a Sussexi Egyetem munkatársa azonban felhívta a figyelmet arra, hogy ha a kahovkai tároló vízszintje tartósan alacsony szintre süllyed, akkor a nukleáris hulladékot hűtő medencék nem kapnak elegendő hűtést és emiatt jelentős sugárszennyezést fognak kibocsátani.
(tovább…)
Az olaj esik, mivel a globális háttér felülírja a szaúdi termeléscsökkentést
A legutóbbi, június 4.-i OPEC+ ülésen Szaúd-Arábia bejelentette, hogy júliustól jelentősen, mintegy napi 1 millió hordóval (bpd), 9 millió bpd-re csökkenti a kitermelését. A bejelentést követő napon a Brent jegyzése egy nagyobbat ugrott, azonban 6-án már a makrogazdasági mutatók és az amerikai jegybank kamatemeléséről szóló hírek befolyásolták a piacot.
(tovább…)
Európa eladja szénkészletének egy részét
Az energiaválság során Európa hatalmas szénkészletet halmozott fel, amelyet idén a biztosabb energiaellátás miatt jelentős árengedménnyel exportál. Öt hónap alatt a kontinensből nagyjából 1,1 millió tonna szén ömlött ki, főként Hollandiából és Spanyolországból, olyan országok felé, mint India, Kína és Marokkó. A nagy mennyiségű energiahordozónak gyorsan megtalálták a felvevő piacát, ugyanis Kína idén rekord mennyiségű szénfelhasználást produkál.
(tovább…)
Továbbra is feszítik a húrt a németek
Németország és Dánia közös szélerőmű projekt kivitelezéséről írt alá szerződést. A Balti-tengeren lévő bornholmi szigeten fog megvalósulni a 3 GW-os beruházás, amelynek a termelését a két ország villamosenergia-rendszerébe fogják betáplálni. Az együttműködés a Megújuló Energia Irányelv (RED) alapján köttetett, így mindkét ország el tudja számolni a saját dekarbonizációs eredményként.
(tovább…)
Mától egy hétre leáll a Török Áramlat – Mi lesz így Magyarországgal?
Június 5-én elindult a Török-Áramlat éves egy hetes karbantartása. A tervezett munkálatok rutin feladatnak ígérkeznek, azonban egy amerikai szankció miatt a Gazprom most az amerikai partner nélkül kényszerül elvégezni az éves teendőket. A Török-Áramlaton éves szinten 31,5 milliárd köbméter földgáz megy keresztül, a magyar földgázbeszerzés szempontjából kiemelt szereppel bír a vezeték. Emiatt egy esetleges csúszás országunk számára hatalmas gondokat okozhat.
(tovább…)
Skóciát Észak-Írországhoz kötik
Észak-Írország és Skócia között magán finanszírozásból létre jöhet egy 130 km hosszúságú vízalatti egyenáramú távvezeték (HVDC). A térségben már létezik egy 720 km hosszúságú vezeték, illetve egy 600 km-es is épp épül, melyek Európát kötik össze a brit szigetekkel. Így nem ez lenne az első ilyen fajta projekt, mely segíti a régió árampiacát, de jól mutatja, hogy ezek a beruházások nem csak állami és EU-s támogatásból épülhetnek.
(tovább…)
Elképesztő zuhanás: már csak ötödannyi a piaci gázár, mint a magasabb rezsiár
A benchmarknak számító TTF-en hónapok óta esik földgáz jegyzése. A nemrég kiszivárgott Európai Bizottság háttéranyaga és a német recesszióról szóló jelentés után kétéves mélypontra szakadt a fronthavi termék ára. A 25 EUR/MWh-ás szintet utoljára 2021 májusában tapasztalhattuk, mely a 2010-es évek árszintjéhez képest még mindig magas, azonban a tavalyi árakhoz képest egyáltalán nem. A 25 eurós szint kb. 100 forint/köbméteres árnak felel meg, mely a háztartások átlagfogyasztás feletti résznél fizetendő tarifa mennyiségének az ötöde.
(tovább…)
Hét órán át a nap- és a szélenergia fedezte Spanyolország teljes áramigényét
Spanyolországban az elmúlt öt évben jelentősen nőtt a megújuló-kapacitások mennyisége. 2018-as értékhez képest mára a naperőmű kapacitása a négyszeresével, míg a szélenergia majdnem egyharmadával nőtt. Ennek köszönhetően 2023 május 16-án 10-17 óra között az ország a teljes villamosenergia-keresletét fedezni tudta az előbb említett két erőmű típussal. Sőt még egy „magyarországnyi” túltermelést is csináltak, melyet a szomszédos országokba exportáltak.
(tovább…)
Hidrogén: meghaladtuk a túlzott várakozásokat?
Európában a hidrogén jelentős szerepet kap a jövőben, már most rengeteg szabály-, országok, cégek közötti szövetség jön létre az energiahordozó jövőbeli termelésével és kereskedelmével kapcsolatban. Ferencz I. Szabolcs a Földgázszállító Zrt. (FGSZ) elnök-vezérigazgatója a „hype-ciklusról”, illetve a hidrogén, mint a szén alapú villamosenergia-termelés alternatívájáról alkotott szakmai véleményt, különböző elkötelezettségek és más fajta termelők alapul vételével.
(tovább…)
Egyre több megújuló energiát használunk – de fosszilist is
A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) friss jelentése szerint idén is jelentősen több megújulóenergia beruházás lesz, mint fosszilis energiahordozó. 2023-ban világszerte 2,8 billió dollárt fognak energiába fektetni, melyből több, mint 1,7 billió megújuló termelőkbe, elektromos autókba, atomenergiába fog áramlani, a fennmaradt 1 billió pedig olaj, gáz és szén beruházásokba. Az ügynökség továbbá arról számolt be, hogy 2021 óta minden évben a negyedével nő a zöldenergiába fektetett beruházások összege.
(tovább…)
Három fő kihívás, amellyel az európai energiapiac idén szembenéz
Faith Birol, a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) vezetője szerint „Az európai országok jó munkát végeztek tavaly télen” ugyanis az energiaválság ellenére a gazdaság nem csapott át recesszióba és elegendő energia állt rendelkezésre. Az IEA vezetője azonban három kihívásra hívta fel a figyelmet, amik még Európa előtt állnak. Birol szerint a növekvő kínai LNG kereslet, az amerikai adósságplafonról szóló tárgyalások és a továbbra is tartó orosz energiaimportól való függés még idén gondokat okozhat.
(tovább…)
2030-ra behálózzák Európát a hidrogénvezetékek
Az orosz energiaimport elhagyásában a hidrogén jelentős szerepe kapott a RePowerEu tervben. A tervek szerint 2030-ra 10 millió tonna hidrogént fog az EU előállítani és ugyanennyit importálni. A zöld, illetve sima hidrogén szállításában fajlagosan a legolcsóbb módszer a csővezetékes. Ahhoz, hogy elérjük a vállalásokat a hidrogén tagállamok közötti szállítás céljából kiépítendő európai hidrogén gerinchálózatnak 2030-ra 28 000 kilométer hosszúságot kell elérnie.
(tovább…)
Portugália és Spanyolország élen jár a megújuló energiában
Az Ember londoni energia ipari think tank adatai szerint az idei évi megújuló rekord termelés az Ibériai-felszigetet is elérte. Áprilisban Portugália villamosenergia-termelésének több, mint 50%-át nap- és szélerőműből fedezte, míg spanyolországi megújuló erőművek az ország termelésének 46%-át biztosították. A számítások szerint a két ország energia szükségletét 49%-ban zöld forrásokból látta el.
(tovább…)
Tényellenőrzés: Európa a világ egyetlen olyan része, amely csökkentette az üvegházhatású gázok kibocsátását?
Emmanuel Macron, francia miniszterelnök, arra kérte az EU-t, hogy szüneteltessék a környezetvédelmi célok eléréshez szükséges szabályozási változásokat. Az elnök szerint erre azért van szükség, hogy az ipari szereplőket megtartsa a kontinens, továbbá hozzátette, hogy az Unió így is többet csökkentett a kibocsátásán, mint más nagy országok. A Világbank jelentése szerint az elmúlt harminc évben az EU 24%-kal csökkentette szén-dioxid kibocsátását, míg az USA, Kína és India növelte. Az ENSZ jelentése szerint egyfőre jutó szén-dioxid kibocsátás terén Amerika vezet több, mint 14 tonnával, majd Oroszország (13 tonna), Kína (9,7 tonna) követi, Európa a hatodik helyen van a fejenkénti 6,3 tonnával.
(tovább…)
Magyarországon adták át az EU legnagyobb geotermikus fűtési rendszerét
Átadták Európa legnagyobb geotermikus fűtési rendszerét Szegeden. A projekt 28 000 régiós háztartást és 400 középületet tud majd hővel ellátni. A 250 kilométernyi hálózatot 23 millió eurós európai támogatásból finanszírozták. Elisa Ferreira, a kohézióért és reformokért felelős uniós biztos szerint, Európa lakosságának negyede jól használható geotermikus energia felett él, azonban mégsem használják ki.
(tovább…)
Nagyot zuhant Magyarország áramfogyasztása – Mégis miért?
Áprilisban is folytatódott a villamosenergia-felhasználás csökkenése Magyarországon. Tavaly áprilishoz képest 7,7%-kal csökkent a magyar áramfelhasználás a rendszerirányító (MAVIR) közlése szerint. Ha az éves összehasonlításokat nézzük, akkor már 11 hónapja csökken a villamosenergia-felhasználás az országban.
(tovább…)
A szerb kormány 1 GW napenergiát rendelt, és hozzácsapott még 400 MWh akkumulátort is
Szerbia összesen 1GW napelemes kapacitás kiépítéséről és mellé 200 MW/400MWh-ás akkumulátor telepítéséről írt ki pályázatot. A napkövető paneleket öt különböző helyszínen kell elhelyezni, amelyeket a kivitelező cég választ ki. A szerb állam ezzel a projekttel olyan stratégiai partnert keres, aki 4, illetve 5 éven belül ezeket megépíti és egy kétéves betanítási időszak után átadja a teljes infrastruktúrát és üzemeltetést az állami áramszolgáltatónak (EPS).
(tovább…)
Jön az uniós szankció az orosz gáz egy részére – Magyarországnak fájni fog?
A spanyol energiaügyi miniszter szerint inkább előbb, mint utóbb lesz meg a politikai akarat Európában az orosz LNG kontinensről való kitiltásában. Teresa Ribera hozzátette, hogy az EU-nak az idő eltelével egyre kevésbé fog fájni az orosz cseppfolyósított-földgáz elhagyása. Ezt jól mutatja az is, hogy Európa havi gázimportjának már csak 4,5%-át teszi ki az Oroszországból érkező LNG.
(tovább…)
A változás szele: Mely európai országok termelik a legtöbb szélenergiát?
40 év telt el mióta az európai kontinensen előszőr szélturbinát telepítettek. Ez alatt a négy évtized alatt sokat fejlődött a technika, megalkották a szárazföldi szélerőmű mellett a vízit is és az évek teltével a turbinák termelési költsége is kisebb lett. Manapság már annyira elterjedtek, hogy az EU tavalyi villamosenergia-termelésének a 17%-át adták szélerőművek. A WindEurope közlése szerint a kontinens szélturbina nagyhatalma Németország, ha a telepített kapacitás mennyiségét nézzük, viszont, ha az ország fogyasztásához arányosítjuk a termelést akkor Norvégia vezet.
(tovább…)
Milliárdos megújulóenergia-projektek rekedtek meg az Egyesült Királyságban
Az energiaátmenet több kihívást is tartogat, ahogy Magyarországon, úgy Csehországban is gondot okoz a megújulók hálózatra való csatlakozása. Ez a probléma úgy látszik nem csak térségünkben, de még Nyugat-Európában is problémához vezet. Most Anglia felől érkezett a hír, hogy a napelemerőműveknek akár éveket is várni kell, hogy a villamosenergia-hálózathoz csatlakoztathassák őket. A brit hálózatüzemeltető adatai alapján az derül ki, hogy a kész, de még üzemen kívüli erőművek kb. 40%-a várhatóan több, mint egy éves várólistán van. A BBC szerint ez a probléma több milliárd font értékű napelem beruházást megakadását jelentheti.
(tovább…)
Fontos lépést tesz a villamosenergia-rendszer stabilitásának megteremtéséért az Alteo
Létre jött az első magyar szekunder villamosenergia-szabályozásban résztvevő megújulókon alapúló szabályozási központ. Az Alteo energetikai vállalat az aFRR szabályozásban szerzett akkreditációt napelemeken alapúló egységével.
(tovább…)
Bődületesen nagy lett az új német rekord
Németországban a napelemek termelése május első hetében rekordot ért el. A német napelem termelés május 4-én napközben rövidebb ideig képes volt 40 MW villamos energia hálózatra való leadására, mely abban az időszakban az ország szárazföldi (onshore) és vízi (offshore) szélerőművei a termelésének a tízszerese, a gázmotorok termelésének pedig az húszszorosa volt. A németek az elmúlt hetekben nem csak a termeléssel állítottak új napelemes rekordot, hanem beépített kapacitással is. Április végén az ország solar-kapacitása átlépte a 70 GW-ot mely egész Európában kirívóan magas értéknek számít.
(tovább…)
Óriási naperőmű kezdi meg a termelést rövidesen Kiskunhalas mellett
Magyarország egyik legnagyobb napelem parkja a nyár eléjével és az infrastruktúra kiépítésének befejeztével üzembe állhat. A kiskunhalasi park 130 ezer darab panelből épül fel 100 hektáron, mintegy 48 MW névleges termelő teljesítménnyel. Az előzetes számítások alapján egy 30 ezer fős falu teljes áramszükségletét fedezni tudja majd.
(tovább…)
A szélszárazság veszélyezteti a virágzó északi-tengeri szélenergiaipart?
Az éghajlatváltozás nem csak a vízkészletekre van hatással, hanem a szélre is. Az elmúlt pár évben tapasztalható volt a szélsebességének csökkenése, illetve az úgy nevezett szélszárazság is. Ez az olyan szélturbinák teljesítményét is jelentősen befolyásolhatja, amelyek kiemelten szeles területen vannak. Azonban Matti Juhani Koivisto, a DTU Wind and Energy Systems vezető kutatója szerint, ha a következő években a vállalatok figyelmet fordítanak a szélváltozására és a turbinák fejlesztésére, akkor az egész változás technikailag áthidalható lesz.
(tovább…)
Nem a haszonszerzésért épülnek a napelemes kerékpárutak
A napelem parkok hatalmas területet foglalnak el az országok számára korlátozott mennyiségben elérhető szabad földekből. Emiatt több cég is azzal foglalkozik, hogy a jelenleg még kiaknázatlan városi felületeket napelemmel borítsák, úgy, hogy a látkép sokban nem változzon. Hollandia vezető az ilyen fajta újításokban, most egy öt éves tanulmányi projekt keretein belül 500 méternyi bicikliút aszfaltját cserélte ki napelem panelekre. A Zon op Infra projekt 600 darab egyenként 300 Watt teljesítményű panellel termel majd villamos energiát.
(tovább…)
Visszavágták az olajkitermelést, majd ezrével helyezik üzembe az olajkutakat az oroszok
Oroszország az idei év első negyedévében több, mint 2000 darab új olajkutat üzemelt be. Az előző időszakhoz képest ez 10%-os növekedést jelent. A beruházások az ország önkéntes kőolajkitermelés csökkentésével egy időben történtek, a vállalatok és az orosz állam a magas számú telepítésekre nem adott magyarázatot.
(tovább…)
Megnéztük az első magyar zöldhidrogén üzemet
Magyarország egyik legnagyobb napelemparkja mellett hamarosan elkészül az ország első zöldhidrogén üzeme. A számítások szerint az egység várható éves minimum termelés mintegy 20 millió tonna hidrogén lesz a működéshez szükséges energiát a naperőmű túltermelésekor kapja majd. Egyelőre még csak kutatási céllal fog működni, de a tervek szerint a jövőben a vízbontással előállított hidrogén a versenypiacon is megtalálható lesz.
(tovább…)
Idén is szűkös maradhat a gázpiac az IEA szerint
A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) negyedéves jelentése szerint Európában 2023-ban is a tavalyi évhez hasonlóan szűkösebb gázpiac várható. Az viszont jó jel, hogy a mostani magas gáztározói szintek miatt kevesebb földgázt kell majd nyáron betárolni, mint 2022 azonos időszakában.
(tovább…)
Egy új jelentés szerint csak 9 ország fogja teljesíteni az EU éghajlati céljait a megreformált költségvetési szabályok szerint
A zöld megállapodás szerint az európai országok 55%-kal csökkentik a károsanyag-kibocsátásukat az évtized végére. A brit New Economics Foundation agytröszt jelentése szerint azonban csak 9 európai ország tudja betartani az előbb említett célt, úgyhogy nem lépik túl az EU által előírt költségvetési-hiányról és eladósodottságról szóló szabályokat.
(tovább…)
Szélerőmű-kapacitások növelése várható Magyarországon
Az energiaátmenet egyik legnagyobb nyertese a szélturbina. Globálisan az elmúlt években rengeteget telepítettek az energiacélok elérése érdekében. Magyarországon azonban a 2010-es években szinte nem épült szélerőmű-kapacitás, ezért a szélturbinák energiamixben betöltött szerepe csekély. Ennek egyik oka a szigorú szabályozottság, azonban Magyarország Helyreállítási és Ellenállóképességi Tervében felvázolt tervezet a jövőben megkönnyítheti a beruházások engedélyezését.
(tovább…)
Közös egyetértési nyilatkozat a regionális földgázszállítási rendszerüzemeltetők közös kezdeményezésének támogatására
Bulgária, Románia, Magyarország és Szlovákia miniszterei Azerbajdzsán miniszterével új kezdeményezést írtak alá a földgázimport diverzifikálásáról, növeléséről. A fejlesztésekhez az EU segítsége is kéne, de a beruházások után a közép-ázsiai országból akár évi 5-9,5 milliárd m3 földgáz is érkezhet Európába.
(tovább…)
Németország átlépett egy újabb határt
Németországban 2020 előtt évekig az volt a politikai álláspont, hogy az országban a napelemek termelőkapacitás ne lépje túl az 52 GW-ot, ugyanis afelett már a villamosenergia-ellátás biztonsága sérülhet. Azóta azonban sok minden változott, ahogy az energiaválság miatti aggodalmak és a klímavédelmi célok előre került, úgy a kormány is eltörölte az előbb említett „plafont”. Ma már 70 GW beépített kapacitással rendelkezik az ország és 2030-ra ezt meg is háromszorozná.
(tovább…)
Így helyettesítik az európai országok a kieső orosz gázt
A német Roland Berger elemzőcég nemrégibben megjelent elemzése szerint 2028-ig várhatóan 100 milliárd dollárnyi befektetés fog áramlani a globális földgáztermelési projektekbe. Ezen beruházások Észak-Amerika, Közel-Kelet, Afrika; ázsiai Csendes-óceán régiókra fognak koncentrálódni. A tanulmány a globális cseppfolyósított földgáz termelés növekedését is prognosztizálja.
(tovább…)
Napenergia-innováció: Miért van szükségünk könnyű napelemekre?
Két holland cég, a Solarge és Econcore együttesen készíti el a napelemek új, tovább fejlesztett típusát. Az eddig megszokott napelemek nehéz üvegét lecserélték egy méhsejtes szerkezetre, így 65%-kal könnyebb solarpanelt tudtak létre hozni. A kisebb súly az olyan kereskedelmi- vagy lakóépületeknél lehet fontos, ahol eddig a könnyű tetőszerkezet folytán a jogszabályban meghatározott terhelési korlátozások túllépése miatt nem tudtak napelemet telepíteni.
(tovább…)
A vállalatok versenyképessége nagyban függ az energiahatékonyságtól
A Greenergy Market szakértői interjút adtak a Greendexnek a vállalatok villamosenergia-ellátásának lehetőségeiről. A beszerzett energia a cégek életében meghatározó, főleg a tavaly tapasztalt magas árak mellett. A versenyképesség megtartása érdekében a minél olcsóbb és folyamatos energiaellátás elengedhetetlen. Virág Gábor és Kuti Levente több alternatívát is felsorolt, amelyekkel a vállalatok energiahatékonyabbak és biztosabbak lehetnek a villamos energia beszerzésekor.
(tovább…)
Felesküdött a szélre a világ Japánban
A G7 országok energiaügyi miniszterei elkészítették a jövő hónapban tartandó hirosimai G7 csúcstalálkozó fejlesztési tervezetét. A felvázolt tervek szerint nagyobb hangsúlyt fektetnének a megújulók gyorsabb telepítésére és az innovációk támogatására. Ezek mellett olyan célokat is javasoltak, hogy 2030-ra az országok együttes napelem kapacitásának el kell érnie az 1 TW méretet, a szél-kapacitásnak pedig a 150 GW-ot.
(tovább…)
Egyre több tiszta energiát állítunk elő
A nagy-britanniai Ember thinktank új felmérése szerint a fosszilis energiahordozók lassan elérik az életgörbéjük csúcsát, ami azt jelentené, hogy a felhasználásuk egyre inkább csökkeni fog. A 78 országban tartott kutatás alapján már idén globálisan 0,3%-kal csökkent a magas karbonkibocsátású anyagok felhasználása, azonban a tendencia folytatásához kormányok és vállalatok hajlandósága is szükséges.
(tovább…)
Európában 38%-kal, Magyarországon 100%-kal nőtt a 2022-ben eladott hőszivattyúk száma
2022-ben Európában 38%-kal nőtt az eladott hőszivattyúk száma az előző évhez képest. A tavalyi megugrott keresletnek köszönhetően, így több, mint 3 millió darab talált gazdára, ami a 2020-as évben értékesített mennyiség duplája. A vizsgált időszakban Magyarországon is észrevehető volt a piaci növekedés, a levegő- víz hőszivattyúk értékesítése 100%-kal nőtt.
(tovább…)
Forró homokban tárolná a naperőmű termelését egy élelmiszeripari cég
Olaszországban fog megépülni Európa második „homokakkumulátora”. Az olasz Enel X energiacég fogja kivitelezni a 13 MWh hőtárolási kapacitással rendelkező energiatárolót, melyet 5 MW-os napelempark segítségével fognak ellátni energiával. Az ilyen fajta akkumulátor nagy előnye, hogy kevés mozgó alkatrészt tartalmaz, így a meghibásodási kockázat alacsony, illetve kis veszteséggel hetekig képes az energia tárolására.
(tovább…)
Beindítják Európa legnagyobb atomerőművét
Üzembe helyezték Európa legnagyobb atomerőművét. A finnországi Olkiluoto 3 (OL3) az elmúlt 16 évben az első atomreaktor, amit kontinensünkön megépítettek és beindítottak. Az egység 1,6 GW kapacitású áramtermelő reaktora Finnország energiaszükségletének a 14%-át tudja biztosítani.
(tovább…)
A régióban elsőként Magyarországon nyitott LNG töltőállomást a Shell
Az LNG, mint közlekedési üzemanyag jelentősen, mintegy 15-30%-kal csökkenteni tudja az üvegházhatású gázok kibocsátását a normál üzemanyaghoz képest. A klímavédelem jegyében a Shell elsőként Magyarországon nyitott LNG töltőállomást a régióban. Ezt a szolgáltatást egyelőre csak a teherforgalom veheti igénybe, azonban ez is nagy előrelépés a zéró-kibocsátás felé, ugyanis a fuvarozás a közúti károsanyag-kibocsátás, mintegy kétharmadáért felel.
(tovább…)
Már a második folyadékáramos akkumulátor épül a Dunántúlon
A Veszprém vármegyei Öskün épül meg Magyarország második vanádium redox folyadékáramos energiatárolója. Az akkumulátor beépített kapacitása 1,5 MWh lesz, amit egy mellette lévő 2 MW teljesítményű napelemparkból lehet majd feltölteni. Ennek a fajta energiatárolónak az az előnye, hogy hosszabb az élettartamú, kevésbé gyúlékony és hűteni sem kell, ellentétben a lítiumból készültekkel.
(tovább…)
Korábban elképzelhetetlen mértékben hat az időjárás az energiakereskedelemre
Az átalakuló energiatermelés miatt az energiakereskedelemben az időjárás előrejelzéseknek is egyre nagyobb szerepe van. A megújulók termelés menetrendezésében elengedhetetlen a természeti tényezők folyamatos figyelése, de az egyre változó éghajlat miatt más termelőegységek üzemeltetésénél is fontos ezek számba vétele. Ugyanis az olyan természeti tényező, mint a csapadék nem csak a vízierőművekre van hatással, hanem az atom- illetve akár egyesesetekben a szénerőművekre is.
(tovább…)
Emelkednek az olajárak az amerikai stratégiai olajkészletek visszatöltéséről szóló hírekre
A tavalyi évben az USA stratégiai kőolajkészletei közel 40 éves minimumra estek vissza. Az amerikai kormány legutóbbi bejelentése alapján ezeket újra fogja tölteni a közeljövőben, amennyiben az árak ismét mérséklődnek. A bejelentés hatására azonban a globális árak újból megugrottak.