A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) negyedéves jelentése szerint Európában 2023-ban is a tavalyi évhez hasonlóan szűkösebb gázpiac várható. Az viszont jó jel, hogy a mostani magas gáztározói szintek miatt kevesebb földgázt kell majd nyáron betárolni, mint 2022 azonos időszakában.
A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) szerint a globális gázpiacok szép lassan alkalmazkodnak a háború nyomán kialakult helyzethez, de 2023-ban valószínűleg továbbra is szűkösek maradnak az Európába irányuló orosz gázszállítások csökkenése miatt – írja a Reuters.
Az IEA negyedéves gázpiaci jelentése szerint a piaci feszültség csökkenése és a nyár előtt viszonylag jól feltöltött tárolók óvatos optimizmusra adnak okot az ellátás biztonságát illetően. Az ügynökség mindazonáltal figyelmeztet, hogy a gázpiacok 2023-as javuló kilátásai nem garantálják a jövőbeli volatilitással szembeni védettséget.
Az előrejelzések szerint a globális gázellátás 2023-ban is korlátozott marad, ráadásul a globális egyensúlyt szokatlanul sokféle bizonytalansági tényező befolyásolja. A kedvezőtlen időjárás, az LNG-kínálat csökkenése és az Európába irányuló orosz szállítások további csökkenése azon kockázati faktorok közé tartoznak, amelyek miatt kiújulhatnak a piaci feszültségek, és megnőhet az árak volatilitása.
Az viszont pozitívum, hogy a jelentés szerint az EU-nak a 2022 nyarán tapasztalt tárolói betáplálási szintnek csak a felére van szüksége ahhoz, hogy a 2023/24-es fűtési szezon kezdetére elérje a 90 százalékos tárolási célt.
KÖZÖLTÉK AZT IS, HOGY A 2022/23-AS FŰTÉSI SZEZONBAN A GÁZFELHASZNÁLÁS EURÓPÁBAN REKORDSZINTŰ, 16 SZÁZALÉKOS, AZAZ 55 MILLIÁRD KÖBMÉTERES CSÖKKENÉST MUTATOTT.
Fontos tényező az LNG-import is, amely jelenleg Európa gázimportjának kétharmadát teszi ki, és a 2022/23-as fűtési szezonban a gázszükséglet mintegy egyharmadát fedezte. A fűtési szezonban az európai LNG-behozatal 25 százalékkal, azaz 20 milliárd köbméterrel nőtt, és a többletkínálat több mint 45 százaléka az Egyesült Államokból érkezett. A globális LNG-kínálat azonban az előrejelzések szerint 2023-ban csak 4 százalékkal (vagy több mint 20 milliárd m3 -rel) fog növekedni, ami lehet, hogy nem lesz elegendő ahhoz, hogy ellensúlyozza az Európába irányuló orosz vezetékes gázszállítások esetleges csökkenését. Végül, Kína LNG-importja, amely 2022-ben 20 százalékkal csökkent, lehetővé téve az Európába irányuló nagyobb LNG-áramlást, márciusban a magasabb belföldi keresletnek köszönhetően ismét fellendült. Az IEA szerint a kínai LNG-import várhatóan 10-15 százalékkal nőhet idén a tavalyi szinthez képest, viszont továbbra is a 2021-es szint alatt maradhat. Mindazonáltal a magasabb globális kereslet magasabb LNG-árakhoz vezethet.
Az európai földgáz ára a TTF-en egyébként az idei évben folyamatos csökkenést mutat, az előző hónap vége óta már 40 euró alatt mozog az árfolyam.
Címlapkép: Getty Images