A német Roland Berger elemzőcég nemrégibben megjelent elemzése szerint 2028-ig várhatóan 100 milliárd dollárnyi befektetés fog áramlani a globális földgáztermelési projektekbe. Ezen beruházások Észak-Amerika, Közel-Kelet, Afrika; ázsiai Csendes-óceán régiókra fognak koncentrálódni. A tanulmány a globális cseppfolyósított földgáz termelés növekedését is prognosztizálja.
Évente közel 100 milliárd dollár értékű pénzügyi beruházást jósol a globális gázpiacon a Roland Berger. A német tanácsadócég legújabb tanulmánya szerint hosszú távon az orosz-ukrán háború, a nemzetközi gázáramlatok átrendeződése és az áremelkedés miatt jelentősen változik majd a gáz- és a cseppfolyósított földgáz-kereskedelem. Ugyanakkor az új gázipari eszközökbe történő beruházások hosszabb távú kilátásai már kevésbé bíztatóak.
Az orosz gázimport európai tilalma a nemzetközi gázáramlatok átrendeződését és az energiaárak emelkedését idézte elő, különösen Európában. Ez az energiahatékonyságba és függetlenségbe, valamint a megújuló energiaforrásokba történő beruházások további felgyorsulását eredményezte. A Roland Berger szerint 2028-ig a földgáztermelésbe történő globális beruházások és az új projektek engedélyezésének száma is növekedni fog, előbbi átlagosan közel évi 100 milliárd dollárral. A növekedést négy régió fogja uralni: Észak-Amerika, a Közel-Kelet, Afrika és az ázsiai csendes-óceáni térség, ugyanakkor a fosszilis alapú energiát egyre gyakrabban váltják majd ki megújuló energiaforrások, ezért hosszú távon bizonytalanok a piac kilátásai.
AZ EURÓPAI ORSZÁGOK TÖBBFÉLE FORRÁSBÓL IGYEKEZNEK HELYETTESÍTENI AZ OROSZ GÁZIMPORTOT. EZEK KÖZÜL A LEGFONTOSABB AZ ÉSZAK-AMERIKÁBÓL ÉS A KÖZEL-KELETRŐL SZÁRMAZÓ CSEPPFOLYÓSÍTOTT FÖLDGÁZ, DE EZT KIEGÉSZÍTHETI MAJD AZ EURÓPAI BIOGÁZ IS.
A tanulmány azzal számol, hogy az LNG részesedése a teljes gáztermelésben növekedni fog, a 2020-as 10 százalékról 2030-ra 15 százalékra. Az előrejelzések szerint Észak-Amerikában és a Közel-Keleten a kitermelés mértéke ebben az időszakban évente több mint 6 százalékkal emelkedik, és 2028-ig évente közel 40 milliárd dollár értékű projektberuházás kerülhet jóváhagyásra.
A tanulmányban kiemelték a szén-dioxid-mentesítés fontosságát is, ami leginkább az új LNG-projekteknél (cseppfolyósított földgáz) releváns. A projekttulajdonosoknak és fejlesztőknek olyan megoldásokat kell alkalmazniuk, amelyekkel csökkenthető az erőművek CO2-kibocsátása, jellemzően szén-dioxid-leválasztás vagy fokozott villamosítás révén. Ez egyre fontosabbá válik, mivel a szigorú szén-dioxid-semlegességi kötelezettségvállalásokkal rendelkező országokban folyamatosan növekedni fog a kereslet a fenntarthatóbb energiaforrások iránt.
Míg a gázba történő beruházások hosszabb távú kilátásai bizonytalanok lehetnek a megújuló energiaforrásokra való áttérés miatt, a gáztermelés és az LNG-projektek rövid távon erős befektetésnek minősülhetnek; különösen az olyan régiókban, mint Észak-Amerika, a Közel-Kelet, Afrika és az ázsiai csendes-óceáni térség – derül ki a közleményből.
Címlapkép: Getty Images