Ingyenpénzből napelemet? Ezekre figyelj, ha pályáznál a 3-11 milliós összegre!

Közeledik az akár 2,9-11,3 millió forintos, 100 százalékban vissza nem térítendő támogatást ígérő lakossági napelemes és fűtéskorszerűsítési EU-pályázat december 6-án kezdődő első benyújtási szakasza, ezért az eddigi ajánlatkérések tapasztalatai alapján összeszedtük, a kiírás mely pontjai rejtik a leggyakoribb buktatókat és nehézségeket a pályázók számára, illetve hogy jellemzően melyek az ajánlatkérők által megfogalmazott legnépszerűbb igények.

 

A pályázat kormányzati oldala folyamatosan újabb információkkal frissül: a pályázók és a kivitelezők dolgát megkönnyítendő, az oldalt a gyakran ismétlődő kérdésekre (GYIK) választ adó aloldallal egészítették ki, és folyamatosan bővül a regisztrált kivitelezők listája is.

A több mint félszáz gyakran ismétlődő lakossági kérdés-válasz között számos, a jövedelmi feltételekre vonatkozik, de az ingatlannal, a tulajdoni viszonnyal, az elszámolható munkálatokkal és költségekkel, a technikai részletekkel, határidőkkel vagy a benyújtás egyéb konkrétumaival kapcsolatban is tájékoztatást nyújt. Így például megtudható, hogy ha pályázatíró készíti és adja be a pályázatot, akkor ezen projektmenedzseri tevékenység költsége elszámolható-e (nem); hogy ha a megvalósítás során áremelkedés tapasztalható, akkor a felmerülő többletköltséget a pályázónak szükséges-e állnia (igen); vagy hogy szükséges-e elbontani a régi fűtési berendezéseket (nem).

Indokolt a körültekintés

A pályázó oldaláról talán a legnagyobb körültekintést a jövedelem igazolása igényli – mondja Székely András, az Optimum Solar Home System Kft. ügyvezetője. A korábbi kiírással szemben már nem az ingatlanba bejelentett lakók számával osztott összes éves jövedelem kell, hogy 4 850 000 Ft / fő alatt legyen, hanem az ingatlan tulajdonosainak összjövedelme a számítás alapja, azaz az ingatlanban lakó, de keresettel nem rendelkező személyek már nem részei az egy főre jutó kereset számításának.

Másrészt a pályázó nevén kell lennie a mérőhelynek, azaz a pályázónak kell a villamosenergia vásárlói szerződéssel rendelkeznie. Nagyon körültekintően kell eljárni a napelemes rendszerméretet illetően is, hiszen kizárólag az igazolható fogyasztást meg nem haladó, de maximum 5 kWp méretű napelemes rendszer kiépítése támogatott. Lényeges buktató lehet továbbá, ha a pályázó olyan kivitelező céget bíz meg az ajánlatadásra, amely nem szerepel a pályázathoz kapcsolódó regisztrált kivitelezői listán.

Amennyire mi látjuk és amennyire ügyfeleink beszámolnak, a napelemes piac szereplői általánosságban kivonják magukat a pályázat kezeléséből. Az Optimum Solar Home Systemen kívül még néhány cég vállal pályázatíró szolgáltatást is, de ezen cégek száma elenyésző, pedig mint említettem, igény lenne rá – emeli ki Székely András, hozzátéve, hogy miután cégük szolgáltatásait mindig igyekeztek a piaci igények szerint is alakítani, így ezen lakossági pályázat esetében többek között pályázati előminősítéssel, komplex pályázatírási szolgáltatással és folyamatos tájékoztatással is segítik megrendelőik napelemes terveinek megvalósítását.

 

A nagyobb rendszerméretre és inverterre is lenne igény

Az már a pályázati kiírás megjelenése előtt látszódott, hogy évről évre nő a telepített átlagos háztartási naperőmű (HMKE) méret, jellemzően már 7,5 kWp körül volt ez az átlagos lakossági rendszerméret. A pályázat megjelenését követően is ez a tendencia tapasztalható:

A LEGTÖBBEN NAGYOBB RENDSZERT SZERETNÉNEK TELEPÍTTETNI, MINT A PÁLYÁZATBAN MAXIMÁLT 5 KWP RENDSZERMÉRET, AMI A KOMPLEX PÁLYÁZATOK ESETÉBEN ÉRTHETŐ IS, HISZEN OTT KÖTELEZŐ ELEMKÉNT EGY NAGYFOGYASZTÓ, JELLEMZŐEN HŐSZIVATTYÚ KERÜL BEÉPÍTÉSRE, AMINEK A FOGYASZTÁSA ÖNMAGÁBAN IGÉNYELNÉ A PÁLYÁZHATÓ 5 KWP RENDSZERMÉRETET.

Újra nő az otthonfelújítási támogatás népszerűsége

A 100%-os lakossági pályázat megjelenésekor, az otthonfelújítási támogatás iránt érdeklődők száma szinte a nullára csökkent, hiszen ebben „csak” 50% vissza nem térítendő támogatásra lehet pályázni, többek között napelemes rendszer kiépítésére is.

UGYANAKKOR MIUTÁN MEGJELENTEK A 100%-OS PÁLYÁZAT KRITÉRIUMAI ÉS KÖVETELMÉNYEI, 3 FŐ SZEMPONT ALAPJÁN EGYRE TÖBBEN VÁLASZTOTTÁK ÉS VÁLASZTJÁK MOST IS AZ OTTHONFELÚJÍTÁSI TÁMOGATÁST.

Egyrészt sokan kiestek az alacsony jövedelemhatár miatt, másrészt sokkal kevesebb kötöttségnek kell itt megfelelni: többek között nincs 5 kWp méretkorlátozás, a kedvező szaldó elszámolásban maradhatnak, és nincs távoli szabályozás. Harmadrészt, és talán ez az egyik legfontosabb érv: nincs pontozási sorrend és sokszoros túljelentkezés, azaz amíg az Otthonfelújítási Támogatás nyitva áll és amennyiben megfelelnek a feltételeknek, szinte biztosan meg is kapják maximum a 6 millió forintos beruházás után kapható 3 millió forint támogatást. Így aki rendelkezik a projekt 50%-ának önerejével és legalább egy 25 év alatti gyermek lakik az érintett ingatlanban, az könnyen és gyorsan megvalósíthatja napelemes rendszerének kiépítését – mondta el Székely András, az Optimum Solar Home System Kft. ügyvezetője.

Címlapkép forrása: Getty Images

Cikk forrása

iratkozzon fel hírlevelünkre!

Csatlakozzon hírlevelünkhöz, és maradjon naprakész a zöld energiaforrások és fenntartható energia beszerzés legfrissebb híreivel! Fedezze fel velünk a jövő energia megoldásait, és legyen részese a zöld átmenet izgalmas fejleményeinek. Iratkozzon fel most, hogy elsőként értesüljön a legújabb innovációkról és lehetőségekről!