Németország legnagyobb földgáz importőre (Uniper), már kapott állami támogatást az Északi Áramlat-1 leállása miatt felmerülő többlet költségek finanszírozására, azonban ez nem volt elég a cég biztos működéséhez. Emiatt szeptember 21.-én bejelentette a német állam, hogy a lakosság ellátása érdekében kivásárolja az Unipert a finn anyavállalattól 8 milliárd euró értékben.
A német kormány szerdán megerősítette a nehéz helyzetben lévő Uniper gázimportőr államosítását mintegy 8 milliárd euró értékben, miközben Európa legnagyobb gazdaságának energiaellátását igyekszik biztosítani, miután Oroszország csökkentette a szállítást.
A tőkeemelés és a Fortum-részvények megvásárlása után – amely nem tartalmazza a finn cég jegyzési jogát – Németország 99 százalékos részesedéssel fog majd rendelkezni a Uniperben – közölte a gazdasági minisztérium.
„Az állam mindent meg fog tenni annak érdekében, hogy a vállalatok mindig stabilan a piacon maradjanak”
-mondta Robert Habeck német gazdasági miniszter újságíróknak.
A Fortummal az Uniperről kötött megállapodás értelmében a finn közműszolgáltatónak visszafizetik a 4 milliárd eurós anyavállalati kölcsönt, és felmentik a 4 milliárd eurós anyavállalati garancia alól, amelyet az év elején adott az Unipernek – közölte a Fortum.
„Mi 8 milliárd eurós saját tőkével fektetünk be az Uniperbe, és gyakorlatilag kivásároljuk a Fortumot. Hadd mondjam el még egyszer: a Fortum ezzel elveszíti a teljes tőkebefektetését”
– mondta Habeck.
A finn kormány, amelynek 50,76 százalékos részesedése van a Fortumban, azt mondta, hogy együtt kell élnie az üzlettel.
A Fortum még 2020 márciusában közölte, hogy 6,5 milliárd euró értékű beruházást hajtott végre, amelynek révén 69,6 százalékos részesedést szerzett az Uniperben. Később 80 százalékra emelte részesedését, amelyet egészen a júliusi hígításig tartott. A Fortum évek óta jelentős mértékben járul hozzá a finn állami költségvetéshez az osztalékok révén, és a német leányvállalatán keresztül felhalmozott növekvő veszteségek miatt a kormányra komoly köznyomás nehezedik. Csak a második negyedévben a Fortum 9,1 milliárd eurós veszteséget termelt az Uniper gázkereskedelemből származó veszteségei miatt.
A bejelentést követően az Uniper részvényei ma 34,3, idén pedig közel 93 százalékos mínuszban vannak.
A Fortum részvényei pedig 17,8 százalékos pluszban vannak ma, idén pedig 52 százalékos mínuszban vannak a vállalat papírjai.
Címlapkép: Unsplash