Június 5-én elindult a Török-Áramlat éves egy hetes karbantartása. A tervezett munkálatok rutin feladatnak ígérkeznek, azonban egy amerikai szankció miatt a Gazprom most az amerikai partner nélkül kényszerül elvégezni az éves teendőket. A Török-Áramlaton éves szinten 31,5 milliárd köbméter földgáz megy keresztül, a magyar földgázbeszerzés szempontjából kiemelt szereppel bír a vezeték. Emiatt egy esetleges csúszás országunk számára hatalmas gondokat okozhat.
Ahogy arról már korábban is . mától egy hétig, azaz június 5 és 12. között a Török Áramlat tengeri gázvezetéken keresztül Törökországba és Európába irányuló orosz gázszállítások a tervezett éves karbantartás miatt szünetelnek. A helyzet nehézségét adja, hogy ezt a munkálatot egyedül még sosem csinálta az orosz Gazprom, egy friss szankció miatt pedig nem érkezhet amerikai segítség. Így izgalmas kérdés, hogy sikerül-e elvégezni a karbantartást – és ha nem, akkor annak milyen következménye lehet Magyarország számára? Egyelőre a jelek abba az irányba mutatnak, hogy rendben újraindulhat majd a szállítás jövő hétfőn a kulcsfontosságú vezetéken, de nagy kérdés, hogy később folyamatosan zavartalan lesz-e a szállítás.
Indul a karbantartás
„A Török Áramlat gázvezeték mindkét ágán keresztül történő gázszállítás június 5. és 12. között tervezett megelőző karbantartás miatt ideiglenesen szünetel”
– áll a vonatkozó közleményben. A vállalat kihangsúlyozta: a tervezett karbantartásról minden érdekelt fél előzetesen megállapodott.
Az Oroszországból Törökországba a Fekete-tengeren keresztül szállító Török Áramlat vezeték tervezett kapacitása évi 31,5 milliárd köbméter földgáz, az egyik csővezeték a török fogyasztók gázellátását szolgálja, míg a másik a dél- és délkelet-európai országokba szállít gázt. A vezetéket 2020 januárjában indították el.
Az orosz Szövetségi Vámhivatal szerint a Török Áramlaton keresztül Törökországba irányuló orosz gázszállítások 2021-ben a 2020-as évhez képest 63 százalékkal, 10,78 milliárd köbméterre emelkedtek. Oroszországból emellett továbbra is érkezik gáz Törökországba egy másik tengeri gázvezetéken, a Kék Áramlaton keresztül, amelyenek karbantartási munkálatait május második felében végezték el.
Minden rendben lesz?
A hazánkat érintő ellátásbiztonsági kockázatok kapcsán nemrég Pletser Tamás, az Erste energiaipari szakértője adott elő, a Magyarország ellátása szempontjából kulcsfontosságú Török Áramlat ma induló karbantartásával kapcsolatban hangsúlyozta: ezt a feladatot egyedül még sosem csinálta az orosz Gazprom. A vezetéknél működő turbinákat az amerikai Baker Hughes cég licence alapján használják az oroszok, de egy friss amerikai szankció miatt ez a cég már nem adhat turbinát, alkatrészt, technológiát, szolgáltatást az oroszoknak, így
IZGALMAS KÉRDÉS, HOGY SIKERÜL-E ELVÉGEZNIÜK A KARBANTARTÁST.
Rámutatott, hogy a Török Áramlat egyébként ellentétben az Északi Áramlattal 2 km mélyen fekszik a tenger fenekén és egy óriási 32 MW-os turbina nyomja a gázt a vezetékbe orosz oldalon, és egy hasonló, ház méretű turbina szívja a gázt török oldalon, így kritikus fontosságú ezeknek a turbináknak a működése, illetve a beépített anyagok, ötvözetek minősége, hogy bírják-e a nagy nyomást. Pletser szerint ha nem indul újra valamilyen ok miatt a Török Áramlat, akkor
A MI RÉGIÓNKBAN A TŐZSDEI GÁZÁRAK 10-20-30 EURÓVAL FELETTE LESZNEK AZ EURÓPÁBAN IRÁNYADÓ ÉRTÉKEKNEK, MIVEL ÍGY NEHEZEBBÉ VÁLIK A MI RÉGIÓNK GÁZELLÁTÁSA.
Amint korábbi cikkünkben írtunk: tudomásunk szerint az állami MVM is arra számít, hogy rendben újraindul majd jövő hétfőn a gázszállítás a Török Áramlaton keresztül, tehát Szerbia felől ismét kapjuk majd az orosz importgázt. Ennek esélyét az is növeli, hogy a rákövetkező napokban, június 14-17. között kerül sor a Szentpétervári Gazdasági Fórumra, amely Vlagyimir Putyin orosz elnök egyik fontos gazdasági eseménye, és komoly nemzetközi figyelem is övezi rengeteg kormányzati és hatósági vezető részvétele mellett. Így bizonyára az oroszok el szeretnék kerülni, hogy arról szóljanak a hírek a konferencia környékén, miszerint nem sikerült újraindítani a gázszállításokat a Török Áramlaton.
Címlapkép: Shutterstock