Nyugat-Ausztráliában működik a világ legnagyobb elszigetelt villamosenergia-hálózata, itt az energiatermelés egyharmada háztartásméretű napelemek segítségével jön létre. A nagyfokú megújuló részarány miatt a rendszerirányítónak olykor nagy kihívást jelent a hálózati egyensúly fenntartása. Ezért a nyugat-ausztrál kormány és állami tulajdonú Synergy olyan programot dolgozott ki, amely a hálózat oldali szabályozást kombinálja a szociális támogatással. A program célja, hogy 10 kWh-nyi ingyen áramot biztosítsanak 9100 háztartásnak reggel 9 és délután 15 óra között, amikor a napenergia termelés az áramkeresletet felül múlhatja. Így a tervek szerint a programban résztvevők nem a csúcsidőszakban fogják áramigényük nagyrészét kielégíteni.
Nyugat-Ausztráliában található a világ legnagyobb elszigetelten működő villamosenergia-hálózata. Az államban, ahol már minden harmadik háztartás rendelkezik napelemekkel, az időjárásfüggő megújulók mostanra 34%-os arányt értek el a villamosenergia-termelésen belül. A rengeteg kisebb-nagyobb naperőmű komoly kihívás elé állítja a rendszerirányítót, amely exportlehetőségek hiányában házon belül kénytelen megoldani a termelés, illetve a fogyasztás egyensúlyának folyamatos fenntartását. Ezt elsősorban akkumulátoros energiatárolók építésével, illetve szükség esetén a napelemes termelés leszabályozásával érik el, de a fogyasztó oldali szabályozásban is vannak még kiaknázatlan lehetőségek. Ez utóbbi azt jelenti, hogy a hálózat üzemeltetője arra ösztönzi a fogyasztókat, hogy akkor használjanak energiát, amikor túltermelés van. Erre lehet jó eszköz például a villanybojler, amely napközben állítja elő a melegvizet, vagy a légkondi, amely kora délután lehűti a lakást, így az esti csúcsidőben már kevésbé fogja terhelni a hálózatot.
A nyugat-ausztrál kormány és az állami tulajdonú energiaszolgáltató, a Synergy most egy olyan új sémát dolgozott ki, amely a fogyasztó oldali szabályozást kombinálja a szociális támogatásokkal. Az új Közösségi Energia Program keretében az állam délelőtt 9 és délután 3 óra között ingyenesen biztosít 10 kWh villamos energiát a rászoruló háztartások részére, amelyeket így arra ösztönöz, hogy erre az időszakra időzítsék a felhasználásuk minél nagyobb részét. Az időintervallum meghatározása nem véletlen, hiszen ezekben az órákban szokott gondot jelenteni a napelemes túltermelés. Megjegyzendő azonban, hogy az ingyen áramra minden nap jogosultak a kedvezményezettek, függetlenül attól, hogy adott napon van-e épp túltermelés. Ez a mennyiség, amennyiben teljes egészében kihasználásra kerül, évente 200-500 ausztrál dollárnyi (46 000 – 115 000 Ft) megtakarítást jelentene az érintettek számára. Ha mindez nem lenne elég, a kormány emellett még azt is bejelentette, hogy 200 dolláros jóváírást nyújt minden háztartási áramszámlára, valamint további 200 dollárt a november-decemberi számlázási ciklusra.
Közösségi akkumulátor Nyugat-Ausztráliában. Kép: Western Power.
A programban azok a pénzügyi nehézséggel küzdő háztartások vehetnek részt, amelyek rendelkeznek okosmérővel, saját napelemes rendszerük viszont nincs. A Synergy becslése szerint ezeknek a feltételeknek 9100 fogyasztó felel meg a szolgáltatási területükön.
Az intézkedés önmagában ugyan nem fogja megoldani a napenergia integrálásának problémáját, de a rászorulók részére nagy segítséget jelent egy olyan rendszerben, ahol egyidejűleg létezik a túltermelés és az anyagi okok miatti kényszerű takarékoskodás. Ezidáig erre az volt a megoldás, hogy – tárolási lehetőség hiányában – lekapcsolták az invertereket a hálózatról, így megszűnt a túltermelés. Az új ausztrál modell ezzel szemben azt javasolja, hogy a felesleget ne dobják ki, hanem adják oda a szegényeknek. Kíváncsian várjuk, hogy Magyarországon mikor jelenik meg hasonló koncepció.
Címlapkép: Freepik