Pályázati dömpinggel indul a 2022-es év is – Íme 8 nagyobb felhívás, ami várható

Nemcsak a 2021-es év második fele hozott pályázati dömpinget Magyarországon, hanem 2022-es év első hónapjaiban is erre lehet számítani – hívja fel a figyelmet Papadimitropulosz Alex, a Via Credit ügyvezető igazgatója, aki saját összesítése szerint mintegy 350 milliárdos pályázati csomagot tudott összeszedni 8 várható felhívás kapcsán.

Nemcsak a 2021-es év második fele hozott pályázati dömpinget Magyarországon, hanem 2022-es év első hónapjaiban is erre lehet számítani – hívja fel a figyelmet Papadimitropulosz Alex, a Via Credit ügyvezető igazgatója, aki saját összesítése szerint mintegy 350 milliárdos pályázati csomagot tudott összeszedni 8 várható felhívás kapcsán.

„Nagy lendülettel indul a 2022-es pályázati év. Több olyan pályázati témát találtunk, amelyek meghatározzák az első negyedévet. Összességében több mint 350 milliárd forint támogatást számoltunk össze az első három hónapban” – fogalmazott összesítésében az ügyvezető. Emellett arra is felhívta a figyelmet, hogy 2022. január 1-től érvényes az új regionális támogatási térkép, amelynek értelmében nem lesznek többé hátrányban a Pest megyei cégek, hiszen a megye minden települése 50%-os támogatást kap. Erről bővebben ebben a cikkünkben írtunk.

A fentiek után nézzük tehát, hogy melyek azok a pályázatok, amelyek várhatóan 2022 első negyedéve során megjelennek és mit érdemes róluk tudni röviden:

  1. GINOP Plusz-1.2.3-21: A népszerű fejlesztési pályázatra január 19-étől lehet a kérelmeket beadni. A program keretösszege 100 milliárd forint. Ez a pályázat nagyon hasonlít a 2021-es párjához, ahol 1.721-en nyertek 211 milliárd forint támogatást. A kiírás annyiban változott, hogy a maximálisan kérhető támogatás 200 millió forint lehet, illetve első körben a keleti országrészből fogadnak pályázókat. Komplex projektek támogatására is van lehetőség, ahogy építésre, eszközvásárlásra, informatikai berendezésekre, képzésre, tanácsadásra. A támogatási intenzitás 70 százalékos, azaz 100 forint beruházásból 70-et a pályázat áll. A Via Credit szerint a pályázat igazságos, aki már nyert az előző körben, az most kimarad. Nem kell tartani az informatikai rendszer leállásától sem, hiszen az első 24 órában nem függeszthetik fel a népszerű pályázatot, aki január 19-ére elkészíti kérelmét, az biztosan be tudja majd aznap adni. A Via Credit számítása szerint kb. 1.100-1.400 nyertese lehet a kiírásnak.

  2. GINOP Plusz-1.2.2-22: Magyar Falu pályázaton február 17-étől lehet pályázni 10 millió forintra. Azok a, legalább egy lezárt évvel rendelkező vállalkozások indulhatnak, amelyek legalább 1 fő dolgozóval rendelkeznek és nem érik el a 10 fős létszámot (mikrovállalkozásnak minősülnek). A programra 30 milliárd forint áll rendelkezésre, így minimum 3.000 vállalkozás fog támogatáshoz jutni. A 2021-es kiíráshoz hasonlóan szabad vállalkozási zónákból vagy 5.000 fő alatti településekről lehet a pályázatot benyújtani. A 10 millió forintot lehet építésre, gépekre, informatikai eszközökre fordítani. A pályázat kizárja azokat a pályázókat, akik hasonló kiírásban tavaly nyertek, teret adva azoknak, akiknek nem volt lehetőségük fejlesztési támogatást nyerni.

  3. GINOP Plusz-1.1.2-21 Magyar Multi Program: Folytatódik a program 2022-ben, a 100 milliárdos keretösszegből eddig 6 milliárd forintnyi igény érkezett. A pályázat jellemzője, hogy igen nagy, akár 5 milliárd forint értékű projektekre is lehet támogatást kérni, aminek támogatási mértéke 50 százalék. Igazán komplex projekteket vár a kiíró, ahol első körben az IFKA-hoz kell benyújtani a projektjavaslatot. A javaslatokat folyamatosan be lehet nyújtani most is. Alapos átvizsgálást követően az IFKA átengedi a pályázót a második körbe, ahol a szokásos pályázatkezelő weboldalon kell feltölteni a kérelmet, vagy projektfejlesztésre visszaküldi a jelentkezőknek, ahol jelöli mit szükséges kijavítani. Papadimitropulosz Alex kiemelte, hogy ez egy igazán komplex pályázat, csak olyan ötleteket fogadnak be, amik túlmutatnak egy egyszerű kapacitásbővítő beruházáson. A pályázónak kell legyen víziója, jövőképe, nemzetközi jelenlétet alátámasztó céljai.

  4. GINOP Plusz-1.3.1-21 Zöld Nemzeti Bajnokok: Már nem sok forrás maradt a 2021-es körből, de így is közel 9 milliárd forint elérhető. A kiírás annyiban hasonlít a Magyar Multihoz, hogy hasonlóan komplex beruházásokat vár, lehetőség van építésre, technológiai gépbeszerzésre, innováció elszámolására, ahogy tanácsadásra is. A Zöld Nemzeti Bajnokok célja, hogy az energiahatékonysági, vízfelhasználás hatékonyságának növeléséhez kapcsolódó, elektromobilitáshoz kapcsolódó, hulladékból alapanyaggyártás vagy egyszer használatos műanyagok kiváltására szolgáló termékelőállításhoz kapcsolódó gyártókapacitás fejlesztéseket támogasson. A legkisebb támogatás 20 millió forint, míg a legnagyobb 1,5 milliárd forint, a pályázónak legalább ugyanannyi önerőt kell biztosítania, mint amennyi támogatást kap. A beadást először az IFKA-hoz kell benyújtani, erre minden bizonnyal januártól lesz is lehetőség.

  5. GINOP Plusz-2.1.1-21 K+F pályázatok támogatása Budapest területén kívül ismét elérhetővé válik. A 2021-ben előirányozott 136 milliárd forint csak részben került lejegyzésre, így megmaradt 45 milliárd forintra újabb lehetőség nyílik. A korábbi tapasztalatok alapján az előző körben vesztes pályázatok újból beadhatják kérelmüket. Érdemes azonban azokat jelentősen átdolgozni, feljavítva benyújtani. A kétkörös pályázat elve, hogy először egy alapos szakmai bírálaton esnek át a kérelmek és azt követően lehet a szokásos pályázatkezelő portálon beadni a végleges anyagot. A K+F pályázaton akár 1 milliárd forint támogatást is lehet kérni, amiből az innovatív elemeket hordozó fejlesztést lehet finanszírozni. Az elszámolható költségek között lehet bérköltséget, szolgáltatási költséget, anyagköltséget vagy beruházási költséget is elszámolni. A Via Credit várakozása alapján az újabb forduló várhatóan január-februárban válik elérhetővé.

  6. NKFIH Piaci KFI-22: A népszerű budapesti K+F pályázat az elmúlt évekhez hasonlóan folytatódhat. A felajánlott keretösszegről még csak becslések lehetnek, a keretösszeget 20-40 milliárd forint közé lehet tenni. A kiírásra minimum addig várni kell majd, amíg a 2021-es Piaci KFI elbírálása meg nem történik januárban. A pályázat nagyon hasonlít a GINOP Plusszos párjához, mindössze a területi megkötés jelenti a legfőbb különbséget. Az elkérhető támogatás akár 800 millió forint lehet, a támogatást bérekre, szolgáltatásra, anyagköltségre vagy beruházásra lehet fordítani. A népszerűségét annak is köszönheti, hogy amíg a beruházási pályázatokon csak KKV-k indulhatnak, addig a K+F pályázaton nagyvállalatok is jelentkezhetnek.

  7. NKFIH KKV START Innováció: Még 2020-ban indította útnak a Nemzeti Kutatási és Fejlesztési és Innovációs Hivatal ezt a remek programot. Lényege, hogy olyan cégek jelentkezését várták, akik korábban még nem nyertek pályázatot és lenne kedvük innovatív termékfejlesztésükhöz támogatást igényelni. Az akkori pilot jelleggel indított program bevált, több mint 400 jelentkező kapott fejenként maximum 20 millió forint támogatást az ötleteik megvalósítására. A jelentős érdeklődői szám is jelzi, hogy van igény az ilyen mikrotámogatásokra, nem minden esetben kellenek többszázmilliós összegek egy ötlet piacra viteléhez. „2022 év elején is nagyon várjuk ezt a kiírást, ahol, hasonlóan a GINOP Plusz széles kört megszólító felhívásaihoz, az innováció területén is folytatódhat a trend. Várhatóan a támogatási összeg is feljebb kúszhat a két évvel ezelőttihez képest, várakozásaink szerint 30-50 millió forintra.” tette hozzá a Via Credit ügyvezetője. Az indulói kör továbbra is a mikro- és kisvállalkozások lesznek, akik korábba még nem jutottak támogatáshoz. Az elszámolható költségek köre nem változik; bérköltség, szolgáltatás és anyagköltségek mellett szerény beruházásokra is lesz lehetőség. A pályázati program keretösszege 10-20 milliárd forint közé tehető majd.

  8. DIMOP Plusz-1.1.2-22 Dedikált K+F+I és piacra lépést támogató program a digitális gazdaság szereplőinek: Kevés információ áll rendelkezésre erről az új pályázatról. Azt már tudjuk, hogy keretösszege várhatóan 50 milliárd forint lesz. Első sorban az informatikai szektorban dolgozó vállalkozások a célcsoport – akik a GINOP Plusz 2.1.1-21 pályázatban éppen kizárás alatt álltak. Emiatt számítunk arra, hogy ebben a kiírásban kizárólag ezen vállalkozások indulhatnak (TEÁOR 58.2 Szoftverkiadás, 61 Távközlés, 62 IT szolgáltatás, 63.1 Adatfeldolgozás). A pályázat kiírása nagyban hasonlítani fog más elemeit tekintve a GINOP Plusz párjához, hiszen itt is K+F ötletek támogatásáról van szó. A pályázat várhatóan február-március környékén jelenhet meg, hiszen meg kell előzze a társadalmi egyeztetést is.

Címlapkép: MTI Fotó: Rosta Tibor. A zürichi műszaki egyetem kutatója dolgozik a szegedi ELI-ALPS Lézeres Kutatóközpontban 2018. február 12-én. A kutatóközpontba megérkeztek az első külföldi felhasználók, egy svájci és egy görög kutatócsoport.

Cikk forrása

iratkozzon fel hírlevelünkre!

Csatlakozzon hírlevelünkhöz, és maradjon naprakész a zöld energiaforrások és fenntartható energia beszerzés legfrissebb híreivel! Fedezze fel velünk a jövő energia megoldásait, és legyen részese a zöld átmenet izgalmas fejleményeinek. Iratkozzon fel most, hogy elsőként értesüljön a legújabb innovációkról és lehetőségekről!