Szárnyal tovább a gázár, pedig két jó hír is érkezett – Az újabb orosz fenyegetés áll a háttérben?

Az év első öt-hat hónapjában megszokott volt, hogy a negatív hírek nincsenek olyan nagy hatással a gáz-, legfőképp a TTF jegyzéseire, mint a pozitívak. Ez a trend talán megfordulni látszik, ugyanis a front-havi, júliusi termék ára a holland gáztőzsdén 14.-én délután 10-11%-ot emelkedett. Annak ellenére, hogy a nap elején az Equinor LNG mező és a Török Áramlat felől érkező hírek miatt esett a termék árfolyama. A nap végi esés hátterében a Shell gázfeldolgozó üzemének karbantartási csúszása és egy újabb orosz-nyugat vita kibontakozása áll.

A kezdeti esés után délutánra öthetes csúcsra, 11%-kal 40 euró/MWh fölé ugrott ma a holland gáztőzsdén a júliusi határidős gáz ára, noha két fontos kedvező hír is érkezett a gázkínálat oldaláról egy kedvezőtlen mellett. Közben az orosz nemzetbiztonsági bizottság mostanában rendszeresen kemény fenyegetéseket megfogalmazó alelnöke újból üzent, miszerint szabad kezet kapnak az oroszok az európai tenger alatti (kommunikációs) infrastruktúra rombolására. Ezt az Északi Áramlat felrobbantásáról szóló nyugati híráramlás láttán fogalmazta meg Dimitrij Medvegyev, és ez is szerepet játszhat a gázárak ugrásában, ami az áramárakat is megugrasztotta.

Ma délelelőtt még 3-5%-os esésben jártak a következő havi gázárak a holland TTF gáztőzsdén, mert a piacokat nyugtatta az a várakozás, hogy a norvég Equinor a hammerfesti LNG-mezőn újraindíthatja a kitermelést a közelmúltban észlelt műszaki problémák után. A termelés újraindítását a szerda délutáni órákban be is jelentette az Equinor, Európa legnagyobb gázellátó vállalata, így az LNG-tankerek feltöltése ezekben az órákban újra elkezdődhet.

Közben fontos, hogy az egyhetes karbantartás után hétfőn tényleg rendben újraindult a Magyarország és a régió gázellátása szempontjából is kulcsfontosságú Török Áramlaton az orosz gázszállítás, ezt jelzi, hogy a hétfői és keddi gáznapról rendelkezésre álló adatok szerint a szokásos napi 10 millió köbméter közelébe visszaugrott nettó gázszállítás Magyarország felé. Ez tehát szintén nyugtató körülmény a gázárak szempontjából, legalábbis a mi régiónk számára.

Közben viszont van két nyugtalanító fejlemény is, amelyek szerepet játszhatnak abban, hogy a gázárak a nap második felében mégis markáns emelkedésnek indultak, magukkal húzva felfelé az áramárakat is. Az egyik az, hogy a Shell 25 nappal, július 15-ig meghosszabbította a nyhamnai gázfeldolgozó üzem karbantartási leállását a hűtőrendszer problémáira hivatkozva, ami a gázüzemet tápláló Aasta Hansteen és Ormen Lange gázmezők leállásának meghosszabbításához is vezetett. Tegnap már beszámoltunk három fontos norvég gázmezőn, illetve üzemben a kitermelés újraindításának halasztásáról, ami tegnap is jelentős drágulást okozott, most tehát ez a hatás a jelek szerint kitart, mert a gázkínálati oldalon lehet szűkület:

A kiesett termelés mintegy 13 terawattóra (TWh) lehetséges betáplálásnak felel meg, ami az európai gáztárolók 2,5%-ának felel meg, de a Refinitiv elemzője, Ulrich Weber, úgy látja, hogy ez rövid távon csak korlátozott hatást gyakorol a gázpiacra.

A másik, hogy Dimitrij Medvegyev volt orosz elnök a mostanában szinte naponta érkező Telegram-fenyegetések mai epizódjában azt üzente: Oroszország bármikor célba veheti a nyugati országok tenger alatti telekommunikációs kábeleit, egy ilyen akciónak ugyanis sem erkölcsi, sem fizikai akadálya nincs. Medvegyev ezt elsősorban arra reflektálva írta, hogy médiahírek szerint Washington tudott arról, hogy ukrán ügynökök az Északi Áramlat gázvezetékek felrobbantását tervezik, igaz a hivatalos ukrajnai szervek cáfolják, hogy közük lenne a dologhoz.

Bár Medvegyev tenger alatti kommunikációs kábelek tönkretételét vetítette előre, ez az energetikai infrastruktúrára is veszélyt jelenthet, és ez is szerepet játszhat abban, hogy a júliusi TTF gázár a reggeli 3-5%-os esésből mostanra 10-11% körüli emelkedésbe váltott 40,1 euróra, a novemberi-januári kontraktusok ára pedig 7-8%-os ugrással már 54-57 euró körül jár, tehát jóval magasabban, mint a rövid távú kontraktusoké, illetve az elmúlt hetekre jellemző 40 euró körüli szint.

A rövidebb távú kontraktusok árának emelkedését fékezi az a tény, hogy az európai gáztárolók összesített kapacitásának már 72%-a fel van töltve és számos előrejelzés azt vetíti előre, hogy a nyár végére akár teljesen megtelhetnek a tárolók, hamarabb, mint ahogy a fűtési szezon igazán beindulna.

Ezzel együtt a mai gázár ugrás figyelemre méltó ugrást okozott az áramárakban is: például a német és francia 2024-es zsinóráram kontraktus ma 6-7%-kal 1-2 havi csúcsra ugrott, mert a gázárak ugrása a rugalmas gázerőművek miatt az áramárakat is jócskán mozgatja.

 

Címlapkép: Getty Images

Cikk forrása

iratkozzon fel hírlevelünkre!

Csatlakozzon hírlevelünkhöz, és maradjon naprakész a zöld energiaforrások és fenntartható energia beszerzés legfrissebb híreivel! Fedezze fel velünk a jövő energia megoldásait, és legyen részese a zöld átmenet izgalmas fejleményeinek. Iratkozzon fel most, hogy elsőként értesüljön a legújabb innovációkról és lehetőségekről!