Elfogadta az Európai Unió a Bizottság javaslatát az e-üzemanyaggal működő autókkal kapcsolatban. A határozat szerint 2035-től az elektromos autók mellett e-üzemanyagot használó belsőégésű motorral szerlelt autókat is lehet újonnan értékesíteni.
A hétvégi megegyezés után ez már tényleg csak formaság volt, de azért ennyi kavarást követően nem ártott az óvatosság az eredmények kihirdetéséig.
Végül tényleg megszavazták.
Mit tiltottak be?
Március 28-án az EU országok környezetvédelmi miniszterei megszavazták, hogy 2035-től kezdve csak klímasemleges üzemanyagokkal működő személy és kisteherautókat lehet forgalomba hozni a 27 tagállam területén. Egészen pontosan
a törvény szerint 2030-tól a 2021-es szinthez képest 55 százalékkal, 2035-re pedig 100 százalékkal kell csökkenteni a széndioxid kibocsátást.
Az elmúlt hetekben Németország vétóval fenyegetett, amennyiben nem kapnak kivételt a kizárólag e-üzemanyaggal hajtott autók, az Unió pedig engedett a nyomásnak.
Az e-üzemanyag támogatói azt állítják, hogy az klímasemlegesnek tekinthető, hiszen CO2-ből állítják elő, így az egyenlet eredménye nulla. Független kutatások szerint azonban az e-üzemanyagok előállítása rendkívül sok energiát igényel, ugyanannyi zöld árammal egy elektromos autó ötször akkora távot tesz meg, mint egy szintetikus benzinnel hajtott. Az e-üzemanyagok égésük során a CO2 mellett más üvegházhatású gázokat, így metánt és dinitrogén-oxidot is kibocsátanak, de ammóniából is legalább annyit mértek, mint a hagyományos, fosszilis üzemanyagok esetén, a szénmonoxid szint pedig még emelkedett is.
A szavazáson Olaszország, Bulgária és Románia tartózkodott, Lengyelország pedig nemmel szavazott.
Címlapkép: Freepik