Áramtermelés – gázos vagy szenes erőműből éri meg jobban?

Szakértői elemzés

Fuel switch

Az utóbbi időben egyre többször kerül szóba az úgynevezett „fuel switch”. Ez a gyakorlatban az az árszint, ahol a gázos és szenes erőművek megtérülése átvált: azaz már jobban megéri szénerőművel áramot termelni, mint gázerőművel (vagy fordítva).

Ennek azért van jelentősége, mivel a márciusi TTF jegyzések már 55 €/MWh-hoz közelítenek (az elemzés írása óta meg is haladták azt), ami az egy hónappal ezelőtti szintnél ~15%-kal magasabb. Az API2 FM árak azonban az utóbbi egy hónapban (nagyjából) stabilnak tekinthetőek.
Még azzal együtt is, hogy a szénerőművek EUA igénye jelentősen magasabb, mint a gázerőműveké, és a karbon kvóta ára is drasztikusan emelkedett (10% egy hónap alatt), a szénerőművek megtérülése egy ideje jobb, mint a gázerőműveké. Ez pedig azt jelenti, amennyiben növekszik a szénerőművek termelése, megnőhet az EUA iránti kereslet, azonban a gáz iránti csökkenhet.
A lenti grafikonok ennek a dinamikáját mutatják az elmúlt egy év távlatában.

Néhány érdekesség, információ még a témához:

  • A világ legnagyobb szénexportőrei Ausztrália, Indonézia, Oroszország, Dél-Afrika, Egyesült Államok, Kanada, Kolumbia és Mozambik. A legnagyobb exportált típusok a kemény szén (bitumenes szén) és a kokszolható szén, míg a lignit főként Indonéziából és más ázsiai országokból kerül ki.
  • Az ENTSO-E adatai szerint Európa beépített szénerőmű kapacitása 2024-ben: 56 TW hard coal és 53 TW lignit. A legnagyobb beépített kapacitással fej-fej mellett Lengyelország (~19 TW) és Németország (~18,5 TW) rendelkezik (hard-coal). Lignites erőművekből szintén Németország birtokolja a legtöbbet (~18,5 TW), a sort a lengyelek, csehek és szerbek folytatják (6 és 8 TW közötti beépített kapacitásokkal).
  • Az ENTSO-E adatai szerint Európa beépített gázerőmű kapacitása 2024-ben 190 TW volt.
  • A szénre való áttérésnek sok kritikusa és nehézsége van:
    • Németország 2038-ig a teljes széntermelést ki akarja vezetni és 2030-ra el akarja érni, hogy az ország energiatermelésének 80%-a megújulóból származzon. Ezért a gáz helyett a szén felhasználása komoly politikai csatákat eredményezhet.
    • Európában elsősorban lignit bányászat folyik, de van kemény szén bánya is. Ezek elsősorban Németországban, Lengyelországban és Csehországban találhatóak. Azonban importra szorul a kontines, amiért szintén versenyeznie kell Ázsiával: a világ legnagyobb szén importőre ugyanis Kína, India, Japán, Dél-Korea és ötödik az EU.

A grafikon értelmezéséhez pedig fontosak az alábbiak:

  • Az SRMC az a költségszint, amin áramot termelnek az erőművek.
  • A clean spark spread a gázerőművek, a clean dark spread a szénerőművek változó költségei utáni profit, 1 MWh-ra vetítve, a karbon kvóta árának figyelembe vételével.
  • A gázerőművek kalkulációjához 59%-os, a szénerőművekéhez 42%-os hatásfokot használt a modell, a villamosenergia ára a német FM jegyzés, a földgáz TTF FM, a szén pedig API2 FM.

 

 

Az elemzést írta: Tóth Eszter Lilla

 

Az adatok forrása Montel Analytics, ENTSO-E

iratkozzon fel hírlevelünkre!

Csatlakozzon hírlevelünkhöz, és maradjon naprakész a zöld energiaforrások és fenntartható energia beszerzés legfrissebb híreivel! Fedezze fel velünk a jövő energia megoldásait, és legyen részese a zöld átmenet izgalmas fejleményeinek. Iratkozzon fel most, hogy elsőként értesüljön a legújabb innovációkról és lehetőségekről!