Greenergy Market Review – 2024 w33-34
KŐOLAJ PIACI HÍREK
A Brent jegyzése a 33. hét közepétől meredeken csökkent. Az európai kereskedésű kőolaj jegyzése a 34. hét közepén elérte havi mélypontját. A vizsgált időszak utolsó kereskedési napját pár napos emelkedés után 79,02 USD/hordón zárta.
A 33. heti jelentés szerint az amerikai kőolajkészletek 1,4 millió hordóval növekedtek heti szinten, szemben az előző heti 3,7 millió hordós csökkenéssel. Előzetesen meredek, 5,2 millió hordós visszaesését vártak, azonban a visszafogottabb kereslet és a tartalékképzés mind a WTI (West Texas Intermediate amerikai kőolaj jegyzés), mind a Brent árára pozitívan hatottak.
A gyenge kínai gazdasági mutatók miatt az OPEC csökkentette az idei évre vonatkozó olajkeresleti előrejelzését a 33. héten. A világ legnagyobb kőolajimportálójának számító Kína első féléves teljesítménye miatt a szervezet napi 2,11 millió hordós kereslet növekedést prognosztizál, 140 ezer hordó/nappal kevesebbet, mint korábban. Az OPEC mellett a Nemzetközi Energiaügynökség is kisebb piaci bővülést vár 2024-re, szintén az enyhébb kínai kereslet okán.
A 33. és 34. hét folyamán többszörös kiugrást okozott a nemzetközi olajárakban a közel-keleti konfliktus. Annak ellenére, hogy az olajpiacot a térségben folyó harcok fizikailag nem érintik – a Hormuzi-szorost még mindig lehet kereskedelemre használni – a jegyzéseket továbbra is jelentősen megmozgatja a több hónapja tartó, egyre elmélyülő konfliktus.
Földgáz piaci hírek
A holland gáztőzsdén (TTF) a szeptemberi termék jegyzése a 33. hét elején minimálisan beesett, majd péntekig oldalazott. A 34. héten szinte végig meredek esést produkáltak a záróárak. A vizsgált időszak utolsó kereskedési napját 36,863 EUR/MWh-án zárta a fronthavi termék jegyzése.
Az elmúlt két hétben a HUDEX is követte a TTF mozgását. A 34. hét végén a szeptemberi termék árfolyam 38,25 EUR/MWh-án zárt.
A 34. héten Kuvait és Katar 15 éves szerződést kötött évi 3 millió tonna cseppfolyósított földgáz leszállításáról. Az OPEC tag Kuvait áramtermelése főképp gáztüzelésű termelő egységeken alapszik, a növekvő hazai áramigényt kielégítéséhez pedig többlet forrásokra van szükség. A mostani LNG-szerződéssel ezt a kínálati szűkösséget próbálja az ország enyhíteni.
Külföldi tőke bevonásával Egyiptom gáz- és olajkitermelése már jövőre visszaállhat a megszokott szintre, derült ki a 34. heti miniszteri tájékoztatóból. Júliusban az ország napi 160 millió köbméter fölgázt állított elő, azonban gázigénye magas, jelentős importra szorul. A miniszteri tájékoztató szerint a tőkebevonással az ország gázkitettségét kívánják csökkenteni.
Az orosz-ukrán harcok körüli félelmek ellenére az orosz vezetékes gázszállításokban nem mértek változást, minden európai vevőhöz a nominált mennyiség érkezett. A szállításokról érkezett pozitív hírek hatására a 34. héten általánosságban csökkentek a tőzsdei árfolyamok. Árak tekintetében további pozitív fejlemény, hogy az elmúlt héten Európa elérte a 90%-os tárolói töltöttséget is.
Villamos energia piaci hírek
A német villamosenergia tőzsdén (EEX) a szeptemberi termék jegyzése a TTF fronthavi árfolyamához hasonló görbét rajzolt. Az áram árak a 33. héten emelkedtek. A következő héten azonban végig csökkenést mutattak. A 34. hét utolsó kereskedési napját 86,85 EUR/MWh-ás szinten zárta a szeptemberi termék árfolyama.
A HUDEX záróárfolyam is az EEX-hez hasonló utat járt be. A 34. hét utolsó kereskedési napján a szeptemberi termék tőzsdei ára 105,76 EUR/MWh-n zárt.
A 34. hét péntekjén újra megdőlt a magyar ipari méretű napelemek idei termelése. 13:00 és 13:15 között 3242 MW volt az 50 kW feletti naperőművek termelése, amely a beépített kapacitás tekintetében 88%-os kihasználtságot jelent. A magas hazai áramtermelésnek köszönhetően az ország ebben az időszakban 1200 MW körüli nettó exportot bonyolított le.
A 33. és 34. héten több alkalommal is vissza kellett terhelni a Paksi Atomerőmű termelését, mivel a mért szakaszokon a Duna vize megközelítette a 30°C-os korlátot. Ennek következtében a termelés ideiglenesen 1800 MW-ról 1500 MW-ig csökkent a 33. héten. A 34. héten is folytatódó kánikula miatt 1550 MW-ra kellett visszaterhelni az erőmű termelését. Ezek mellett a 34. héten elkezdődött a 3. blokk tervezett karbantartása is.
CO2 kvóta hírek
A CO2-kvóta árfolyama a tárgyidőszak első hetében a fosszilis termelők profitabolitásának megugrása, és a gáz drágulása miatt emelkedett. A 34. héten azonban az EUA jegyzése végig csökkent, az időszak utolsó napján 71,13 EUR/tonnás szinten zárt.
Gazdasági kitekintő
2020 óta rohamosan növekszik a megújuló termelési kapacitás Európában. Az elmúlt években tapasztalt zöldbefektetési kedv miatt a fosszilis áramtermelők szerepe megváltozott az előző évtizedekben tapasztalt működéshez képest. Ezt alátámasztja az EMBER Climate elemző intézet friss áramtermelési mix adata is, miszerint idén az első hét hónapban Portugáliában 10% körül alakult a fosszilis termelők részaránya a villamosenergia-mixben, szemben a tavalyi 28%-kal. Ha térségben maradunk, a megújulók magas termelése miatt Spanyolország is csökkentette a kibocsátásért felelős termelők súlyát, a 2023-as 25%-ról idénre 17%-ra.
Magyarország az európai országok rangsorában a középmezőnyben van 26%-os fosszilis részesdéssel, amely 4%-os javulást mutat tavalyhoz képest. A nagy szél- és napenergia kapacitással rendelkező Németország 40%-ra tudta visszaszorítani a károsanyag-kibocsátó áramtermelését, míg a szénerőműveiről híres Lengyelország fosszilis termelési adatai is 70% alá estek.
A megújuló termelésnek Európa szerte hagyományosan kedvez a nyári időszak. Ezzel szemben télen a nagyobb rugalmasságot biztosító gáz és más fosszilis erőművek használata jellemző a kontinensen. Az EMBER Climate elemzésében mutatott értékek ezért éves szinten már más eredményt mutathatnak. Mindezek ellenére a mostani adatok bizakodásra adhatnak okot: amennyiben az időjárás támogatja a megújulók magas termelését, Európa hatékonyan csökkentheti károsanyag kibocsájtását a megújuló kapacitások bővítésével.
Hazai villamos energia termelés és gáztárolói szintek
Következő negyedévek árfolyamai
Villamosenergia
Földgázenergia
Források
- Oil Prices Fall After the EIA Reports an Inventory Build – Oilprice.com
- Asia’s Top Refiner is Struggling With Weak Fuel Demand in China – Oilprice.com
- Bezuhant az olaj ára – Portfolio.hu
- Russian gas flows to Europe despite fighting – Reuters.com
- Qatar strikes another 15-year LNG supply deal with Kuwait – Reuters.com
- Egypt plans to return oil, gas production to normal from 2025, PM says – Reuters.com
- Döbbenetes magyar naperőmű rekord született: több, mint dupla annyi áramot termeltek, mint a Paksi Atomerőmű – Portfolio.hu
- Újra jelentősen le kellett terhelni a Paksi Atomerőművet a Duna melegedése miatt – HVG.hu
- EUA carbon permits- Trading Economics.com
- Egyre tisztább a magyar áramtermelés, új ország ugrott Európa élmezőnyébe – Portfolio.hu