Greenergy Market Review – 2024 w27-28
KŐOLAJ PIACI HÍREK
A Brent jegyzése a 27. és 28. héten szinten folyamatosan csökkent, de még így is stabilan 80 dollár felett maradt. A 28. hét utolsó kereskedési napját 85,03 USD/hordón zárta az európai kereskedésű kőolaj jegyzése.
Az amerikai hurrikánszezon kezdetével előzetesen félő volt, hogy környezeti tényezők miatt lesznek majd fennakadások az amerikai olajpiacon is. Azonban a Beryl hurrikán nem tett nagy kárt semmilyen kőolajkereskedelmet érintő egységben, amely így az árak csökkenését segítgetette.
Szaúd-Arábia Kínába irányuló kőolajexportja júniusban az elmúlt közel négy év legalacsonyabb értékét érte el. A szállítások napi 1,12 millió hordót tettek ki, aminek drasztikus növekedése júliusban sem várható. Egyes szereplők szerint augusztusban azonban nagyjából napi 400 ezer hordós növekedés várható, köszönhetően az Aramco mély árcsökkentésének.
Földgáz piaci hírek
A holland gáztőzsdén (TTF) az augusztusi termék jegyzése a 27. és 28. héten negatív trendben volt. Az alacsonyabb kereslet és az olyan pozitív tényezők miatt, mint a magas gáztöltöttség a fronthavi termék ára vizsgált időszakban gyengült. A 28. hét utolsó kereskedési napját kisebb emelkedés után 31,719 EUR/MWh-ás szinten zárta a termék.
Az elmúlt két hétben a HUDEX is követte a TTF mozgását. A 28. hét végén az augusztusi termék árfolyam 32,95 EUR/MWh-án zárt.
A 27. és 28. héten az európai földgázjegyzésekre a megújulók magas termelése, a biztos norvég ellátás hatott főképp, amelyeknek köszönhetően az árak napokig estek. Továbbá a rekord magas, közel 80%-os európai tárolói töltöttség is az árak enyhülését segítette.
A 28. héten a leállt Amerika egyik legnagyobb LNG-üzeme. A Freeport Texasban helyezkedik és jelentős export kapacitással rendelkezik, azonban a Beryl hurrikán miatt több napos kényszerleállást kellett a telep vezetésének alkalmaznia. Az Egyesült Állomok Európa éves gázellátásnak nagyjából 20%-át fedezi cseppfolyósított földgázból, az üzem kiesését csak a 28. hét utolsó napjaiban árazta kockázati prémiummal a piac.
Villamos energia piaci hírek
A német villamosenergia tőzsdén (EEX) az augusztusi termék jegyzése hasonlóan mozgott, mint a TTF fronthavi árfolyama. Az áramárak a 27. héttől kezdve csökkentek. A következő hét első felében folytatódott az áresés, majd ezt emelkedés követte. A 28. hét utolsó kereskedési napját 70,78 EUR/MWh-ás szinten zárta az augusztusi termék árfolyama.
A HUDEX záróárfolyam is az EEX-hez hasonló utat járt be a vizsgált időszakban. A 28. hét utolsó kereskedési napján az augusztusi termék tőzsdei ára 105,11 EUR/MWh-n zárt.
Az elmúlt kéthétben tapasztalt hőhullám a balkáni régió áramrendszerét jelentősen megviselte. Szerbiában egy nukleáris erőmű karbantartás miatt üzemen kívül volt, a magas hőmérséklet okozta kirívó kereslet miatt a régiónak csak nehezen sikerült a keresletet fedeznie, aminek hatására Magyarországon és a keleti régió országaiban a legmagasabbak voltak a spot áramárak.
A 27. héten Ukrajna rekord mennyiségű áramot importált. Az ország villamosenergia-infrastruktúrája az orosz támadások miatt korlátozott, ezért a szomszédos országokból kényszerül a hazai igényt kielégíteni. 27. hét második napján 35851 MWh-ra volt az import áram mennyisége, melynek 42%-a Magyarország felől érkezett.
CO2 kvóta hírek
A CO2-kvóta árfolyama a vizsgált időszakban kéthetes csúcsra ugrott a várhatóan növekvő kereslet miatt. A 28. hét utolsó kereskedési napján 69,35 EUR/MWh-án zárt a termék.
Az uniós szén-dioxid-kibocsátási engedélyek ára a 27. hét folyamán a pozitív európai feldolgozóipari mutató hatására tudott növekedni. A kontinens nagy gazdaságaiban mind jobb volt a PMI mutató, mint azt előzetesen várták, így vélhetően a kvóta utáni kereslet is élénkülni fog.
Gazdasági kitekintő
A vízenergia kiesése nagymértékű fosszilis energiafelhasználást idézhet elő. 2023-ban 4240 milliárd kWh volt a világ vízenergia termelése, ami jelentős visszaesés az előző évekhez képest. A globális termelés kétharmada hét nagy országra koncentrálódik – Kína (30%), Brazília (9%), Kanada (9%), USA (6%), Oroszország (5%), India (4%), Norvégia (3%) -. A tavalyi termelés csökkenés Kínában az aszály miatt volt, aminek köszönhetően az ország 96 milliárd kWh-val kevesebb vízenergiát állított elő (globális csökkenés 80%-a). Az Egyesült Államokban a nyugati parton szárazság volt 2023-ban, aminek következtében 46 milliárd kWh-val esett vissza az éves termelés. Az országok ezeket a kieső mennyiségeket általában fosszilis termelők segítségével pótolják, Kína főképp szénerőművekből, míg Kanada és az Egyesült Államok gázerőművekkel.
Összegzés
Idén már bizakodóbbak a szakértők. Kínában az első öt hónapban 57 milliárd kWh-val, 16%-kal nőtt a vízerőművek termelése az előző évhez képest. Brazíliában 2024 ugyanezen az időszakában termelési rekord dőlt meg, 206 milliárd kWh-val. A vizek magas hozama mellett a kapacitás telepítés is kezd beérni, aminek hatására még inkább nagyobb termelésre lehet majd számítani.
Hazai villamos energia termelés és gáztárolói szintek
Következő negyedévek árfolyamai
Villamosenergia
Földgázenergia
Források
- Saudi crude oil supply to China to rebound in August, regain market share – Reuters.com
- Oil Prices Drop as Hurricane Beryl Blows Over – Oilprice.com
- Freeport LNG Gas Flows Hit Near Zero During Hurricane Beryl – pgjonline.com
- Rekordmértékű áramimportra szorul ma Ukrajna, Magyarország is jócskán érzi – Portfolio.hu
- Kibukott: súlyos problémával küzd Ukrajna, ezt az egész ország érezni fogja – Portfolio.hu
- EUA carbon permits- Trading Economics.com
- A globális vízenergia fellendülése 2024-ben visszafogja a fosszilis tüzelőanyagok növekedését – NRGreport.hu