Greenergy Market Review – 2024 w38-39
KŐOLAJ PIACI HÍREK
A Brent jegyzése a 38. héten emelkedett, majd a rákövetkező hét második felében csökkenni kezdett. A 39. hét utolsó kereskedési napját 71,54 USD/hordón zárta.

Az USA nyersolajkészlete heti szinten 1,6 millió hordós csökkenéssel, a 38. heti riport szerint 417,5 millió hordóval egyéves mélypontra esett.
A FED fél százalékponttal csökkentette az amerikai irányadó kamatot. A kamatvágás általában élénkíti a gazdaságot, illetve az energia utáni keresletet, ennek ellenére a piaci szereplők tartanak attól, hogy a FED a kamatvágás hátterében egy esetleges munkaerőpiaci lassulást érzékel, így a kőolajárakban nagy emelkedést nem lehetett érezni.
A vizsgált időszakban a Közel-Keleten élesedő konfliktus is fűtötte a nemzetközi olajárakat. Izrael és a Hezbollah közti heves harcok továbbra is kérdéseket vetnek fel a régió kereskedelmi útvonalainak biztonságáról.
Ukrajna a háború kezdete óta 33 orosz kőolajfinomító üzemet rongált meg azzal a céllal, hogy Moszkva olajiparból származó bevételeit csökkentse. A finomítókra mért csapások eddig stratégia szintű károkat nem okoztak, ugyanakkor kis mértékű visszaesés már mutatkozott a kőolajexport adatokban: augusztusban Moszkva kőolaj-bevételei a napi 520 millió dollárt érték csak el. A teljes képhez azonban hozzátartozik, hogy az alacsonyabb bevétel elsődleges oka a visszafogottabb globális olajár lehetett.
Földgáz piaci hírek
A holland gáztőzsdén (TTF) a novemberi termék jegyzése a 38. héten erősen hullámzott, a következő héten pedig folyamatos emelkedést mutatott. A 39. hét utolsó kereskedési napját 38,587 EUR/MWh-án zárta a vizsgált termék jegyzése.

Az elmúlt két hétben a HUDEX is követte a TTF mozgását. A 39. hét végén a novemberi termék 38 EUR/MWh-án zárt.
Az éves karbantartások miatt szeptemberben Norvégia EU felé történő gázexportja 157,6 millió köbméter/napra csökkent, mely az idei év legalacsonyabb szintjét jelenti. A karbantartási feladatok befejeztével a 38. hét végétől kezdve aztán meredeken emelkedett a szállítási mennyiség, amely a 39. héten elérte a 271 millió köbméter/napos szintet is.
A 38. héten több hírforrás is arról számolt be, hogy Azerbajdzsán jövőre pótolni tudja majd az Ukrajnán érkező orosz gázszállítások kiesését. Az orosz-ukrán gáztranzit szerződés év végén jár le, és mintegy 12 milliárd köbméter gáz szállítását foglalja magában, mely EU-s szinten nem számít jelentős mennyiségnek, azonban ennek kiesése több közép-európai ország számára problémát jelent. Az azeri forrásokról szóló első híreket egyelőre azeri és ukrán források is cáfolják.
A 39. hét végére Európa betárolt gázkészletei rekord magasan, 94% körül alakultak. A magyar tározói töltöttség kis mértékben meghaladta a 93%-ot, mely 6 milliárd köbméter gázmennyiségének felel meg. Az Energiaügyi Minisztérium közleménye szerint, tavaly a lakosság és az ipar aggregált gázfelhasználása 8,5 milliárd köbméter volt, és a tárca becslése szerint ez idén tovább csökkenhet 8 milliárd köbméterre. A 2023/2024 gázévet megelőzően ugyanezen töltöttségi adat 70%-ot mutatott.
A 39. héten a gázárakat a geopolitikai kockázatok, köztük az ukrajnai tranzitszállítások jövője körüli kételyek, illetve a kontinens szerte prognosztizált lehűlések mozgatták.
Villamos energia piaci hírek
A német villamosenergia tőzsdén (EEX) a novemberi termék jegyzése a TTF-hez hasonló görbét rajzolt. Az áramárak a 38. hét folyamán fluktuáltak, majd a hét végétől kezdve emelkedtek. A 39. hét utolsó kereskedési napját 90,88 EUR/MWh-ás szinten zárta a novemberi termék árfolyama.

A HUDEX záróárfolyama is az EEX-hez hasonló utat járt be. A 39. hét utolsó kereskedési napján a novemberi termék tőzsdei ára 106,28 EUR/MWh-n zárt.
Az esőzések hatására jelentősen megugrott Románia vízenergia termelése. A romániai Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet adatai szerint egy hét alatt, 2400 köbméter/másodpercről, 6900 köbméter/másodpercre nőtt az országos hidro-termelés. A magas megújuló termelés lehetővé tette, hogy Románia több szomszédjának, köztük Magyarországnak is nagy mennyiségű villamosenergiát exportáljon.
A 39. hét első felére újból elindították a Paksi Atomerőmű 3. blokkját. Az éves karbantartási munkák augusztus 23-án kezdődtek, a berendezések átnézése, cseréje és tesztelése után, közel egy hónappal a leállást követően az elmúlt hétvégén újra felterhelték a blokk teljesítményét 500 MW-ra, így az erőmű szeptember végétől a névleges teljesítménye közelében, 2000 MW-tal termel.
CO2 kvóta hírek
A CO2-kvóta árfolyama a tárgyidőszakban végig követte a földgázárak mozgását. A 39. hét utolsó napján 66,33 EUR/tonnás szinten zárt.

Gazdasági kitekintő
A kőolajpiacon több szervezet is készít rendszeres keresleti riportokat, prognózisokat. A piaci szereplők főképp az OPEC és a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) becsléseit figyelik, ezek azonban sokszor meredeken eltérnek egymástól, mert az OPEC a kínálati oldalt képviseli, míg az EIA elsősorban a környezetvédelmi célokat tartja szem előtt.
A szeptemberi kitekintőben az OPEC hosszú távon nagymértékű fellendülést vetít elő, 2050-re 24%-os nemzetközi energiaigény növekedést jósol. További várakozásuk, hogy középtávon, 2029-re, a globális kereslet eléri a napi 112,3 millió hordót, mely 10,1 millió hordóval magasabb a 2023-as szinthez képest. Az IEA jelentése ezzel szemben 2050-re 120 millió hordó/napos szintet jósol, míg 2029-re 106 millióst. A két jelentés között helyezkedik el az S&P Global Commodity Insights számítása, mely 2034-re jósolja a keresleti csúcsot, napi 109 millió hordós szinttel, majd ezután csökkenést vár, 2050-re az elemzőház szerint akár 100 millió hordó/nap alá is eshet a fogyasztás.
Az elemzők abban egyetértenek, hogy a keresletet a vásárlók energiaigény változása már középtávon is jelentősen befolyásolhatja. Kína, a világ legnagyobb olajimportőreként az elektromos autók felé fordult, de nem csak országok, hanem iparágak is változnak: a hajózás jelentős a kőolajfelhasználó, de a szektorban az alternatív energiaformák, mint a bioüzemanyag, egyre nagyobb szerepet kap, mely az olaj iránti igényt csökkenti.
A világ olajpiacának berendezkedése több évtizedes viszonylatban már nagyobb mértékben változhat. A fejlett országokban csökkeni fog a kereslet, míg a feltörekvőben – India vezetésével – növekedni. A szakértők egyöntetű véleménye szerint a kőolaj virágzásának végét nem a világ olajkészleteinek végessége, hanem a kereslet megváltozása jelenti majd.
Hazai villamos energia termelés és gáztárolói szintek


Következő negyedévek árfolyamai
VILLAMOSENERGIA



FÖLDGÁZENERGIA



Források
- US crude inventories hits lowest level in a year, fuel builds, EIA says – Reuters.com
- Fokozódnak a közel-keleti feszültségek, reagál az olaj – Portfolio.hu
- Oil Prices Surge on Supply Uncertainty, Demand Optimism, and Geopolitical Risk – Oilprice.com
- Hiába rombolják az ukránok az orosz olajfinomítókat, Moszkva nem igazán érzi meg – Portfolio.hu
- Norway’s Gassco restarts key gas export plant after maintenance –
- Kiderült, hogy állnak a magyar gázkészletek a tél közeledtével – Portfolio.hu
- Fontos hír jött a Paksi Atomerőműről, az egész magyar villamosenergia rendszer megérzi – Portfolio.hu
- EUA carbon permits- Trading Economics.com
- „A kőkorszak nem a kövek hiánya miatt ért véget” – mi befolyásolja az olajkereslet alakulását?–Nrgreport.hu