Szakértői elemzés
A februári árgörbék egy sziklás hegycsúcsra emlékeztetnek és egyelőre nem látni, mikor érünk a lejtő aljára.
Számos elemzői portálon megjelentek cikkek arról, hogy nincs (legalábbis ilyen mértékben) fundamentális alapja a további csökkenésnek – mégis, minden nap 0,5-1%-ot tovább csökkennek a villamosenergia és földgáz árak.
Mindezt úgy, hogy két héttel ezelőtt még arról számoltunk be, hogy kétéves rekordot döntött a forward árszint.
A Greenergy Market szakértői csapata múlt hét második fele óta „várja”, hogy az árak felfelé korrigáljanak, de ez ma sem történt meg.
Mik voltak az okok (legalábbis azok, amikkel lehet magyarázni ezt az ármozgást)?
- Hőmérséklet: hónap elején jelentősen átlag alatti, majd hónap második felében átlag feletti hőmérsékletet prognosztizáltak a meteorológusok. Ez nagyban befolyásolja a várható gázkeresletet.
- Tárolók: hónap elején aggódva figyeltük, hogy 50% alá esik a tárolói töltöttség, majd hónap második felében elkezdtünk bízni az Európai Bizottság javaslatában, ami várhatóan enyhíti a töltöttségre vonatkozó szabályokat. Azóta pedig már 40%-on állunk.
- Geopolitika: hónap első felében a vámok, szankciók nagy bizonytalanságot okoztak; hónap második felében inkább a háború végébe vetett hit mozgatta lefelé az árakat. A piac abban bízik, hogy a békét követően újraindul az ukrán tranzit.
- Spekulatív befektetők: a hónap elején 250 TWh long pozíciót tartottak, ami jelentős áremelkedéshez vezetett. A hónap második felében pedig elkezdték eladni, ami hozzájárult az áreséshez.
A technikai elemzések szerint (RSI, MACD) túladott a termék (TTF FM), de a piacot ez nem mindig érdekli.
Összességében sok elemzőhöz hasonlóan mi is azt gondoljuk, hogy amennyiben újabb esemény nem következik be, vagy nem konkretizálódnak a tárgyalások eredményei (orosz-ukrán háború vége, tárolókra vonatkozó szabályok enyhítése), akkor sok tér a további csökkenésre nincs.
Az elemzést írta: Tóth Eszter Lilla