Mi is az a backwardation?

Szakértői elemzés

Legutóbbi podcast adásunkban szóba került, hogy az energiabeszerzéseknél (is) érdemes hosszútávon gondolkodni. Mit is szerettünk volna ezzel mondani?

Ha ránézünk a HUDEX napi záróáraira, feltűnhet, hogy a FY2 (Cal-2027) és főleg a FY3 (Cal-2028) termékeket alacsonyabb áron jegyzik, mint a FY1 (Cal-2026) terméket.

Forward jegyzések és DAM átlag azonos időszakra vetítve

 

Mi ennek az oka?

  • Nagyobb a kereslet a közelebbi időszakok iránt: a retail Ügyfelek inkább vásárolnak rövidebb távú termékeket (FY1 termékkel bezárólag), mint távolabbi időszakra jegyzett kontraktusokat. Így a kereslet-kínálat törvénye alapján a nagyobb kereslet magasabb árakat eredményez.
  • Piaci várakozások: Úgy vélhetik a kereskedők, elemzők és ügyfelek is akár, hogy a távolabbi jövőben javul a termelési mix (több erőmű épül, növekszik a tárolói kapacitás, több LNG érkezhet).
  • A jelen kockázatait könnyebb beárazni, így a közelebbi lejáratú termékeken magasabbak a kockázati prémiumok, ami növeli az árat (pl geopolitikai bizonytalanság).

Mit jelent ez az adatokat, számokat tekintve?

A fy árak a realizált SPOT árak százalékában

  • A grafikonokon az látható, hogy egy adott szállítási évre, például 2024-re mi volt a FY1 jegyzések (azaz 2023 során a HUDEX-en kialakult Cal-2024-es záróárak), a FY2 jegyzések (azaz 2022 során a HUDEX-en kialakult Cal-2024-es záróárak), és a FY3 jegyzések (azaz 2021 során a HUDEX-en kialakult Cal-2024-es záróárak) átlaga. Látható továbbá a 2024-es HUPX SPOT DA árak átlaga is.
  • Ezeket az elmúlt 4 szállítási évre vizsgáltuk.
  • A realizált DAM árakat összevetettük az arra az évre jegyzett forwardokkal.
  • Így megállapítható, hogy 3 évre előre vásárolni az elmúlt években megérte: a realizált SPOT árak 21 – 66 %-án lehetett előre megvásárolni a FY3 termékeket.
  • 2 évre előre vásárolni (FY2 terméket venni) szintén megérte, egy évet kivéve: 2022-ben nem volt érdemes FY2-t vásárolni, ugyanis 2024-re így a végül realizált SPOT árak kétszereséért vásároltunk volna.

Persze ezeket előre nem lehet tudni, nincs kőbe vésve, hogy ezentúl is mindig így lesz. De kockázatmenedzsment szempontból fontos észben tartani a backwardationt. Ugyanis a kockázatmenedzsmenttel nem az árakat szeretnénk minimalizálni, hanem a bizonytalanságot!

 

Az elemzést írta: Tóth Eszter Lilla

2025.04.14.

iratkozzon fel hírlevelünkre!

Csatlakozzon hírlevelünkhöz, és maradjon naprakész a zöld energiaforrások és fenntartható energia beszerzés legfrissebb híreivel! Fedezze fel velünk a jövő energia megoldásait, és legyen részese a zöld átmenet izgalmas fejleményeinek. Iratkozzon fel most, hogy elsőként értesüljön a legújabb innovációkról és lehetőségekről!